Apr 1, 2018

Dział: Zdrowie

Endodoncja – leczenie kanałowe

Endodoncja – leczenie kanałowe

Endodoncja – leczenie kanałowe. Każdy ząb zbudowany jest z tkanek twardych (zębiny i szkliwa), które otaczają tkankę miękką zwana miazgą. Miazga to naczynia i nerwy, które odżywiają ząb od środka. W przypadku długo utrzymującego się ubytku (dziury w zębie), który z czasem dodatkowo się powiększa dochodzi do powstania zapalenia miazgi(tkanki wewnątrz zęba), co objawia się bólem.

Silny ból, utrzymujący się przez kilka dni świadczy o nieodwracalnym zapaleniu miazgi w zębie. Ząb taki wymaga leczenia kanałowego(przewodowego, endodontycznego).

W gabinecie wykonuje się ten zabieg jednoetapowo (w trakcie jednej wizyty). Zabieg jest bezbolesny, bezpieczny dla pacjenta, i polega na całkowitym usunięciu zainfekowanych tkanek z kanału zęba, co usunie przyczynę bólu, następnie dokładnym opracowaniu i ukształtowaniu kanału, a następnie dokładnym i szczelnym wypełnieniu, które w naszym gabinecie odbywa się przy użyciu najnowocześniejszych urządzeń (endometr- do pomiaru długości kanału, mikrosilnik endodontyczny oraz instrumenty ultradźwiękowe-do opracowania kanału i płukania kanału, wypełnienia kanału) oraz narzędzi. Dzięki nim jesteśmy pewni, że wykonujemy zabieg z maksymalną dokładnością i powtarzalną pewnością.

Należy też pamiętać, że powodzenie w leczeniu endodontycznym to nie tylko szczelnie wypełniony kanał korzeniowy, ale co najważniejsze szczelnie wypełniony ubytek w zębie. Ząb przeleczony kanałowo z niewypełnionym szczelnie ubytkiem wymaga powtórnego leczenia kanałowego. Ze względu na to, że zęby leczone kanałowo to zęby z dużymi ubytkami idealnymi rozwiązaniami uzupełnień będą:inlay, onlay, lub korona protetyczna poprzedzona odbudową na wkładach koronowo korzeniowych z włókien szklanych.

Kanałowe leczenie endodontycnze

Warto też zwrócić uwagę, że leczenie endodontyczne (endodoncja), pomimo, że nie należy do najtańszych jest najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem. Korzeń własnego zęba(korona jest bardzo zniszczona) traktujemy jako naturalny implant, na którym wykonujemy odbudowę protetyczną. Alternatywą jest usunięcie zęba i uzupełnienie braku przy pomocy implantu lub mostu.

Chirurgia

Współczesna chirurgia stomatologiczna to nie tylko chirurgia dotycząca zębów ale przede wszystkim poprawa jakości tkanek twardych i miękkich jamy ustnej. Współczesne zabiegi chirurgiczne wspomagają leczenie zachowawcze ortodontyczne i protetyczne.

Chirurgia zębów
Usunięcie zęba w całości. Usunięcie części zęba (hemisekcja) dotyczy zębów wielokorzeniowych, w których proces zapalny toczy się tylko w obrębie jednego z korzeni. Podczas zabiegu usuwa się  tylko chory korzeń pozostawiając korzenie zdrowe. Usuwanie zatrzymanych ósemek. Odsłanianie zatrzymanych zębów podczas leczenia ortodontycznego.

Chirurgia tkanek twardych

Po usunięciu zęba lub części zęba rutynowo powinien być stosowany zabieg odbudowy kości, ponieważ odpowiednia ilość kości niezbędna jest do wykonania estetycznych uzupełnień protetycznych oraz wprowadzenia implantów.

Augmentacja – odbudowa z użyciem kości sztucznej, która po kilku miesiącach dzięki właściwościom regeneracyjnych organizmu staje się pełnowartościową kością.

Regeneracja – odbudowa z użyciem kości własnej.

Odpowiednia ilość zdrowego dziąsła niezbędna jest do tego abyś mógł cieszyć się pięknym uśmiechem. Uzupełnienie braku dziąsła nie jest dzisiaj problemem. Można również korygować kształt i wielkość dziąsła.

Chirurgia tkanek miękkich

  • Pokrycia recesji (brak dziąsła)
  • Wydłużanie koron klinicznych
  • Likwidacja uśmiechu dziąsłowego


Artykuł powstał w wyniku współpracy z kliniką stomatologiczną Podralscy: http://podralscy.pl/.