Apr 18, 2016

Dział: Zdrowie

Specjalistyczna pomoc w ośrodku odwykowym

Specjalistyczna pomoc w ośrodku odwykowym

Leczenie w ośrodkach odwykowych zaczyna się trudną drogą detoksykacji. Odtruwanie organizmu jest niezbędne, by możliwe było zastosowanie terapii właściwej. Dla nałogowców jednak ten etap jest najbardziej uciążliwym, wręcz bolesnym pod względem fizycznym, jak i psychicznym. Z drugiej strony to podstawa leczenia nałogu. Można próbować uzyskać pomoc ambulatoryjną, ale ta sprawdza się tylko w niektórych przypadkach i nie jest tak skuteczna, jak podczas pobytu w ośrodku stacjonarnym.

Uzależnienie przede wszystkim od substancji psychoaktywnych potrzebują kompleksowej pomocy, jaką mogą znaleźć właśnie w wybranych ośrodkach terapeutycznych. Co ważne, takie miejsca nie przypominają szpitali. Dają więc zupełnie inne wrażenie. Jest miejsce na odpoczynek i regenerację. Pacjenci czują oparcie, wierzą, że są rozumiani i nikt nie ocenia ich negatywnie. Odtrucie oraz dalsze etapy leczenia przechodzą bez wzroku społeczeństwa negatywnie nastawionego do nich – więcej na temat ośrodka odwykowego możecie dowiedzieć się na stronie jednego z nich tutaj: detoks.warszawa.pl. To nie odosobnienie, ale położenie na tyle na uboczu, by wścibskie oczy nie zaglądały i nie powodowały spadku motywacji uzależnionych.

Medycyna i psychoterapia – w drodze do porzucenia nałogu

W ośrodkach odwykowych pracują specjaliści, z różnych zakresów medycyny. Do tego szereg terapeutów oraz osób, które swego czasu również walczyły z uzależnieniami, a teraz dzielą się swoimi doświadczeniami. To im najbardziej ufają pacjenci, bo zdają sobie sprawę z faktu, że doradza im ktoś, kto przebrnął przez ten sam koszmar uzależnienia. Niezależnie czy nałogiem był alkohol, narkotyki, leki, seks, internet, hazard bądź cokolwiek innego. Podczas zajęć indywidualnych pacjent pracuje przede wszystkim nad własnym poczuciem wartości. Swoim bezpieczeństwem, kreowanym zdrowych nawyków. Uczy się abstynencji, jak sobie radzić w trudnych sytuacjach, ale z dala od pokus. Z kolei podczas terapii grupowych ma okazję poznać doświadczenia innych. Ocenia już nie tylko subiektywnie, ale przede wszystkim obiektywnie. Widzi, z czym zmagają się najbliżsi i, jak z zewnątrz odbierane było i jest jego zachowanie oraz nałóg. Zawierając znajomości z osobami tak samo walczącymi o wyjście z nałogu, skuteczniej radzi sobie po powrocie do normalnego funkcjonowania. Dokonuje przewartościowania swojego życia. Zmieniają się jego priorytety, a co za tym idzie, trwa w abstynencji.

walka z uzależnieniem na terapii odwykowej

Specjalistyczna pomoc kierowana jest także do rodzin osób uzależnionych. Współuzależnienie to także duży problem, który trzeba eliminować. Rodziny nie wiedzą, jak radzić sobie z nałogowcami. Nie mają pomysłu, w jaki sposób ich wesprzeć, jak reagować w sytuacjach, gdy dochodzi do wzrostu adrenaliny spowodowanego niemożnością poradzenia sobie z pokusą. Nałóg bliskiej osoby i na nich odbija swoje piętno zaburzając normalne funkcjonowanie. To dlatego tak istotne jest poddanie się profesjonalnemu leczeniu, w specjalistycznych ośrodkach, w formie pobytu przez określony czas. By dać sobie szansę na skuteczne wyjście z nałogu, ale i dać chwilę wytchnienia tym, którzy dotąd walczyli z nałogiem bliskiej osoby bezowocnie. Obie strony muszą zyskać poczucie bezpieczeństwa, zrozumienia i mieć czas na regenerację.