Apr 18, 2023

Dział: Porady

Jak wybrać odpowiedni ośrodek leczenia alkoholizmu?

Jak wybrać odpowiedni ośrodek leczenia alkoholizmu?

Alkoholizm jest chorobą groźną dla zdrowia, a nawet życia, z tendencjami do nawrotów i niełatwą w leczeniu.

Obarczony jest także dużą szkodliwością społeczną. Na terenie Polski działa wiele ośrodków, które specjalizują się w leczeniu uzależnień alkoholowych. Pacjenci z Poznania mogą wybrać m.in. polecaną przez nas placówkę “Skrzydła”. 

Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, wybierając odpowiedni ośrodek dla osoby uzależnionej od alkoholu.

 1. Dlaczego warto skorzystać z pomocy w ośrodku?

Leczenie uzależnień alkoholowych w ośrodkach odwykowych jest jednym z najskuteczniejszych sposobów na poradzenie sobie z problemem uzależnienia od alkoholu. Ośrodki te oferują profesjonalną opiekę i wsparcie, a także zapewniają pacjentom bezpieczne i kontrolowane środowisko, które pozwala im skoncentrować się na procesie zdrowienia.

 1. Jak wygląda leczenie uzależnień alkoholowych w ośrodku?

Ośrodki odwykowe oferują wiele różnych metod leczenia, które zwykle obejmują: odtrucie organizmu, terapię farmakologiczną, psychoterapię indywidualną i grupową, a także programy wsparcia, dla osób uzależnionych i ich rodzin.

Podczas pobytu w ośrodku odwykowym pacjenci mają zapewniona opiekę wykwalifikowanego personelu medycznego i terapeutycznego. Specjaliści pomagają uzależnionym w radzeniu sobie z fizycznymi i emocjonalnymi objawami odstawienia alkoholu. Personel prowadzi także terapie, które pomagają chorym zrozumieć przyczyny i mechanizmy ich uzależnienia, a także pomagają opracować plan procesu zdrowienia.

 1. Czym się kierować przy wyborze ośrodka?

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że każdy ośrodek odwykowy jest inny i oferuje różne metody leczenia i formy wsparcia. Wybór odpowiedniego ośrodka leczenia alkoholizmu może być kluczowy dla sukcesu terapii. Nie warto więc dokonywać wyboru pochopnie. Należy wziąć pod uwagę różne czynniki, a decyzja powinna być przemyślana.

Do najważniejszych kryteriów wyboru ośrodka należą:

 • lokalizacja,
 • metody leczenia, jakie preferuje ośrodek,
 • kwalifikacje personelu,
 • koszt,
 • możliwość skorzystania ze wsparcia po odwyku. 
 1. Położenie ośrodka

Warto rozważyć lokalizację ośrodka, ponieważ będzie miała wpływ na dostępność dla pacjenta i jego bliskich, którzy będą go odwiedzać podczas pobytu w ośrodku. Lokalizacja wpływa również na poziom stresu i izolacji, jakie pacjent może odczuwać podczas pobytu. Ośrodek powinien być położony w bezpiecznej i spokojnej, jednocześnie dobrze skomunikowanej, w miarę blisko transportu publicznego lub drogi. Musi mieć odpowiednie zaplecze medyczne i infrastrukturę, taką jak sale terapeutyczne, pokoje mieszkalne, jadalnię, kuchnię, świetlicę terapeutyczną oraz tereny rekreacyjne i sportowe.

 1. Metody leczenia alkoholizmu

Metody leczenia — ośrodki leczenia alkoholizmu mogą stosować różne metody leczenia, takie jak terapia indywidualna, terapia grupowa, terapia poznawczo-behawioralna, farmakoterapia, programy 12 kroków itp. Warto wybrać ośrodek, który oferuje metody zgodne z potrzebami i preferencjami pacjenta. O tych z kolei najlepiej zdecyduje lekarz psychiatra lub psychoterapeuta w porozumieniu z pacjentem. 

 1. Kwalifikacje kadry ośrodka

Niezwykle ważne jest, aby personel ośrodka miał odpowiednie wykształcenie i duże doświadczenie w leczeniu uzależnień. Warto sprawdzić, jak długo członkowie kadry pracują w ośrodku i jakie mają kwalifikacje. Można również upewnić się, że ośrodek posiada odpowiednie certyfikaty oraz że spełnia wszelkie wymagania prawne i sanitarne. 

 1. Koszt i możliwości dofinansowania pobytu

Koszty pobytu w ośrodku mogą się różnić w zależności od miejsca i rodzaju terapii. Cena jest oczywiście istotnym kryterium, ale nie powinna być tym najważniejszym. Warto dowiedzieć się, czy dostępne są jakiekolwiek opcje finansowania, takie jak ubezpieczenie zdrowotne lub pomoc finansowa dla osób o niskich dochodach. 

 1. Opieka po zakończeniu pobytu 

Dobre ośrodki odwykowe oferują opiekę nie tylko w trakcie, ale i po zakończeniu pobytu. Zapewnia to, że pacjenci otrzymają wsparcie i pomoc w niezwykle trudnym okresie adaptacji po powrocie do codziennego życia. Mogą to być grupy wsparcia dla osób uzależnionych i ich rodzin, a także terapię indywidualną. Ośrodek powinien także oferować programy zapobiegające nawrotom choroby oraz udostępniać informacje o innych dostępnych źródłach wsparcia. 

Warto zaznaczyć, że każdy pacjent jest inny i wymaga indywidualnego podejścia do leczenia. Niezbędna jest także cierpliwość i determinacja w procesie zdrowienia. Ważne jest, aby sam pacjent dokładnie zrozumiał i ocenił powyższe kryteria przy wyborze ośrodka leczenia alkoholizmu, aby móc wybrać najlepsze miejsce dla siebie i swoich potrzeb.