Apr 19, 2016

Dział: Usługi

Kiedy potrzebny jest audyt BHP

Kiedy potrzebny jest audyt BHP

Każdy właściciel firmy wie, że co rusz pojawiają się kontrole, które zobowiązane są sprawdzić to i owo. Często niestety takich inspekcji jest zdecydowanie za dużo. Jednego dnia pojawi się sanepid, innego audyt BHP, a kolejnego jeszcze kto inny. Czemu to ma służyć? Podobno człowiekowi, szczególnie pracownikowi, jak i klientowi. Niestety w rzeczywistości takie kontrolowanie staje się szukaniem haków na dane przedsiębiorstwo, by ewentualnie móc nałożyć stosowne kary pieniężne. Ktoś się na tym może dorobić. Wiadomo, że nie zawsze tak jest. Bywa bowiem i tak, że nadzór mija w przesympatycznej atmosferze i w zasadzie jest tylko formalnością.

BHP w firmie to także audyty

Audyt BHP sprawdzi między innymi poziom wiedzy z dziedziny bezpieczeństwa i higieny pracy występujący wśród pracowników, a sanepid popatrzy tu i ówdzie, bez doszukiwania się na siłę jakichś uchybień. W zasadzie to obojętnie jak przebiegałaby kontrola, to nie można za nią winić inspektorów, ponieważ oni wykonują polecenia odebrane z góry, Nie można mieć za złe, jeśli ktoś chce solidnie podejść do realizacji wyznaczonych zadań. rzecz jasna złośliwość urzędników i inspektorów łatwo zauważyć, ale trzeba pamiętać, że nie wszyscy tacy są. Swoją drogą i właściciele przedsiębiorstw mają wiele za uszami. I to właśnie tym najbardziej zależy na ukryciu przeróżnych nieuczciwości. Często dotyczy to zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Nie można mieć wówczas pretensji przykładowo do audytu BHP, gdy znajdą coś niezgodnego z przepisami. Winny jest sam właściciel. Ale o tym może innym razem. Istotne po prostu jest to, że zakładając firmę trzeba od razu założyć zeszyt kontroli, bo będzie ich całkiem sporo. Dobrze jest o tym wiedzieć od samego początku, aby potem zdziwienia nie było. Do przedsiębiorstwa może zawitać, oprócz sanepidu i audytu BHP, również Zakład Ubezpieczeń Społecznych czy Państwowa Inspekcja Pracy, której zadaniem jest zbadanie, czy w firmie przestrzegane są prawa pracowników. Trzeba wiedzieć, że PIP nie pojawia się w zakładzie przypadkowo. Jeśli tacy inspektorzy zapukają do drzwi przedsiębiorstwa to oznaczać musi, że któraś z zatrudnionych osób musiała się poskarżyć i stąd ta kontrola.

audyt_bhp

Najgorsze w tego typu kontroli jest to, że pojawia się ona bez zaproszenia i bez wcześniejszej zapowiedzi. Robi tak zwany nalot. To nie to samo co kulturalny audyt BHP z firmy Multikontrakt Wrocław. Jednak to nie wszystko. Do firmy może również zapukać Inspekcja Handlowa, która również pojawia się wówczas, gdy otrzyma sygnał, że w danym zakładzie coś idzie nie tak. Tak więc chcąc zakładać własną firmę trzeba wiedzieć, że biurokracja i nerwy nie zakończą się w momencie rozpoczęcia działalności, a tak na dobrą sprawę to dopiero wtedy zaczną się prawdziwe problemy i żmudna droga pod górkę. Dobrze jest to wiedzieć od samego początku, by potem byle kontrola nie zachwiała pewności, że można mimo wszystko odnieść sukces. Jeśli jednak jest się człowiekiem mało odpornym na stresujące sytuacje, to dużo rozsądniejsze byłoby poszukanie zatrudnienia u kogoś niż zakładanie własnego przedsiębiorstwa.