Apr 4, 2018

Dział: Zdrowie

Czym się zajmuje endokrynolog?

Czym się zajmuje endokrynolog?

Choroby hormonalne są domeną XXI wieku. Coraz więcej osób skarży się na problemy z tarczycą, cukrzycą oraz innymi schorzeniami. Lekarze endokrynolodzy są obecnie bardzo potrzebni, ze względu na coraz większą ilość zachorowań. Kiedy warto udać się na wizytę? W jakich schorzeniach pomoże nam endokrynolog?

Czym jest endokrynologia?

Endokrynologia jest nauką o gruczołach dokrewnych, hormonach i ich oddziaływaniu na organizm człowieka. Endokrynolodzy zajmują się zarówno diagnozowaniem chorób, ich leczeniem a także profilaktyką, która jest obecnie bardzo ważna.

Przebieg wizyty u lekarza specjalisty może się znacząco różnić w zależności od choroby pacjenta. Jest jednak kilka wspólnych elementów wizyt.

Na podstawie wyników badań krwi każdy endokrynolog dokonuje diagnozy i proponuje sposób leczenia. Niekiedy konieczne jest wykonania badań dodatkowych takich jak USG jajników czy tarczycy.

Kiedy udać się do endokrynologa?

Do endokrynologa powinna zgłosić się każda osoba, która zaobserwowała pogorszenie stanu zdrowia, osłabienie, zmianę dotychczasowego samopoczucia. Bardzo często zmiany hormonalne są wykrywane podczas ogólnego badania krwi. Warto przeprowadzać je regularnie dzięki czemu nawet najmniejsze zmiany z zakresu układu hormonalnego zostaną szybko wykryte.

W sytuacji gdy w rodzinie występują choroby endokrynologiczne lub dana osoba prowadzi niezdrowy tryb życia badania powinny być wykonywane częściej. Dzięki temu, nawet w sytuacji wykrycia nieprawidłowości możliwe będzie natychmiastowe wprowadzenie odpowiednich leków zanim pojawią się przykre objawy choroby.

Choroby tarczycy – popularne schorzenia

Jedną z najpopularniejszych chorób gruczołów dokrewnych jest niedoczynność tarczycy. Obecnie coraz więcej osób musi podejmować leczenie ze względu na złe wyniki hormonalne. Choroba ta, tak jak inne choroby tarczycy, częściej dotyka kobiet i objawia się między innymi szybkim przybieraniem na wadze, sennością, poczuciem zimna czy zaburzeniami cyklu menstruacyjnego.

Istnieją również inne choroby tarczycy np. jej nadczynność lub choroba Hashimoto. Schorzenia tarczycy są bardzo uciążliwe i mocno dają się we znaki, dlatego ich odpowiednie leczenie może skutecznie przyczynić się do poprawy jakości życia. Wiele kobiet dopiero po wprowadzeniu odpowiednich leków przyznaje, że ich samopoczucie i nastrój znacząco się poprawiły.

Endokrynolog zajmuje się także leczeniem cukrzycy oraz wszelkich schorzeń związanych z nieprawidłowym działaniem trzustki. Cukrzyca obecnie, podobnie jak w przypadku chorób tarczycy, jest dość powszechna. Zaliczana jest do chorób cywilizacyjnych, które nieleczone mogą prowadzić do poważnych konsekwencji.

leczenie tarczycy Wrocław

Leczenie tarczycy jest niezwykle ważne – nie tylko znacząco poprawia komfort życia, ale przede wszystkim zapobiega pogłębiającym się schorzeniom i występowaniu schorzeń towarzyszących. Dowiedz się więcej o sposobach leczenia tarczycy na MediAid.Care

Innymi chorobami hormonalnymi, których leczeniem i diagnozą zajmuje się endokrynolog są choroby nadnerczy do których zalicza się ich niedoczynność, nadczynność, nadciśnienie hormonalne, zespół Cushinga lub zespół Addisona. Specjalista leczy również wszelkie schorzenia przysadki mózgowej – zmiany nowotworowe, nadczynność powodującą akromegalię, moczówkę prostą, niedoczynność czy hiperprolaktynemię.

Zaburzenia hormonalne związane z układem płciowym także są diagnozowane przez endokrynologów. Pomoże on zwalczyć lub opanować choroby gonad, andropauzę, menopauzę, zaburzenia dojrzewania płciowego, zaburzenia koncepcji małżeńskiej np. niepłodność, a także zespoły androgenne do których zalizane jest nadmierne owłosienie, trądzik, ginekomastię czy łysienie.

Jak przebiega wizyta u endokrynologa?

Pierwsza wizyta zazwyczaj polega na zebraniu wywiadu przez lekarza, przy której specjalista stawia wstępną diagnozę, która zazwyczaj musi zostać jeszcze potwierdzona. Zazwyczaj pacjent jest proszony o wykonanie dodatkowych badań krwi lub prześwietlenia danego narządu. Po uzyskaniu dokładnych badań lekarz może postawić ostateczną diagnozę i zaproponować leczenie.

Większość chorób endokrynologicznych leczona jest za pomocą tabletek. Niekiedy konieczne jest jednak przeprowadzenie zabiegów dzięki którym organizm człowieka będzie wstanie wrócić do pierwotnej równowagi .