May 4, 2016

Dział: Porady

Terapia logopedyczna ze wsparciem

Terapia logopedyczna ze wsparciem

W ostatnich latach są dość niepokojące i pesymistyczne statystyki dotyczące dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Coraz więcej dzieci ma problemy z prawidłową wymową, ma zaburzenia mowy, dużo dzieci sepleni. Wymagają opieki i pomocy logopedy. Przyczyny są różne i często bardzo złożone, zdrowotne. Związane z nieprawidłową budową języka, krzywym zgryzem, krzywą przegrodą nosową czy małą sprawnością warg lub języka lub problemem ze słuchem. Ale czasami przyczyny są dość prozaiczne i winni są sami rodzice.

Gry logopedyczne dla dzieci

Wynikają z niepoprawnego wyrażania się, zwracania się do dzieci naśladując mowę maleńkich dzieci, seplenienie, a także brak czasu na czytanie dzieciom na głos, za mało czasu na rozmowy z dzieckiem, pozwalanie dzieciom zbyt dużo czasu spędzać przed telewizorem czy tabletem. Objawy, które powinny wzbudzić zaniepokojenie rodzica to np.: jąkanie, zacinanie się w trakcie mowy, problemy z tworzeniem dłuższych wypowiedzi, wysuwanie języka między zęby, ubogie słownictwo, mylenie literek. Absolutnie nie można ignorować problemów dziecka z wymową. Po pierwsze z wadami wymowy będą wiązały się, w wieku przedszkolnym i szkolnym, problemy z czytaniem i pisaniem. Po drugie dzieci będą miały utrudniony kontakt ze swoimi rówieśnikami, nauczycielami. Mogą być wyśmiewane i przedrzeźniane. Musimy, więc zapewnić dziecku pomoc wykwalifikowanego specjalisty logopedy. Jeżeli nie wiemy gdzie szukać gabinetu logopedycznego to najprościej poszukać go na stronach internetowych. Bez problemu znajdziemy namiary na takie placówki. Wystarczy wybrać jeden z nich i umówić się z logopedą na wizytę. Przy okazji możemy sprawdzić, z jakiego wyposażenia korzysta gabinet, jakie gry logopedyczne są na jego wyposażeniu. Do wyposażenia gabinetów należą różne programy do diagnozy i terapii logopedycznej, pakiet programów wspierających rozwój mowy, programy do diagnozy i kompleksowej pracy terapeutycznej, pakiet programów pt. Logopedyczne Zabawy. Na rynku jest dostępnych bardzo dużo różnych gier logopedycznych.

gry_logopedyczne

Rodzice mogą je kupić do ćwiczeń i zabaw w domu. Są gry planszowe, komputerowe, na tablet. Ceny gier są różne. Najtańsze można już kupić za około dwadzieścia złotych. Są też zestawy dużo droższe, ich cena sięga około 300 złotych i te raczej stanowią wyposażenie gabinetów. W internecie są też dostępne gry darmowe, gry online. Jedne gry są doskonałym treningiem spostrzegawczości, pamięci, wyobraźni przestrzennej, inne wspomagają rozwój mowy dziecka przedszkolnego i wczesnoszkolnego. Są gry, dzięki którym można uczyć się poprawnego wyróżniania głosek, poszerzają słownik czynny, rozwijają percepcję słuchową, pamięć wzrokową i koncentrację uwagi. Na licznych forach internetowych rodzice dzieci z problemami logopedycznymi dzielą się swoim doświadczeniem, służą radami i pomocą. Można tam również znaleźć pomysły na gry Liger do samodzielnego wykonania w domu. Terapia logopedyczna jest żmudnym i często długotrwałym procesem, który wymaga dużego zaangażowania rodziców. Efekty terapii zależą od wielu czynników: samego dziecka, logopedy, wybranej metody leczenia.