Apr 4, 2016

Dział: Uroda

Biżuteria autorska – co to znaczy

Biżuteria autorska – co to znaczy

Do języka użytkowego co jakiś czas wprowadzane są terminy, które często niewiele mówią użytkownikom rodzimego języka. Musi bowiem minąć pewien czas, po którym ludzie obeznają się z nowym terminem i poznają jego właściwe znaczenie. Do nich zaliczyć można termin biżuteria autorska.

Na co komu biżuteria autorska

Czym biżuteria jako taka jest to każdy raczej wie, ale dodając do niej epitet “autorska” staje się terminem nie za bardzo zrozumiałym. Czy ona czymś się różni od zwykłych kosztowności? Na pewno osobliwym projektem i to właśnie ze względu na niego tak chętnie różne osoby sięgają po biżuterię autorską. Projekt takich kolczyków, pierścionków, czy naszyjników w głowie artysty powstaje dość długo. Wszystko bowiem musi być przemyślane, ponieważ musi to być coś bardzo oryginalnego. To jest główna cecha biżuterii autorskiej- jej wybitność. Zaopatrując się w biżuterię tego typu można mieć pewność, że żadna inna wielbicielka wszelakich ozdób nie będzie miała tych samych kolczyków, czy takiego samego naszyjnika.

Projektantom bowiem nie chodzi o ilość, ale jakość i pomysł. Oni to nie tylko są pomysłodawcami jakiegoś dodatku, ale także wykonawcami. Wszystko co wytwarzają, robią samodzielnie. Stąd ktoś, kto zechciałby się zająć tym “biznesem” musi być osobą bardzo kreatywną, uzdolnioną plastycznie, ale i cierpliwą. Wytwarzanie biżuterii autorskiej wymaga ogromnych nakładów czasu, poświęcenia i wyrzeczenia. Tak to wygląda, a przynajmniej wyglądać powinno. Dlaczego? Ponieważ, gdy zostało zaobserwowane, jak dużym sukcesem cieszą się tego typu kosztowności, od razu pojawiła się spora grupa oszustów rządnych szybkiego zysku, którzy poszli w tak zwaną masówkę i zaczęli produkować na szeroką skalę coś co w ogóle nie powinno być określane mianem “biżuteria autorska“. biżuteria autorska

Czy warto kupować autorskie wyroby?

Głównym powodem jest właśnie komercyjne podejście. Ktoś komu zależy na łatwym zysku i przebicia się do mas, powinien zająć się czymś innym, a nie zwodzeniem ludzi. Inna sprawa jest taka, że społeczeństwo w swej naiwności daje się na to nabrać. Ktoś obeznany bardziej w temacie wie, że nie ma czegoś takiego, jak hurtownie biżuterii autorskiej, ale jak widać jednak są i ktoś rzeczywiście wierzy w to, że w tego typu miejscu ma do czynienia z niepowtarzalnymi projektami jakiegoś wykwintnego artysty. Nic bardziej mylnego. Trzeba bowiem pamiętać, że projektanci kosztowności autorskich traktują je jako dzieło sztuki, które nie powstało z dnia na dzień, ale wymagało sporej pracy i poświęcenia.

Często artyści w trakcie tworzenia pozbywają się projektu, bo nie spełniał ich oczekiwań, ich pierwotnej wizji. Wtedy zaczynają tworzyć dalej po to, by powstało naprawdę niepowtarzalne dzieło. Nie pozostaje nic innego, jak docenić prawdziwych artystów zajmujących się tworzeniem tego typu sztuki i jeśli rzeczywiście chce się zaopatrzyć w tego typu precjoza, to dokładnie przyjrzeć się oferowanym produktom. Jeśli wzory będą się powtarzać, to nie warto więcej czasu marnować na dalsze przeglądanie oferty. Trzeba zawsze pamiętać, że biżuteria autorska charakteryzuje się swoją niepowtarzalnością. I to czyni ją wyjątkowym.