Jun 22, 2019

Dział: Motoryzacja

Murowany, blaszany czy drewniany? Plusy i minusy

Murowany, blaszany czy drewniany? Plusy i minusy

Chcąc postawić garaż, musimy na samym początku ustalić jego typ. To pozwoli nam rozplanować budżet, pracę i czas.

Budowa garażu blaszanego powinna być bardzo dobrze przemyślana. Ustalenie kryteriów takich jak miejsce, wymiary, budżet oraz typ preferowanego garażu, pozwoli nam uzyskać najwyższej jakości garaż dla naszych pojazdów.

Dziś, wybierając garaże blaszane oraz wszelkie dodatkowe elementy, takie jak okna, dach czy elementy wyposażenia, kierujemy się przede wszystkim ceną. Warto jednak wiedzieć, że popularny garaż typu blaszak, jest dostępny w dobrej cenie, przystępnej dla każdego. Blaszany garaż jest o wiele tańszy niż garaże drewniane czy murowane. Każdemu z nas zależy na jak najniższej cenie takiej konstrukcji, dlatego warto mieć porównanie z innymi metodami.

Garaż blaszany i jego wymiary

Jeśli chcemy zbudować garaż na naszej posesji wykorzystując metody tradycyjne, zazwyczaj musimy zatrudnić geodetę i projektanta. Co więcej, w takim przypadku nie unikniemy szeregu procedur administracyjnych, które tylko wydłużą proces budowy. Jeśli chcemy postawić garaż blaszany, którego wymiary będą przekraczać 35m2, potrzebujemy zgody z urzędu. Warto wspomnieć, że procedury wiążą się nie tylko z czasem, ale i z niemałymi kosztami. Budżet skupia się nie tylko na materiałach, ale i na opłaceniu usług projektanta i geodety.

Chcąc zbudować garaż typu blaszak, najczęściej zależy nam nie tylko na możliwie jak najniższej cenie, ale i na czasie. Mając określony budżet, plany i określone wymiary, chcemy jak najszybciej zabrać się do budowy blaszanego garażu.

Garaż blaszak ma tę przewagę nad drewnianym, że jego cena jest mniejsza o 2 lub nawet 3 razy. Czas jego budowy jest o wiele dłuższy, tak samo jak jego budowa i wykańczanie. Przy optymalizacji kosztów istotne jest również to, że garaż blaszany o wymiarach mniejszych niż 35m2, można postawić bez procedur i dodatkowych kosztów.

graraż blaszany

Jaki wybrać garaż na posesję?

Według niektórych osób, blaszany garaż może pełnić funkcję jedynie użytkową. Obecnie, popularny typ garażu – blaszak – może wyglądać estetycznie i nawet stanowić ozdobę naszego ogrodu. Ciekawy i estetyczny efekt można osiągnąć wykorzystując blachy akrylowe, które do złudzenia przypominają drewno. Ze względu na wysokie koszta i długi czas realizacji, drewniane garaże są mniej opłacalne niż garaże blaszane. Warto więc zastosować tworzywo, jakim jest blacha akrylowa.

Tego typu tworzywo to ocynkowana i pomalowana blacha, która posiada wzór drewna. Dziś, możliwe jest wybieranie spomiędzy wielu kolorów oraz typów struktur. Garaż blaszany może wyglądać jak drewniany i spełniać użytkową funkcję. Do garażu z akrylowej blachy świetnie będą pasować nity. Dziś, można wybierać nity malowane, które dostępne są w różnych wariantach kolorystycznych. Zastosowanie malowanych nit pozwoli nam uzyskać efekt drewnianego i estetycznego garażu.

Podstawowe różnice, jakie można dostrzec w zestawieniu garażu blaszanego, drewnianego i murowanego, to przede wszystkim cena, czas realizacji oraz możliwości estetyczne. Blaszany garaż, którego wymiary nie przekraczają 35m2, można zbudować szybko i tanio. Co więcej, w przypadku garażu ‘blaszaka’, można wykorzystać metody takie jak blacha akrylowa – dzięki niej nadamy oryginalnego i atrakcyjnego wyglądu ścianom garażu. Garaż blaszany imitujący drewno, będzie wyglądać estetycznie na każdej posesji  i jednocześnie będzie spełniał funkcje użytkowe.