Apr 16, 2018

Dział: Motoryzacja

Jakie maszyny są potrzebne na gospodarstwie rolniczym i do czego służą

Jakie maszyny są potrzebne na gospodarstwie rolniczym i do czego służą

Rynek maszyn rolniczych jest dziś niezwykle bogaty i rozbudowany. Obok uniwersalnych maszyn mogących wykonywać różne rodzaje prac znajdziemy więc i te specjalizujące się w konkretnych zadaniach. Z reguły zakłada się, że im większy teren uprawny, tym większe zapotrzebowanie na wyspecjalizowane maszyny rolnicze – rolnicy posiadający ogromne pola zwykle rezygnują z uniwersalnych maszyn na rzecz sprzętów, które zostały przeznaczone do konkretnych zadań i tym samym wykazują się większą wydajnością i efektywnością pracy. Nie każdy jednak musi zaczynać od tworzenia prawdziwej floty maszynerii rolniczej. Jakie maszyny są potrzebne na gospodarstwie rolniczym i do czego służą?

Ciągnik

Każdy, kto choć raz odwiedził gospodarstwo rolne z pewnością spotkał się tam z obecnością ciągnika, popularnie nazywanego również traktorem. Nawet najmniejsze gospodarstwa nie są w stanie funkcjonować sprawnie i prawidłowo bez traktora, który umożliwia korzystanie z wszelkich maszyn rolniczych takich jak brona, siewniki i wszelkie narzędzia bez własnego napędu. Na rynku maszyn rolniczych nie ma właściwie drugiego takiego pojazdu, który byłby w stanie zastąpić traktor. Ten uniwersalny, pełen mocy pojazd pozwala na poruszanie się po polach w każdych warunkach pogodowych, umożliwiając zarówno wszelkiego rodzaju prace polowe, zbiory czy transport materiałów.

Kombajn

Kombajn to jedna z droższych inwestycji, na które decydują się zwykle większe gospodarstwa. Ci, którzy mają do zebrania plony ze stu a nawet kilkuset hektarów terenu będą oczywiście w stanie szybko odzyskać koszty zakupu maszyny, jednak mniejsze gospodarstwa zazwyczaj decydują się na wynajem sprzętu na czas zbiorów lub zlecenie zbiorów zewnętrznym firmom. Nie ulega jednak wątpliwości, że kombajn jest dziś na roli niezwykle potrzebną, a wręcz niezbędną maszyną. Bez niego praca żadnej innej maszyny właściwie nie ma sensu – po co bowiem siać i pielęgnować uprawę, jeśli nie będzie sposobu na zebranie z niej plonów?

Siewnik

Gospodarstwa rolnicze nastawione na produkcję roślinną nie mają szans na poprawne i płynne funkcjonowanie bez odpowiedniego siewnika. Kiedyś sianie wykonywano ręcznie, jednak biorąc pod uwagę to jak bardzo urosły dziś rozmiary powierzchni uprawnych, wykonywanie tej pracy manualnie byłoby praktycznie niewykonalne. Siewniki różnią się oczywiście rozmiarami czy poziomem zaawansowania – te przeznaczone dla małych gospodarstw, montowane do zwrotnych i kompaktowych traktorów są znacznie prostsze w obsłudze i podczas manewrów niż ogromne siewniki przeznaczone do prac na ogromnych połaciach ziemi. Warto pamiętać, że siewnik, podobnie jak opryskiwacz czy agregat uprawowy, są maszynami wymagającymi posiadania ciągnika rolniczego, gdyż nie posiadają one samodzielnego napędu.

Pług

Pług jest podstawową jednostką służącą do orania pól. Podobnie jak w przypadku siewników, pługi to maszyny stosowane w kombinacji z traktorem, jako że brak im własnego napędu. Pługi dzieli się zwykle na dwie podstawowe grupy: pługi zagonowe, czyli te odwracające się w jednym kierunku, oraz pługi bezzagonowe, odwracające się w obu kierunkach.

Opryskiwacz

Na koniec wymienimy jeszcze opryskiwacz, czyli maszynę służącą do zabezpieczania roślin uprawnych za pomocą środków chemicznych. Nie od dziś wiadomo że szkodniki oraz owady są często głównym wrogiem wydajnej uprawy. Opryskiwacze mogą być stosowane również do rozpylania na polach płynnych nawozów, równie niezbędnych do uzyskania satysfakcjonujących plonów. Na rynku rolniczym dostępnych jest dziś wiele wariantów opryskiwaczy i opylaczy, w tym zarówno w wersji samodzielnej ( z napędem), lub jako maszyny doczepianej do ciągnika rolniczego. Opylacze mogą występować też jako maszyny stosowane do prac w sadzie, wtedy jednak ich wygląd odbiega nieco od tych znanych z prac polowych.

Nie sposób wymienić wszystkich maszyn rolniczych spotykanych na polach i w gospodarstwach. Warto jednak znać te najbardziej podstawowe elementy wyposażenia rolniczego, bez których praca na polu byłaby niezwykle utrudniona, jeśli nie wręcz niemożliwa. Posiadane maszyny rolnicze powinny być zawsze dostosowywane do powierzchni uprawnej danego gospodarstwa oraz budżetu, jakim gospodarstwo dysponuje. Pamiętać trzeba bowiem, że maszyny to nie tylko jednorazowa inwestycja, ale też konieczność uzupełniania paliwa czy konserwacji sprzętu. Jeśli maszyna rolnicza nie potrafi na siebie zarobić, prawdopodobnie nie będzie niezbędna w twoim gospodarstwie.