Jan 24, 2023

Dział: Porady

Odzież dla lekarzy i pielęgniarek – dlaczego ma znaczenie?

Estetyczny wygląd personelu medycznego buduje prestiż zawodu i zaufanie pacjentów do lekarzy i pielęgniarek. Ubiór noszony na co dzień przez personel placówek medycznych powinien być nie tylko estetyczny, ale również funkcjonalny, schludny, praktyczny i bezpieczny zarówno do pacjentów, jak i jego użytkowników.

Wybór odpowiedniej odzieży ma fundamentalne znaczenie dla dobrego samopoczucia lekarzy i pielęgniarek. W nim powinni zawsze czuć się elegancko, efektownie i komfortowo. Poza tym jest ona ważnym elementem identyfikowania służby zdrowia: pielęgniarek, lekarzy, położnych, ratowników medycznych, salowych, a także innych przedstawicieli służby zdrowia. Podstawowym zadaniem odzieży medycznej jest ochrona osobista pracowników przed zagrożeniami, jakie mogą pojawić podczas ich pracy.

Cechy dobrego stroju medycznego

Personel placówek medycznych podczas realizacji swoich obowiązków powinien czuć się komfortowo. Praca w przychodniach, szpitalach, czy gabinetach wymaga odpowiedniego zabezpieczenia. Ubrania powinny być wykonane z takich materiałów, które gwarantują odprowadzanie wilgoci i ciepła, zapewniając w ten sposób komfort podczas wielogodzinnej pracy. Odzież w żaden sposób nie może utrudniać wykonywania obowiązków, gdyż od tego zależy często zdrowie, a nawet życie człowieka. Dobry uniform zarówno damski, jak i męski to gwarancja lepszej wydajności. Solidne i oddychające tkaniny, odporne na zniszczenia, a także działanie różnych środków stanowią tutaj podstawę. Ubrania są wytrzymałe, a materiały, z których powstały, odporne na działanie promieni słonecznych, dlatego nie tracą pierwotnego koloru podczas częstego użytkowania. Odpowiedni krój odzieży medycznej i przewiewne tkaniny zapewniają  swobodę ruchów podczas wykonywania obowiązków służbowych, dzięki czemu użytkownik poczuje maksymalną wygodę i komfort. Odzież dla lekarzy i pielęgniarek dostępna w sklepie z ubraniami medycznymi jest bardzo stylowa i gustowna. Zatem każdy pracownik służby zdrowia będzie w takim uniformie czuł się wspaniale.

Jakie zadania powinna wypełniać odzież medyczna?

Odzież medyczna jest specyficznym rodzajem ubioru ochronnego. Praca personelu tego rodzaju placówek często wiąże się z długimi dyżurami, które najczęściej wynoszą od dwunastu do dwudziestu czterech godzin, dlatego strój medyczny powinien być przede wszystkim wygodny, funkcjonalny, umożliwiający odpowiednią cyrkulację powietrza, a przy tym odporny na działanie szkodliwych środków chemicznych, krwi lub płynów ustrojowych. Dla zapewnienia bezpieczeństwa użytkowników nie może w łatwy sposób ulegać zagnieceniu, przekłuciu lub przetarciu. Tkaniny, z których powstał, muszą być odporne na działanie wysokich temperatur, gdyż należy go utrzymywać w czystości. Ubrania te nie tylko zapobiegają wnoszeniu na oddział niebezpiecznych substancji, które mogą pogorszyć stan pacjentów, ale również przenoszeniu szkodliwych drobnoustrojów z placówek medycznych na zewnątrz, do środowiska. 

Normy jakie musi spełniać odzież medyczna

Odzież medyczna stosowana przez personel placówek służby zdrowia, a przede wszystkim przez lekarzy i pielęgniarki musi bezwzględnie zapobiegać rozprzestrzenianiu się substancji szkodliwych dla zdrowia. Zakażenia spowodowane nieprzestrzeganiem przepisów prawa stanowią ogromne zagrożenie nie tylko dla pacjentów, ale również dla personelu medycznego i osób, które kontaktują się z nim, również poza pracą. Obowiązek używania odzieży medycznej reguluje Kodeks Pracy w artykule 237 oraz rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z 1972, 1984 oraz 1996 roku, a także rozporządzenia Ministra Zdrowia z 2005 roku, dotyczące czynników szkodliwych dla zdrowia i 2012 roku dotyczące ochrony bakteriologicznej. Po wejściu Polski do Unii Europejskiej przyjęto unijne regulacje prawne, określające dokładne warunki, jakie musi spełniać ochronna odzież medyczna. Zgodnie ze standardem EN 13795, a także Dyrektywą 93/42/EEC o wyrobach medycznych, nazywaną też dyrektywą MDD powinna być ona stworzona w taki sposób, aby stanowiła barierę przed wszelkimi zakażeniami, jakie najczęściej pojawiają się w placówkach służby zdrowia. 

Jaką odzież można kupić w sklepie z ubraniami medycznymi?

W sklepie z ubraniami medycznymi można zaopatrzyć się w wygodne fartuchy, które wyposażone są w podwójne kieszonki z przegrodą, dzięki której przedmioty nie obijają się o siebie i zawsze są odpowiednio ułożone. Są one niezwykle praktyczne, gdyż można w nich umieścić najpotrzebniejsze rzeczy takie jak: pieczątka, długopis, smartfon, czy klucze. Poza tym ubrania są eleganckie i stylowe, zgodne ze współczesną modą, dlatego każdy pracownik służby zdrowia będzie czuł się w nich nie tylko komfortowo, ale również zyska większą pewność siebie. Można je zestawić w komplety, składające się z bluzy, spodni, czepka i obuwia. Są wśród nich modele luźne i dopasowane, a odpowiedni kolor podkreśli osobowość.