Aug 31, 2021

Dział: Porady

Jak przyrządzić mięso na grilla?

Jak przyrządzić mięso na grilla?

Przygotowanie mięsa na grillu to wbrew pozorom czynność, w której trzeba zrobić nieco więcej oprócz zwykłego wrzucenia kawałka surowego mięsa doprawionego na szybko na ruszt. Przedstawiamy poniżej kilka wskazówek, dzięki którym przygotowywane przez Ciebie steki, szaszłyki lub karkówka będą smakować wręcz bajecznie!

Jak wygląda przygotowanie mięsa na grilla?

  • Podstawą jest oczywiście odpowiednie pokrojenie lub rozbicie mięsa (szczególnie ważne w przypadku schabu i wołowiny), co przeważa m.in. o czasie grillowania i trzymania w marynacie. 
  • Kiedy już opłuczesz i rozbijesz mięso, przygotuj marynatę. Wbrew pozorom nie ma tutaj zbyt wielu wytycznych, jakich trzeba się trzymać, by mięso smakowało dobrze. Ogromną rolę odgrywają tutaj indywidualne preferencje, dlatego też często zdarza się, że niektórzy mają własny całkowicie unikalny przepis na swoją marynatę. Istnieje jednak kilka części składowych, bez których marynata się nie obejdzie.
  • Ważne jest również to, aby nie kłaść na ruszcie nieosuszonego mięsa. Nadmiar marynaty, który nie wniknie w mięso, będzie skapywał, przyczyniając się do powstawania większej ilości dymu, przekładającego się negatywnie na smak mięsa. 
  • Istotne jest także unikanie naczyń wykonanych z innych metali niż stal nierdzewna, w przeciwnym razie smak mięsa się zmieni. 

Dobra marynata – po czym ją poznać?

Trzy główne części marynaty obejmują tłuszcz, kwas i przyprawy. Jak dobrać każdy z tych elementów?

Zaczynamy od oleju. Musi on być odporny na działanie wysokich temperatur, tak aby powstałe podczas spalania związki nie wpłynęły na pogorszenie smaku mięsa. Godnym poleceniem jest olej z oliwek lub olej orzechowy. 

Kwas. Ma on na celu stworzenie tła dla dodanych przypraw, kreując pożądany smak mięsa. Najczęstszym źródłem kwaśnego smaku jest oczywiście sok z cytryny lub kwasek cytrynowy, lecz wcale nie musisz na tym poprzestawać. Równie popularne jest wino i piwo, lecz jeśli nie boisz się smaków niekonwencjonalnych, równie dobrze możesz wykorzystać kawę. 

Na koniec przejdziemy do przypraw. Nie ma tutaj zbytnio zasad określających to, jaka przyprawa będzie najlepsza dla poszczególnego rodzaju mięsa, zatem wszystko zależy tylko od upodobań Twoich kubków smakowych. Często wykorzystywane są cebula i czosnek, a także papryka słodka i ostra, chilli, pieprz, sól, rozmaryn, majeranek lub tymianek. Wszystko zależy tylko od Ciebie.

Jak długo powinno trwać marynowanie? 

Małe kawałki mięsa przeznaczone do szaszłyków mogą marynować się np. 30 minut do godziny. W przypadku mięsa na cieńsze steki lub kotlety można zmieścić się pomiędzy jedną a trzema godzinami. Jeśli jednak mowa o dużych kawałkach mięsa, wówczas konieczne może być marynowanie nawet do 16 godzin. Dlatego też tak popularne jest umieszczanie mięsa w marynacie na dzień przed planowanym grillem. 

Jaki jest czas grillowania poszczególnych rodzajów mięs?

Każdy rodzaj mięsa grilluje się w nieco innym czasie. Poniżej przedstawiamy rozpiskę, dzięki której w przybliżeniu określisz czas potrzebny na grillowanie mięsa.

Burger – 5 minut na każdą stronę.

Karkówka – 5 lub 6 minut na każdą stronę pod przykryciem.

Szaszłyki – zadbaj o rozłożenie ich w odstępach i grillowanie na średnim ogniu. Dopiekanie przeprowadź na zmniejszonym żarze. Obserwuj, kiedy będą gotowe.

Schab – jest to kolejna potrawa, dla której nie da się dokładnie określić, jaki czas grillowania będzie najlepszy. Schab dobrze grilluje się na mocnym ogniu w krótkim czasie. Tak jak w przypadku szaszłyków, konieczna jest obserwacja.

Karczek – jeśli jest dobrze rozbity, wystarczą mu 2-3 minuty z każdej strony.

Grill do ogrodu – jaki jest najlepszy?

Nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Dobry może być zarówno grill murowany, gazowy lub węglowy, jak i elektryczny. Wszystko zależy tutaj od Twoich indywidualnych potrzeb, obejmujących m.in. budżet czy też to, jak często korzystasz z grilla. Gdy już określisz, jaki typ grilla ogrodowego najbardziej Ci odpowiada, zorientuj się w ofercie sklepów stacjonarnych i internetowych oferujących szeroki wybór grilli do ogrodu.