Oct 24, 2018

Dział: Porady

Wesele w Lubuskim – tradycje i zwyczaje

Wesele w Lubuskim – tradycje i zwyczaje

Polskie tradycje i zwyczaje weselne są szczególnie charakterystyczne. W naszym kraju bowiem, wesela obchodzi się na wiele sposobów. Celem każdej pary młodej, jest zapewnienie dobrej zabawy swoim gościom. Jednocześnie, przyszli nowożeńcy chcą, aby dzień ich ślubu i wesela był szczególnie udany. Z tego też powodu, podczas organizacji wesela, znaczna większość z nas, bierze pod uwagę tradycyjnych elementów, jakie zawierają się w uroczystości.

Najbardziej znane tradycje weselne w Lubuskim

Lubuskie jest rejonem Polski, w którym można poznać wiele ciekawych tradycji związanych ze ślubem. Wiele z nich jest znanych jedynie dla Zielonej Góry i jej okolic, jednak niektóre z poniższych, stosuje się w całej Polsce. Dziś, poszczególne tradycje weselne są nadal tak samo popularne co kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu. Poniżej przedstawiamy jedne  bardziej znanych tradycji.

Jednym z, można by powiedzieć, obowiązkowych zwyczajów ślubnych, jest udzielenie błogosławieństwa przez rodziców pary młodej. Kolejnym, równie dobrze znanym zwyczajem polskim, jest odebranie panny młodej z domu rodzinnego. Jest to nieco rzadsza tradycja jednak wiele osób nadal ją stosuje.
Warto wspomnieć o bramach weselnych, które są szczególnie popularne na wsiach. Jest to zwyczaj znany od dawna. Również zwyczaj przenoszenia żony przez próg, jest znany mieszkańcom wsi.

Po wyjściu z kościoła, państwo młodzi są najczęściej obsypywani chlebem i solą. W niektórych rejonach Polski, nowożeńcy są dodatkowo częstowani lampką szampana. P

odczas wesela z kolei, następuje uroczyste pokrojenie tortu wspólnie przez parę młodą. Niekiedy, organizuje się także popularne oczepiny, które mają przynieść szczęście. Warto także wspomnieć o pierwszym tańcu – jest to zwyczaj znany w całej Polsce i nie tylko. Pierwszy, wspólny taniec świeżo upieczonych małżonków jest romantyczną tradycją, która jest jednocześnie pięknym i romantycznym doświadczeniem.

Rola tradycji weselnych w Lubuskim

Tradycje weselne, które znane są Polakom, można spotkać we wszystkich zakątkach Polski w tym na weselu w Lubuskim. Co prawda – w wielu miejscach, tradycje te mogą się nieco od siebie różnić. Jednak warto  korzystać z ogólnopolskich tradycyjnych obrzędów, jakie są znane weselom. Warto dodać, że rolą, jaką pełnią wszystkie powyższe zwyczaje, jest zapewnienie szczęścia, pomyślności i udanego życia małżeńskiego parze młodej.

Wesele jest jednym z najpiękniejszych dni w całym naszym życiu. To od tego czasu dzielimy resztę życia z ukochaną osobą. Ślub oraz uroczystość weselna i poprawiny – są to trzy okazje, na których pojawia się szczególnie wiele różnorodnych tradycji. Powyżej wymienione, polskie tradycje weselne, należą do szczególnie ciekawych. Na większości wesel, możemy uczestniczyć w niektórych z nich. Polacy przywiązują dużą wagę do tradycyjnych wesel. To dzięki temu, niektóre zwyczaje przetrwały tyle lat.