Apr 24, 2023

Dział: Porady

Jak długo należy nosić wkładki ortopedyczne?

Jak długo należy nosić wkładki ortopedyczne?

Wkładki ortopedyczne nosi się w przypadku chorób stóp, stawów i w leczeniu przypadłości układu ruchowego. Dzięki temu można liczyć na zdecydowanie wyższy komfort chodzenia. Korzyścią jest też prawidłowe ułożenie stóp w obuwiu. 

Dla kogo przeznaczone są wkładki ortopedyczne?

Wkładki ortopedyczne przeznaczone są dla osób, które zmagają się z różnymi wadami w obrębie kręgosłupa. Na tej liście należy wymienić też ludzi z urazami mięśni, ścięgien i schorzeniami stawów. Jest to również świetne rozwiązanie dla osób z nadwagą, mających płaskostopie. Są one przeznaczone także dla ludzi starszych, mających zdeformowane stopy. 

Przy jakich jeszcze schorzeniach zaleca się noszenie wkładek ortopedycznych?

Głównym wskazaniem do noszenia wkładek ortopedycznych jest płaskostopie. Inne przypadłości to w szczególności koślawość pięty, stóp, palce młotkowate, ostroga piętowa, haluksy i asymetria długości kończyn. 

Jakie wyróżnia się rodzaje wkładek ortopedycznych?

Jednym z rodzajów wkładek ortopedycznych są takie, które sprawdzają się u osób z płaskostopiem. Cechą charakterystyczną jest tutaj obecność deformacji łuku, który wysklepia stopę. W tym przypadku wkładki ortopedyczne wpływają na dobre rozłożenie napięcia w trakcie chodzenia. Dzięki temu naprężenie w stawach skokowych i kolanowych ulega zmniejszeniu. Należy wiedzieć, że wkładki nie stanowią sposobu leczenia płaskostopia, a jego uzupełnienie. Najważniejszym zadaniem pacjenta z taką przypadłością jest uczestnictwo w rehabilitacji.

Wśród wkładek ortopedycznych wyróżnia się też takie, które przeznaczone są dla osób mających tak zwaną wydrążoną stopę. Tutaj potrzebna jest przede wszystkim właściwa rehabilitacja. Wyróżnia się również wkładki stabilizujące, które dzielą się na supinujące i pronujące. Pierwsze powodują, że stopa nie kieruje się nadmiernie do wewnątrz. Drugi typ pozwala na prawidłową rotację tylnej części stopy w trakcie chodzenia. 

Jakie są najważniejsze zalety stosowania wkładek ortopedycznych?

Wkładki ortopedyczne dbają o to, aby stopa miała dobrą stabilizację podczas chodzenia. Dlatego stawy w kończynach dolnych dzięki temu nie są przeciążone. Właściwe ułożenie stóp wywołuje także efekt w postaci prawidłowej postawy ciała. Jest to też metoda, aby zapewnić ochronę nie tylko dla stawów, ale także dla dysków, czyli krążków międzykręgowych. Gdy wkładki ortopedyczne są dobrze wyprofilowane, sprawiają, że rozkład nacisku na stopę jest odpowiedni. Kolejną zaletą jest to, że struktury anatomiczne zyskują właściwą podporę. Mięśnie i ścięgna są doskonale zabezpieczone przed urazami. 

Dlaczego dobór indywidualnych wkładek ortopedycznych jest tak ważny?

Wkładki ortopedyczne zapewnią właściwe działanie tylko wtedy, gdy będą indywidualnie dobrane do potrzeb konkretnej osoby. Dlatego niezbędna jest wizyta u ortopedy, który przeprowadzi wywiad z pacjentem potrzebującym wkładek. Można też udać się do fizjoterapeuty lub podologa. Jest to podstawa też do tego, aby wykonać odpowiedni model. Wiele osób myśli, ze wkładki ortopedyczne dobierane są do butów, a jest zupełnie inaczej, ponieważ to buty są dobierane do wkładek. 

Jak długo należy nosić wkładki ortopedyczne?

Na początku noszenie wkładek ortopedycznych może powodować dyskomfort. Specjaliści zalecają ich użytkowanie przez około dwie godziny dziennie. Po przyzwyczajeniu stopy należy nosić wkładki dłużej. Niektórzy zastanawiają się, ile trwa czas leczenia. W przypadku wad stóp wkładki nosi się tak długo, aż wada ulegnie skorygowaniu. Środkiem pomocny będzie tutaj komputerowe badanie stóp, które pokaże, na jakim etapie leczenia jest konkretna osoba. Gdy nastąpi poprawa stanu zdrowia lekarz ortopeda lub fizjoterapeuta mogą zalecić stopniowe zmniejszenie częstotliwości noszenia wkładek. Nie należy jednak przerywać leczenie zbyt wcześnie, ponieważ efekty mogą cofnąć. 

buty

Wkładki ortopedyczne nie są trudne w użytkowaniu. Doskonale sprawdzą się w różnego rodzaju butach. Są one tym skuteczniejsze, im większa jest regularność ich noszenia. Zatem należy tutaj stosować się do zaleceń specjalisty. Wkładki ortopedyczne w Gdańsku lub innym mieście pomogą pozbyć się kompleksów i zapewnią lepsze funkcjonowanie. Dlatego poza rehabilitacją warto się na nie zdecydować.