Sep 17, 2021

Dział: Porady

Wynajem mieszkania – dlaczego boimy się to zrobić?

Wynajem mieszkania – dlaczego boimy się to zrobić?

W Polsce wynajmowanie mieszkań jest dość popularne, jednak nadal sporo osób ma pewne obawy.

Jest to spowodowane głównie tym, że z najmu nieruchomości korzystają najczęściej młodzi ludzie np. studenci, co sprawia, że właściciele lokali często niechętnie podejmują decyzje o wynajmie. Obaw potęguje na pewno ilość formalności, jakie trzeba załatwić w związku z wynajmem mieszkania, a także znalezienie odpowiedniego najemcy, który będzie regularnie płacił za wynajem i nie zniszczy mieszkania.

Wszystko to sprawia, że właściciele lokali często odwlekają w czasie decyzję z ich wynajmem, a warto pamiętać, że jest to bardzo opłacalna inwestycja, szczególnie teraz gdy wiele osób młodych szuka swojego własnego miejsca zamieszkania, a nie stać ich na zakup lub też kredyt hipoteczny.

Dlaczego wiele osób odczuwa obawę przed wynajmem mieszkania?

Obawa przed oddaniem naszego mieszkania w ręce innej, obcej osoby jest jak najbardziej naturalna. Jako właściciele obawiamy się, że najemca zniszczy nasz lokal, a kaucja nie wystarczy na pokrycie szkód. Prawo w wielu przypadkach stoi niestety po stronie najemcy, co sprawia, że jeszcze trudniej zdecydować się na wynajem mieszkania. 

Wiele osób obawia się także, że najemcy będą osobami nieszanującymi innych ludzi zamieszkujących budynek, lub nie będą regularnie płacić za wynajem i wszystkie koszty z tym związane. Z wynajmem wiąże się spora odpowiedniość, dlatego generuje to tak wiele obaw wśród właścicieli nieruchomości, które często są bezpodstawne.

Obowiązek meldunkowy a wynajem mieszkania

Wśród wielu właścicieli lokali zameldowanie najemcy w wynajmowanym przez niego lokalu budzi wiele wątpliwości oraz obaw. Strach jednak nie ma uzasadnienia w tym przypadku, ponieważ meldunek to tylko i wyłącznie administracyjne potwierdzenie czyjegoś pobytu w danym miejscu.

Obowiązek meldunkowy a wynajem mieszkania w kwestii zameldowania nie wpływa wiec na możliwość usunięcia najemcy z lokalu, w przypadku, gdy np. nie będzie płacił czynszu, nie daje mu ono żadnych większych praw niż w sytuacji, gdy nie jest on zameldowany.

Dobra umowa najmu jako podstawa bezpieczeństwa

Umowa najmu zawarta między właścicielem lokalu, a jego najemcom to podstawa każdego wynajmu. Jest ona gwarancją, że obie strony dotrzymają zawartych w niej postanowień. Bez umowy w przyszłości mogą pojawić się różnego rodzaju poważne problemy, których można skutecznie uniknąć, tworząc dobrą umowę najmu, która zabezpiecza obie strony.

Dzięki niej właściciel nie naraża się na problemy finansowe, związane z egzekwowaniem zaległych opłat czynszu czy też pokryciem kosztów wszelkich spowodowanych przez najemcę szkód. Wynajem jest porozumieniem obu stron, które łączy umowa, bez niej mogą powstawać różnego rodzaju niejasności i problemy, których lepiej unikać i odpowiednio wcześnie się przed nimi zabezpieczyć. 

Poznanie najemcy

Jest to często pomijany etap, który w wielu przypadkach pozwala wywnioskować czy dana osoba będzie dobrym najemcą lokalu i czy nie będzie z nią żadnych problemów w przyszłości. Prawidłowa selekcja najemcy to bardzo ważna kwestia i w tym celu wystarczy najczęściej zwyczajna rozmowa i chęć poznania danej osoby.

Warto zapytać potencjalnego najemcę o to czym zajmuje się w życiu? Gdzie pracuje? Gdzie mieszkał wcześniej i dlaczego zmienił dotychczasowe miejsce zamieszkania? To tylko kilka wstępnych pytań, ale tematów do rozmowy jest naprawdę sporo. Wszystko to pozwoli nam poznać dokładniej najemcę i dowiedzieć się, czy będzie on dobrą osobą do powierzenia mu naszego lokalu.

Korzystanie z usług biura nieruchomości

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest również korzystanie z usług biura nieruchomości. Pośrednik zajmie się całą procedurą, zaczynając od kontaktu z osobami zainteresowanymi aż po spotkania z nimi i realizację części formalności. Dzięki temu właściciel lokalu zaoszczędzi sporo czasu i będzie miał gwarancję, że dana osoba została odpowiednio wyselekcjonowana.

Korzystanie z pomocy pośredników to także bezpieczeństwo zawarcia umowy najmu i gwarancja kontroli nad terminowym uregulowaniem wszelkich opłat przez najemcę. Z tego powodu korzystanie z ofert biur nieruchomości jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla właścicieli, którzy mają pewne obawy co do wynajmowania swojego mieszkania.