Oct 9, 2018

Dział: Porady

Dlaczego warto zorganizować imprezę integracyjną dla firmy

Dlaczego warto zorganizować imprezę integracyjną dla firmy

Organizowanie imprez integracyjnych i różnego rodzaju wyjazdów pracowniczych stało się w ostatnich latach trendem, którego zalety zdaje się dostrzegać coraz większe grono pracodawców i korporacji. Od małych, lokalnych firm po duże środowiska pracownicze, każdy zgodnie przyznaje że ten specyficzny sposób wynagradzania pracowników i jednocześnie polepszania stosunków między nimi zdaje się mieć realne odzwierciedlenie w późniejszych wynikach i produktywności firmy.

Korzyści z organizacji spotkań organizacyjnych jest jednak znacznie więcej, czasem mniej oczywistych niż mogłoby się to początkowo wydawać. Dlaczego warto zorganizować imprezę integracyjną dla firmy i jakie powinny być jej najważniejsze elementy?

Zapoznanie pracowników

Przebywanie przez co najmniej 8 godzin dziennie w gronie obcych może być niekomfortowe dla każdego, dlatego też pracownicy zwykle dość szybko nawiązują pomiędzy sobą mniej lub bardziej zażyłe znajomości. Zgodna współpraca i dążenie do jednego celu powinno być jednak cechą wspólną wszystkich, dlatego też warto dodatkowo odgórnie zainicjować integrowanie się wszystkich pracowników.

Firmowe imprezy integracyjne zbliżają pracowników, dają im szansę przebywania w swoim towarzystwie poza środowiskiem pracy i pozwalają na nawiązanie normalnych, przyjaznych relacji bez presji ze strony wymagającego zlecenia czy projektu do wykonania na już. Jeśli pracownicy dogadują się ze sobą, ich praca staje się znacznie efektywniejsza i częściej owocuje w nietuzinkowe pomysły przynoszące firmie wiele korzyści.

impreza integracyjna

W przeciwieństwie do powszechnego jeszcze jakiś czas temu przekonania, imprezy integracyjne wcale nie zachęcają pracowników do marnowania czasu na rozmowy w trakcie pracy, a wręcz przeciwnie – dają im szansę na rozbicie wszystkich tematów w neutralnym środowisku i oczyszczenie atmosfery biurowej.

Poprawa relacji z szefostwem

Hierarchia w firmach jest często bardzo wyraźna, dając pracownikom niższego szczebla poczucie zupełnego braku kontaktu z szefostwem czy zarządem. Imprezy integracyjne na które zaproszeni są wszyscy pracownicy pozwalają przełamać tę barierę komunikacyjną i niejednokrotnie okazują się być rozwiązaniem wielu problemów z porozumieniem w firmie.

Ostatecznie zarówno manager, jak i pojedynczy pracownik projektu są pełnoprawnymi członkami firmy i społeczeństwa i w relacjach poza pracą mogą dogadywać się ze sobą doskonale. Przyjazne stosunki w firmie nie stawiające hierarchii jako kryterium podziału ludzi owocują mocno zwiększoną efektywnością i ogólnym lepszym nastawieniem do pracy.

Wzmocnienie zadowolenia pracowników

Każda impreza integracyjna wiąże się z pewnego rodzaju atrakcjami, dobrą zabawą i generalnie luźniejszą atmosferą która pozwala pracownikom poczuć, że szefostwo docenia ich wkład w firmę i dba o ich dobre samopoczucie. Organizowanie imprez integracyjnych nie jest bowiem jedynie sposobem na zapoznanie ze sobą pracowników, ale często stanowi doskonałą formę nagrody za dobrze zrealizowany projekt czy rozgrzewki przed nadchodzącym okresem wzmożonej pracy.

impreza firmowa

Słuchając głosów swoich pracowników i interesując się ich preferencjami, szefostwo ma możliwość zorganizowania wyjazdu, które ci naprawdę docenią. Niejednokrotnie to właśnie firmowa impreza integracyjna jest dla ludzi okazją na poznanie nowych zakątków kraju, odkrycie nowego hobby czy po prostu spędzenie czasu w nieco inny, przyjemny i aktywny sposób.

Rozładowanie napiętej atmosfery

Negatywne emocje pomiędzy ludźmi w biurze to rzecz, z którą należy poradzić sobie jak najszybciej. Często źródłem spięć są niepowodzenia zawodowe czy zwykłe nieporozumienia pomiędzy pracownikami. Choć oczywiście szefostwo powinno w takiej sytuacji zareagować i rozwiązać konflikt w sposób dyplomatyczny, zrobienie tego właśnie w trakcie imprezy integracyjnej a nie w formie spotkania dwóch pracowników w biurze szefa zdecydowanie poprawia szanse na powodzenie.

Impreza integracyjna – organizacja samodzielna czy przy pomocy firmy?

Właściciele firm mają do wyboru dwie opcje w kwestii organizacji imprezy firmowej. Szefowie lub menedżerowie mogą zorganizować imprezę samodzielnie, jednakże wiąże się to z dużą odpowiedzialnością – trzeba przygotować jedzenie, atrakcje, muzykę, miejsce, plan całego dnia oraz wiele innych. Decydując się na organizację imprezy integracyjnej w profesjonalnej firmie ograniczamy wszelkie formalności do minimum. Mamy też pewność, że impreza zostanie zorganizowana w najlepszy możliwy sposób.