Jun 2, 2017

Dział: Zdrowie

Dlaczego warto sięgać po odżywki?

Dlaczego warto sięgać po odżywki?

Według statystyk nawet co drugi Polak uprawia jakiś sport, za co należy nam przyklasnąć. Oczywiście większość robi to tylko i wyłącznie amatorsko, ale nie to jest istotą rzeczy. Najważniejsze, że się ruszamy, bo jak mówi jedno z dobrze znanych w Polsce przysłów “Sport to zdrowie”. Wielu profesjonalnych sportowców na pewno nie zgodzi się z tą dewizą, ale nie jest tajemnicą, że lepiej się ruszać aniżeli być biernym i nabierać na masie, a przy okazji podupadać na zdrowiu. Skoro tak wielu Polaków uprawia dziś jakiś sport nic dziwnego, że również i rynek wszelkich odżywek jest obecnie bardzo szeroki, a z nabyciem jakichś suplementów nikt żadnego problemu mieć dziś nie może. Zastanówmy się w związku z tym, czy warto sięgać po odzywki i jeżeli tak to, jak to robić, aby było zdrowo i bezpiecznie.

Wysiłek a niedobory

Przede wszystkim zacząć trzeba od tego, że podstawą zdrowego trybu życia powinna być dieta. Niemniej jednak nie da się ukryć, że wielu z nas nie odżywia się tak, jak powinno. W związku z tym w naszym organizmie dochodzi do sporych niedoborów, które najprościej jest uzupełnić odpowiednimi suplementami i odżywkami. Tym bardziej że podczas wysiłku ich niedobory się zwiększają. Nasze zapotrzebowanie we wszelkie składniki jest więc jeszcze większe. Jak w związku z tym urozmaicić dietę, aby cieszyć zdrową kondycją, a przy okazji pięknym ciałem?

Rodzaje odżywek dla sportowców

Jeśli weźmiemy pod uwagę wszelkiego rodzaju odżywki, zasadniczy ich podział dotyczy dwóch grup. Mianowicie możemy je podzielić na odżywki białkowe oraz węglowodanowe, choć to podział najbardziej popularny i najprostszy. Odżywki białkowe są wśród sportowców zdecydowanie najpopularniejsze. Występują one jako suplementy białkowe w postaci WPC, WPI, kazeiny, WPH czy też białka sojowego. Trzeba podkreślić, że dzięki nim szybko i skutecznie pozbędziemy się tłuszczu, a jednocześnie mamy szansę na wyrzeźbienie figury. Ponadto odżywki takie redukują jeszcze ból mięśni, a także zapobiegają rozpadowi białek.

Kiedy z kolei warto sięgać po odżywki węglowodanowe? Te akurat sprzyjają budowaniu beztłuszczowej masy mięśniowej. Poza tym węglowodany są odpowiedzialne za dostarczenie do organizmu odpowiedniej ilości energii. Nie trudno w związku z tym się domyślić, że są one wskazane dla osób trenujących sporty wytrzymałościowe, siłowe oraz szybkościowe. Poza wyżej wymienionymi na rynku wyróżniamy rzecz jasna jeszcze inne odżywki. Są nimi na przykład odżywki azotowe, które są mniej znane, ale warto się nad nimi zastanowić, kiedy to zależy nam na zwiększeniu siły oraz pompy mięśniowej. Cechą charakterystyczną tego typu odżywek jest to, że zwiększają one ilość krwi, która przepływa przez naczynia krwionośne. Wskutek tego do komórek mięśniowych zostaje dostarczona odpowiednia ilość tlenu i składników odżywczych. Dodatkowo są one pomocne w usuwaniu metabolitów, a więc związków przyczyniających się do niszczenia wytrzymałości mięśni.


Możliwości jest więc naprawdę sporo. Tak samo, jak i sklepów, gdzie takie odżywki możemy dostać. Jedni z nas decydują się tutaj na zakup w sklepach stacjonarnych. Inni z kolei celują w aukcje internetowe oraz e-sklepy, co również jest dobrym, jeśli nie lepszym rozwiązaniem, bo ceny w nich są niższe. Przede wszystkim pamiętać jednak trzeba o tym, że odżywki mogą być jedynie dodatkiem do diety. Nie należy traktować ich jako cudownego leku, który wykona za nas całą pracę. Podstawą jest zdrowa dieta, a także regularny i ciężki trening.