May 10, 2018

Dział: Prawo

Jak wygląda proces rejestrowania suplementów diety?

Jak wygląda proces rejestrowania suplementów diety?

Rejestracja suplementów diety, choć wydaje się być z punktu widzenia producentów procesem znacznie łatwiejszym niż wprowadzenie na rynek jakiegokolwiek leku, podlega oczywiście pewnym normom i regulacjom. Wiele firm chcących wejść na rynek suplementów ma przed sobą nie lada wyzwanie – sprostać potrzebom klientów, którzy mają już dostęp do niemal wszystkiego, a jednocześnie nie wejść w konflikt z przepisami rządzącymi suplementami diety. Nikt nie jest w stanie poradzić tu sobie bez odpowiedniego przeszkolenia prawniczego! Stąd też coraz częściej pojawiające się zapytanie do prawników i kancelarii prawnych: czy można uzyskać prawną pomoc w rejestracji suplementów diety? Jak proces ten wygląda z perspektywy kancelarii prawnej i czym różni się od tego, co producent może zrobić samodzielnie?

Czym właściwie są suplementy diety?

W świetle prawa polskiego i europejskiego, suplementy diety to nic innego jak środek spożywczy specjalnego przeznaczenia służący do uzupełniania niedoborów diety. To jedna z kluczowych, a jednocześnie najczęściej błędnie odbieranych informacji o suplementach która może stać się kartą przesądzającą o wprowadzeniu bądź wycofaniu produktu z rynku. Suplementy diety nie są uznanymi zamiennikami leków i nie powinny być jako takie traktowane ani sprzedawane. Producenci, którzy planują wprowadzić na rynek suplementy diety muszą więc uważać, by tworzony przez nich przekaz nie sugerował konsumentom leczniczego charakteru suplementu. Choć wydawać by się mogło, że projektowanie suplementu i jego komponentów leży całkowicie po stronie producenta, to właśnie tutaj pomoc kancelarii prawnej może okazać się nieoceniona. Etykieta i odpowiednie znakowanie produktu to pierwszy z elementów przesądzających o jego dopuszczalności do sprzedaży.

Znakowanie i etykietowanie produktów

rejestracja suplementów diety - pigułkiSuplementy diety nie mogą być stosowane jako substytut zróżnicowanej diety i kwestia ta musi zostać przez producenta wyraźnie zaznaczona na etykiecie produktu i w każdym związanym z nim przekazie. Kancelaria prawna poproszona o pomoc przy rejestracji suplementów diety pomoże producentowi zaprojektować produkt wraz z jego oznakowaniem, a więc etykietami, opakowaniem, ulotkami, czy reklamą w taki sposób, by ten z powodzeniem przeszedł swoją kwalifikację prawną. To dość istotne, by konsumenci decydujący się na zakup danego suplementu diety byli świadomi tego, co tak naprawdę decydują się zażyć. Nie od dziś wiadomo, że wśród wielu osób pokutuje błędne przekonanie o leczniczych właściwościach suplementów diety. To, że suplementy są produktami uzupełniającymi dietę i nie mogą być stosowane jako substytut leków jest istotną kwestią, która może nie tylko pozwolić utrzymać się danemu suplementowi na rynku, ale i potencjalnie wyróżnić go spośród konkurencji. Wytyczne dotyczące znakowania produktów są dość specyficzne i choć każdy producent stara się je przestrzegać, to właśnie ci korzystający z pomocy kancelarii prawnej mają większe szanse na spełnienie wszystkich wymagań.

Rejestracja suplementu diety

Rejestracja suplementów diety nie jest procesem skomplikowanym – wystarczy już jeden formularz przesłany do Głównego Inspektoratu Sanitarnego, by produkt mógł trafić na rynek. I choć wielu producentów czerpie z tego faktu korzyści, wprowadzając do obrotu nie do końca sprawdzone produkty, to właśnie ci korzystający z prawnej pomocy kancelarii mają szansę na uniknięcie przykrych konsekwencji w związku z prawnymi niezgodnościami produktu z zapewnieniami producenta. Warto bowiem pamiętać, że choć producent nie musi oczekiwać na zatwierdzenie suplementu przez GIS i po złożeniu formularza może wypuścić produkt na rynek, tworzenie produktów niezgodnych z normami jest w dalszym ciągu surowo karane. Szczęśliwie dla tych, którzy zdecydują się współpracę z kancelarią będą mieli szansę na skorzystanie z dobrej obrony prawnej w sprawach z GIS.


Szereg niezbędnych informacji na ten temat oraz profesjonalne doradztwo świadczy Kancelaria Prawna specjalizująca się w tej tematyce – sprawdź: https://www.food-law.pl/oferta/suplementy_diety_i_zywnosc_specjalnego_przeznaczenia.