Jun 30, 2020

Dział: Porady

Czy można wykorzystać ten sam olej do wszystkich maszyn rolniczych?

Czy można wykorzystać ten sam olej do wszystkich maszyn rolniczych?

Maszyny rolnicze należą do kategorii maszyn wysokoobciążonych. Praca, jaką codziennie wykonują wszystkie pracujące w maszynie układy wymaga stosowania wyłącznie sprawdzonych, dobrej jakości olejów. Dobór odpowiedniego będzie zależał od wielu czynników – nie tylko typu maszyny i układu, do jakiego dobieramy olej, ale też wieku maszyny, rodzaju wykonywanych prac czy ich intensywności. W jaki sposób odpowiednio dobrać olej do maszyny rolniczej i czy można wykorzystać ten sam wariant oleju we wszystkich maszynach w gospodarstwie?

Najważniejsze rodzaje olejów do maszyn rolniczych

Wśród najbardziej popularnych i najczęściej stosowanych olejów do maszyn rolniczych wyróżnia się oleje silnikowe, oleje hydrauliczne, przekładniowe oraz wielofunkcyjne bądź uniwersalne. W ich przypadku już sama nazwa wskazuje dość konkretnie na układ, do którego został przystosowany dany olej pod kątem gęstości i lepkości. To właśnie powyższe parametry decydują o tym jak dobrze dopasowany będzie olej do Twojej maszyny rolniczej – zwróć na nie uwagę podczas przeglądania książeczki pojazdu, wyszukaj informacje o swojej maszynie w sieci bądź sprawdź parametry na butelce wcześniej stosowanego oleju. Kierując się nimi znacznie łatwiej dobrać olej do maszyny rolniczej gwarantujący jej sprawną pracę.

Wybierając olej silnikowy, przekładniowy czy hydrauliczny zawsze warto kierować się układem, do którego wybierany jest olej i odchodzić od olejów wielofunkcyjnych. Działania takie producenci i mechanicy zalecają szczególnie do nowych kombajnów, których układy zostały przygotowane pod używanie konkretnego rodzaju oleju. Są jednak i ciągniki, w których olej uniwersalny sprawdzi się najlepiej i często należą do tej kategorii maszyny stare. Ich konserwacja przebiegała wtedy zupełnie inaczej – nie stosowało się komponentów czyszczących, dlatego i dziś warto ich unikać by nie spowodować zbyt dużego wymycia osadów z silnika i zużycia się elementów pracujących.

filtry do maszyn rolniczych

Oleje uniwersalne zwykle przypadają z gęstością w optymalnym miejscu nie powodując uszkodzeń części pracujących w starej maszynie rolniczej, choć może konieczne być ich częstsze wymienianie.

Jak dobierać oleje do maszyn rolniczych?

Regularna wymiana olejów w maszynie rolniczej jest kluczowa dla zachowania jej pełnej sprawności. Przy wysokim obciążeniu wszystkich układów pracujących konieczne jest zapewnienie ich odpowiedniego smarowania i płynnego poruszania się, bez względu na wiek czy stan techniczny maszyny. Współczesne oleje opracowane przez producentów mają bardziej skomplikowane składy niż oleje używane kilkanaście lat temu, dzięki czemu mogą być stosowane niemalże przez cały rok bez ryzyka uszkodzenia układów maszyny. W rolnictwie zaleca się wymianę oleju przynajmniej raz do roku, tak by zachować wysoką płynność pracy całej maszyny.

Jeśli potrzebujesz sprawdzonego oleju do maszyny rolniczej i szukasz konkretnych parametrów, jakie zaleca producent, sprawdź ofertę sklepu internetowego https://www.dojczfar.pl. Rozbudowany asortyment i przystępne ceny pozwolą znaleźć najlepsze oleje hydrauliczne, przekładniowe czy silnikowe sprawdzonych i zaufanych producentów bez większego problemu. Dobierz odpowiedni olej do swojej maszyny rolniczej i zapewnij jej sprawną, płynną, bezawaryjną pracę przez długi czas.

Wymieniając olej do maszyn rolniczych zwróć uwagę na kolor tego, który aktualnie pracuje w różnych układach maszyny. Ciemny olej to znak, że wymiana jest już konieczna i nie warto odwlekać jej w czasie. Od czystego oleju zależy sprawność i kondycja techniczna Twoich maszyn.

jaki olej do maszyny rolniczej?

Czy można wykorzystać ten sam olej do wszystkich maszyn rolniczych?

Nie. Maszyny rolnicze mają różne wymagania zależnie od wieku, rodzaju maszyny czy prac, jakie wykonują. Zupełnie innego oleju będzie wymagał ciągnik przekazywany w gospodarstwie z pokolenia na pokolenie, a innego ten zakupiony w ubiegłym roku z najnowszej kolekcji sprawdzonego producenta.

Zawsze warto kierować się tym, co sugeruje producent i dobierać oleje zgodnie z zaleceniami. Co zrobić, jeśli nie masz do nich dostępu, a stary ciągnik potrzebuje wymiany oleju? W żadnym wypadku nie wybieramy tu pierwszego oleju z półki sklepowej. Najlepszym rozwiązaniem będzie kupowanie olejów, które są stosowane do ciągnika od lat i gwarantują jego prawidłową pracę lub dobieranie tych uniwersalnych, dedykowanych do starszych maszyn i przygotowanych tak, by nie powodowały zbędnych uszkodzeń pracujących elementów.