Mar 8, 2016

Dział: Porady

Skąd tak duże bezrobocie?

Skąd tak duże bezrobocie?

Problem bezrobocia dotyczy wszystkich miast, państw i każdego kontynentu. Z jednej strony to dobrze, że Polska nie jest jedynym krajem posiadającym ludzi, którzy nie mogą znaleźć stałego zatrudnienia, z drugiej jednak jest to fakt niezwykle niepokojący. Nie powinno być tak, że tylu ludzi nie ma trwałego i zarobkowego zajęcia. Często nawet agencja pracy pomóc tu niewiele może, chociaż i tak ma pełne ręce roboty. Nie jest jednak możliwe, by mogła ona wszystkim pomóc skoro ofert jest zbyt mało na tak ogromną ilość osób niezatrudnionych. Warto zatem zastanowić się jakie są przyczyny tak wysokiego progu bezrobocia? Przede wszystkim jest to wina (niestety) źle funkcjonującej gospodarki państwa wynikającej z lekceważenia rozwoju kraju.

Praca jest ale nie dla wszystkich

Władze często zaniedbują rodzimy biznes, jednocześnie otwierając drzwi obcemu kapitałowi. I tym sposobem zamiast dawać zarobić swojemu krajowi, to przywództwo polskie pomaga wzbogacać się innym. W dosłownym tego słowa znaczeniu. Drugim powodem tak wysokiej stopy bezrobocia są zbyt wygórowane koszty utrzymania pracownika, jakie musi ponieść właściciel przedsiębiorstwa. Skutkuje to często pojawieniem się fikcyjnego bezrobocia. Zjawisko to polega na tym, że pracownicy są zatrudniani „na czarno”, to znaczy nie są odprowadzane za nie żadne składki. Taka osoba w celu zdobycia odpowiednich ubezpieczeń rejestruje się w urzędzie pracy, dzięki czemu państwo odprowadza na pracownika to co powinien odprowadzać pracodawca. Nie jest to komfortowa sytuacja ani dla „zatrudnionego”, ani dla państwa. Jedyną osobą, która na tym niewątpliwie korzysta jest nieuczciwy pracodawca. Oczywiście, osoba zatrudniona (jeśli w ogóle o zatrudnieniu można w tym wypadku mówić) na tak niekorzystnych warunkach mogłaby udać się do agencji pracy w celu wykazania chęci zmiany tej sytuacji, ale jak pokazuje życie nie wszyscy są na to gotowi. Omówione zostały dwie przyczyny bezrobocia – jedna przyczyna leży po stronie państwa, a druga po stronie pracodawcy (i pośrednio także państwa), ale są też czynniki wpływające na taki stan rzeczy wypływające ze strony osób bezrobotnych.

praca

Do nich między innymi można zaliczyć zbyt niskie kwalifikacje niektórych osób. I czasem zupełny brak chęci do tego, by podnieść chociaż w minimalny sposób swoje wykształcenie. I tu pojawia się kolejna przyczyna tak wysokiego stopnia bezrobocia- pasywność bezrobotnych. Praca sama się nie znajdzie, trzeba jej trochę pomóc poprzez zarejestrowanie się w Urzędzie Pracy, czy udanie się do agencji pracy. Można także korzystać z różnorakich form aktywizacji osób niezatrudnionych oferowanych nie tylko przez urzędy, ale także fundacje czy stowarzyszenia. Wszystkie te zabiegi mają na celu pomóc osobom bezrobotnym powrócić na rynek pracy, tylko aby to się stało trzeba wykrzesać z siebie odrobinę wysiłku, a jak widać nie każdego na to stać. Nie zawsze jest to jednak zupełnie wina takich osób. Żyjąc bowiem w ten sposób wiele lat w pewnym momencie człowiek może stracić nadzieję na to, że ta sytuacja może się odmienić i z tego powodu staje się zupełnie bierny. Dlatego tak ważne jest wsparcie innych osób, które zmobilizują, dodadzą otuchy a jak będzie trzeba to wezmą za rękę i niemal na siłę przyprowadzą do takich miejsc, jak agencja pracy <<<