Mar 12, 2020

Dział: Zdrowie

Zaburzenia snu – jak sobie z nimi poradzić?

Zaburzenia snu – jak sobie z nimi poradzić?

Masz problemy z zaśnięciem? Przewracasz się z boku na bok? Budzisz się w nocy? Jesteś stale przemęczony? Mniej więcej takie byłyby pierwsze zapytania specjalisty, lekarza, psychiatry, psychologa, psychoterapeuty jeśli podejrzewałby u nas zaburzenia ze snem.

Mówimy w tym momencie o zaburzeniach snu niemających podłoża biologicznego, ale o takich, których przyczyny są przede wszystkim natury emocjonalnej.

Bezsenność, zaburzenia związane z cyklem snu czy koszmary senne to jedne z najczęstszych zaburzeń sennych, z jakimi mamy do czynienia podczas całego życia. Trudno jednoznacznie stwierdzić, co jest ich przyczyną.

Badacze snu dość wyraźnie wiążą zaburzenia senne z innymi współwystępującymi chorobami tak psychicznymi, jak i fizycznymi.

Dla przykładu, w zaburzeniu pourazowym – PTSD, niekiedy jednym z głównych objawów świadczących o tym, że możemy mówić o zaburzeniu, są problemy ze snem, lęki nocne a nawet utrzymująca się kilka dni bezsenność. Podobnie w depresji endogennej zaburzenia senne są nieodłącznym czynnikiem wskazującym na diagnozę zaburzeń afektywnych tj. depresja czy choroba maniakalno – depresyjna.

Rodzaje zaburzeń snu

W ICD-10 wyodrębniono osiem różnych zaburzeń snu, które figurują pod ogólną nazwą – nieorganiczne zaburzenia snu (F51):

F51.0 Bezsenność nieorganiczna
F51.1 Nieorganiczna hipersomnia
F51.2 Nieorganiczne zaburzenie rytmu snu i czuwania
F51.3 Somnambulizm (sennowłóctwo)
F51.4 Lęki nocne
F51.5 Koszmary senne
F51.8 Inne nieorganiczne zaburzenia snu
F51.9 Nieorganiczne zaburzenia snu, nie określone

Diagnostyka różnicowa zaburzeń snu

badanie pracy mózgu

Profesjonalne badanie EEG głowy pozwoli na dokładne określenie pracy mózgu.

Zazwyczaj zanim postawi się rozpoznanie nieorganicznych zaburzeń sennych konieczne jest wykonanie badań celem wykluczenia przyczyn organicznych, mających charakter biologicznych! Jednym z badań, jakie koniecznie trzeba wykonać w przypadku zaburzeń snu, jest badanie EEG.

Jak dbać o sen? – Istnieje kilka zasad, których przestrzeganie może zmniejszyć odczuwane przez nas zaburzenia snu:

  • Kładź się zawsze o tej samej porze.
  • Śpij osiem godzin dziennie.
  • Nie objadaj się tuż przed zaśnięciem.
  • Pamiętaj, że łóżko służy do spania, odpoczynku.
  • Na godzinę przed zaśnięciem postaraj się wyciszyć. Np. wyłącz komputer/telewizor.
  • Unikaj ciemnej herbaty czy kawy na dwie godziny przed planowanym pójściem spać.
  • Wywietrz pokój, w którym śpisz.
  • Unikaj alkoholu.
  • W trakcie dnia nie dosypiaj (najwyżej 30 minut dziennie).
  • Dbając o dobry sen, dbasz o siebie.

Badanie dla osób z zaburzeniami snu

W dzisijeszych czasach, jesteśmy coraz bardziej świadomi, a dzięki rozwijającej się technologii i medycynie, mamy możliwość przebyć profesjonalne badania wykonywane za pomocą nowoczesnych urządzeń.

Zaburzenia snu mogą być wywoływane przez wiele zróżnicowanych czynników. Sennowłóctwo, lęki, bezsenność czy koszmary, to problemy, które mogą mieć podłoże psychologiczne, biologiczne lub być wnyikiem długotrwałego stresu/ choroby. Badanie EEG głowy jest wykonywane od wielu lat i dzięki wynikom, pacjent może dowiedzieć się, czy jego mózg pracuje prawidłowo. Poprzez stosowanie nowoczesnej i zaawansowanej aparatury, lekarze są w stanie wykryć wszelkie odchylenia w pracy mózgu.

Badanie EEG może się odbywać zarówno w przypadku osób dorosłych, jak i dzieci. W zależności od indywidualnego przypadku, EEG może zostać przeprowadzone w trakcie snu lub podczas czuwania, po deprywacji snu. W przypadku osób dorosłych, można wykonać badanie po 24 godzinnym czuwaniu, jednak badanie EEG dzieci do lat 12 musi odbyć się po przespaniu od 4 do 6 godzin. 

Odpowiednie przygotowanie pacjentów do badania oraz przestrzeganie zaleceń lekarza, pozwoli wykryć przyczyny zaburzeń snu.