Nov 7, 2019

Dział: Zdrowie

Czym zajmuje się chirurgia stomatologiczna?

Czym zajmuje się chirurgia stomatologiczna?

Stomatologia kojarzy się większości z nas z rutynowymi wizytami u dentysty i standardowym leczeniem bolących zębów. Jest to jednak znacznie bardziej rozległa specjalizacja, czego dowodem jest chirurgia stomatologiczna. Nie każdy dentysta leczący podstawowe dolegliwości szczęki podejmuje się bardziej skomplikowanych zabiegów, ponieważ potrzebne są do nich dodatkowe umiejętności, narzędzia oraz wiedza.

Chirurg stomatolog to specjalista mający wiedzę nie tylko z dziedziny samej stomatologii, lecz także z innych specjalizacji medycznych. Istnieje wiele chorób zębów i jamy ustnej, które leczone są właśnie przez chirurgów stomatologów, a są wśród nich także rzadkie choroby czy też dolegliwości związane z sąsiadującymi ze szczęką częściami twarzy.

Chirurg stomatolog i jego praca

Wiedza chirurga stomatologicznego nie ogranicza się wyłącznie do zagadnień związanych z chorobami samych zębów, lecz zajmuje się on także licznymi powikłaniami i chorobami okolic jamy ustnej i twarzy. Istnieje wiele schorzeń, które dotyczą zarówno jamy ustnej, jak i sąsiadujących z nią części twarzy, np. neuralgia nerwu trójdzielnego. Zabiegi przeprowadzane przez chirurga stomatologa są często skomplikowanymi operacjami, do których niezbędna jest specjalistyczna wiedza.

 klinika stomatologiczna wrocław krzyki

Jednak pełen zakres schorzeń i dolegliwości leczonych przez chirurga stomatologa obejmuje zarówno szybkie i bezproblemowe, jak i bardziej kompleksowe operacje. Diagnoza danego schorzenia może być postawiona właściwie dzięki szerokiej znajomości różnych dziedzin medycyny, oprócz stomatologii. Należą do nich, na przykład, protetyka, dzięki której ubytki w zębach mogą być uzupełnione, co pozwala pacjentowi na życie bez bólu i powikłań.

Chirurg stomatolog ma również wiedzę z zakresu ortodoncji, czyli leczenia nieprawidłowo ułożonych zębów. Dzięki tej dziedzinie wiele osób nosi specjalne aparaty ortodontyczne, dzięki którym zęby są równe i zdrowe. Kolejnym przykładem istotnej dziedziny medycyny, którą zna chirurg stomatolog, jest chirurgia plastyczna. Wiedza na jej temat pozwala na właściwe ukształtowanie części twarzy po wcześniejszych zmianach spowodowanych, na przykład, guzem.

Jakimi chorobami zajmuje się chirurgia stomatologiczna?

Do krótkich i raczej nieskomplikowanych zabiegów wykonywanych przez chirurgów stomatologów należy wyrywanie tak zwanych ósemek, czyli zębów mądrości, które mogą powodować niewłaściwe ułożenie pozostałego uzębienia lub które powodują ból. Jest to zabieg dość krótki i wykonywany ze znieczuleniem. Do chirurga stomatologa należy również nacinanie ropnia, który może rozwinąć się wówczas, kiedy ząb nie jest odpowiednio chroniony i bakterie z łatwością go atakują.

Chirurgia stomatologiczna zajmuje się również wstawianiem implantów zębów, a dokładnie korzeni, na których następnie nasadzana jest korona. Jest to zabieg bardzo precyzyjny, a implanty muszą być odpowiednio dobrane do danego uzębienia pod względem kolorystycznym, tak aby efekt estetyczny był odpowiedni. Nowotwór wargi to jedna z najpoważniejszych chorób okolic jamy ustnej, którą również zajmuje się chirurg stomatolog.

Leczenie guza oraz następujące po nim odtworzenie tej części twarzy to kompleksowe zabiegi. Lekarz o takiej specjalności zajmuje się również dolegliwościami, które dotyczą kilku części twarzy, nie tylko ust. Zalicza się do nich wspomniana wcześniej neuralgia nerwu trójdzielnego, czyli nerwu umiejscowionego od brody, przez nos, czoło i skronie. Jest to niezwykle bolesna dolegliwość, którą można wyleczyć, wycinając przyczynę bólu, bądź stosując odpowiednie leki – jest to zależne od danego przypadku.

Chirurgia stomatologiczna wymaga wiedzy z pogranicza wielu dziedzin medycyny, od ortodoncji po chirurgię plastyczną. Specjaliści mający uprawnienia chirurga stomatologa wykonują zarówno szybkie i bezproblemowe zabiegi, jak i kompleksowe, czasochłonne operacje mające na celu usunięcie nietypowych dolegliwości.

Artykuł powstał przy współpracy z gabinetem Stomatologia Podralscy