Aug 22, 2019

Dział: Usługi

Okulary przeciwsłoneczne korekcyjne – za i przeciw

Okulary przeciwsłoneczne korekcyjne – za i przeciw

Okulary przeciwsłoneczne latem to konieczność, nie tylko na plaży czy podczas jazdy samochodem, ale nawet w nieco bardziej pochmurne dni. Właściwa ochrona oczu przed promieniowaniem UV jest tak samo ważna, jak stosowanie kremów z filtrem przed wyjściem na słońce i obecnie traktowana jest jako jedno z najlepszych działań profilaktyki zapobiegającej przyspieszonemu rozwijaniu się zaćmy i innych schorzeń oczu. Osoby, które cierpią z powodu różnych wad wzroku mają tu jednak problem – ani noszenie zwykłych okularów przeciwsłonecznych bez soczewek, ani okularów korekcyjnych bez przyciemnienia nie wchodzi dla nich w grę. Rozwiązaniem mogą być więc okulary przeciwsłoneczne korekcyjne. Jakie są ich wady i zalety i czy faktycznie lepiej zainwestować w okulary, niż komplet soczewek na lato?

Przeciwsłoneczne okulary korekcyjne – za i przeciw

Okulary przeciwsłoneczne to nie tylko modny dodatek wybierany latem jako ciekawe uzupełnienie każdej stylizacji, ale przede wszystkim funkcjonalna ochrona zdrowia naszych oczu. Szkodliwe promieniowanie UV docierające do naszych oczu może powodować podrażnienie spojówek, częste łzawienie oczu, uczucie pieczenia i swędzenia, a nawet różnego rodzaju infekcje. Co więcej, naukowcy są przekonani, że promieniowanie UV przyspieszające starzenie się skóry działa w ten sam sposób na struktury oka, powodując zwiększone ryzyko zachorowania na zaćmę, zwyrodnienie plamki żółtej i inne choroby oczu utożsamiane przede wszystkim z osobami w podeszłym wieku. Konieczność stosowania okularów przy każdym wyjściu na zewnątrz, a już z pewnością w sytuacjach, w których słońce jest bardzo ostre i zmusza do mrużenia oczu wydaje się być oczywista. Jak pogodzić ją jednak z istniejącymi wadami wzroku i dopasować okulary przeciwsłoneczne do stosowanego rodzaju korekcji?

Zalety korekcyjnych okularów przeciwsłonecznych

Jedną z podstawowych korzyści możliwości stworzenia okularów korekcyjnych z filtrami UV i przyciemnioną powłoką przeciwsłoneczną jest fakt, że mogą korzystać z nich nawet Ci, którzy ze względów zdrowotnych lub osobistych nie mogą sięgać po soczewki kontaktowe i łączyć ich z normalnymi okularami przyciemnianymi. To doskonałe rozwiązanie dla kierowców korzystających z okularów korekcyjnych, a także wyjście dla osób o wysokiej wrażliwości oczu na światło, charakterystycznej między innymi dla astygmatyzmu.

Wady okularów przeciwsłonecznych z korekcją

Okulary przeciwsłoneczne będą zawsze widziane w okulistyce jako najlepszy sposób na ochronę oczu przed szkodliwym promieniowaniem UV i negatywnym wpływem zbyt ostrego światła na zdrowie oczu. Jeśli wiec miałyby mieć jakąkolwiek wadę, to wyłącznie dotyczącą komfortu ich noszenia. Korekcyjne okulary przeciwsłoneczne mogą okazać się problematyczne, gdy często przemieszczamy się pomiędzy pomieszczeniami i światem zewnętrznym, co narzuca konieczność ciągłego zamieniania zwykłych okularów korekcyjnych na te z soczewkami przyciemnianymi. Dla osób noszących soczewki kontaktowe problem ten zwykle nie istnieje. Z doświadczenia wiemy jednak, że i do zmiany można dość szybko się przyzwyczaić, a etui z drugą parą okularów można mieć zawsze pod ręką, bez względu na pogodę.

Ochrona oczu przed słońcem dla okularników – okulary korekcyjne z filtrem UV

Choć na rynku pojawiają się coraz częściej soczewki kontaktowe z filtrem UV, które doskonale współgrają z klasycznymi okularami przeciwsłonecznymi i połączenie takie jest częstym wyborem osób, które na co dzień wybierają korekcję z soczewkami, okulary przeciwsłoneczne korekcyjne zdecydowanie znajdują coraz większe grono odbiorców. Dzięki możliwości zastosowania przyciemnionych soczewek i odpowiednich filtrów UV w okularach korekcyjnych, osoby które nie są w stanie nosić soczewek kontaktowych i do tej pory zmagały się z normalnym funkcjonowaniem w najbardziej słoneczne dni roku mogą z powodzeniem poruszać się po mieście czy plaży bez mrużenia oczu. Korekcyjne okulary przeciwsłoneczne sprawdzą się u każdego, kto ma wadę wzroku. Dzięki producentom, którzy stawiają dziś na modne oprawki także dla okularów korekcyjnych, stworzenie modnego dodatku który będzie funkcjonował jako ochrona oczu i korekcja wady wzroku nie jest już żadnym problemem. Kultowe okulary Ray-Ban z przyciemnianymi szkłami i odpowiednią mocą korekcji? To możliwe!