Jan 19, 2023

Dział: Porady

Specjalne właściwości łóżek rehabilitacyjnych

Każda osoba, która z różnych powodów nie może się samodzielnie poruszać, będzie potrzebowała odpowiedniego sprzętu i wyposażenia medycznego, aby móc względnie funkcjonować. Ma to ogromne znaczenie zwłaszcza u osób z niepełnosprawnością, chorych czy po wypadku, po którym czas na leczenie jest wydłużony. Doskonale w tym sprawdzi się łóżko rehabilitacyjne, które znacznie wpłynie na komfort leżącego pacjenta, jak i jego opiekuna. 

Łóżka rehabilitacyjne kiedyś można było spotkać jedynie w dobrze wyposażonych szpitalach. Obecnie tego typu meble są niezwykle powszechne ze względu na swoje wielofunkcyjne zastosowanie i właściwości. Doskonale sprawdzają się w różnego rodzaju placówkach medycznych, zarówno prywatnych, jak i państwowych, a nawet w domu chorego. Co jednak należy wiedzieć o łóżkach rehabilitacyjnych? Jakie łóżko rehabilitacyjne będzie najlepsze? 

Łóżko rehabilitacyjne dla chorego – co należy wiedzieć? 

Wyróżniamy kilka typów łóżek rehabilitacyjnych, w zależności od tego, do czego są one niezbędne. Samo łóżko rehabilitacyjne, pomimo swojej nazwy, nie służy tylko do procesu rehabilitacji. Ten funkcjonalny mebel medyczny służy do tego, aby podnieść poziom komfortu osoby leżącej – niezależnie od tego, czy jej stan zdrowia się poprawi, czy nie. Łóżka uzupełnione o specjalistyczne materace odleżynowe, pozwalają na zaopiekowanie się chorym tak, aby przynieść mu ulgę w codziennym leżeniu, a także umożliwić samodzielne wykonywanie niektórych czynności. 

Osoby leżące mogą mieć problem ze wstawaniem ze zwykłego łóżka. Podobnie jak opiekunowie nie będą mogli spokojnie zaopiekować się chorym, gdyż higiena pacjenta na tradycyjnym łóżku jest praktycznie niemożliwa. 

Łóżka rehabilitacyjne dzielimy na dwa rodzaje – dwufunkcyjne oraz czterofunkcyjne. Łóżka dwufunkcyjne pozwalają pacjentom i ich opiekunom na zmianę kąta nachylenia w dwóch miejscach. W przypadku drugiego typu – aż w czterech. Dlatego też uznaje się, że łóżka rehabilitacyjne czterofunkcyjne są znacznie bardziej funkcjonalne i najlepiej sprawdzą się w przypadku domowej i specjalistycznej rehabilitacji. 

Do czego dokładnie służą łóżka rehabilitacyjne? 

Podstawowa rolą łóżek rehabilitacyjnych jest ułatwienie opiekunom doglądania i opieki nad chorym. Druga funkcja to umożliwienie leżącemu na samodzielne zapewnienie sobie odpowiedniej pozycji do leżenia i wykonania najprostszych czynności, które na tradycyjnym łóżku są niemożliwe do zrealizowania. Wynika to z tego, że łózka rehabilitacyjne podzielona na segmenty, można dowolnie ustawiać, dostosowują ułożenie materaca do indywidualnych potrzeb pacjenta. Dodatkowo, profesjonalne łóżka rehabilitacyjne są sterowane za pomocą pilota, dzięki czemu opiekun nie musi być nieustannie przy chorym, aby pomóc mu w zmianie pozycji.

Łóżka rehabilitacyjne zapewniają więcej niezależności i samodzielności chorym. Dzięki systemom sterowania jakie zapewniane są w łóżku rehabilitacyjnym, może zjeść posiłek bez niczyjej pomocy, podciągnąć się do pozycji siedzącej  czy półleżącej, nie obciążając tym samym żadnych kończyn. Do zmiany pozycji nie wymagana jest także siła, której nierzadko osoby leżące nie posiadają. 

Właściwości łóżek rehabilitacyjnych 

Łóżko rehabilitacyjne to doskonałe rozwiązanie jeśli szukamy funkcjonalnego wyposażenia medycznego. To właśnie ten typ łóżka ułatwi wykonywanie codziennych czynności osobom leżącym oraz umożliwi sprawną opiekę nad chorym. Nowoczesne łóżka rehabilitacyjne wyposażone są w specjalne systemy sterujące, gdzie za pomocą dedykowanego pilota można ustawić poszczególne segmenty materaca w dowolnej pozycji. 

Dodatkowo łóżka rehabilitacyjne dostępne u sprawdzonych producentów są wyposażone w dodatkowe elementy, które znacznie wpływają na komfort leżącego. Mowa tutaj o różnego rodzaju barierach zabezpieczających, wysięgnikach czy uchwytach. Dodatkowo łóżko rehabilitacyjne można wyposażyć w dodatkowe stoliki do przechowywania. 

Gdzie łóżka rehabilitacyjne znajdują swoje zastosowanie? 

Obecnie łóżka rehabilitacyjne znajdą swoje zastosowanie w każdej przestrzeni. Zaopatrzyć się w nie może osoba prywatne, która potrzebuje specjalistycznego łóżka dla chorego, aby ułatwi mu codzienne funkcjonowanie. Takie rozwiązanie z pewnością podniesie komfort życia osoby leżącej, a także wspomoże pracę opiekuna. 

Łóżka rehabilitacyjne to również podstawowe wyposażenie placówek medycznych, które specjalizują się w opiece i leczeniu osób, które z różnych powodów nie mogą się samodzielnie poruszać. Zarówno w prywatnych, jak i salach na NFZ, łóżko rehabilitacyjne z pewnością będzie niezbędnym elementem.