Aug 13, 2020

Dział: Porady

Zmiana hostingu – jak wygląda przeniesienie strony www na inny serwer?

Zmiana hostingu – jak wygląda przeniesienie strony www na inny serwer?

Przeniesienie strony www na inny serwer może okazać się konieczne, jeśli cena hostingu po upływie pierwszego roku przestała być już tak korzystna, jak w ofercie startowej lub gdy obecne serwery nie wystarczają na potrzeby Twojej strony.

Proces ten może być dość stresujący, jeśli spróbujesz samodzielnie zająć się przenoszeniem skomplikowanej, rozbudowanej strony bez utraty ciągłości jej działania i danych zapisanych na starym serwerze. Jak wygląda przenoszenie strony na inny serwer?

O czym należy pamiętać podczas zmiany hostingu?

Komputer z kodem

Zmieniając hosting potrzebujesz wykonać i pobrać kopie zapasowe swojej strony internetowej, poczty i wszystkich ustawień ze starego serwera, a następnie wgrać je na nowy serwer. Na takie działania potrzebny jest czas, który warto wygospodarować w odpowiednim momencie. O ile podczas kopiowania strony i wgrywania danych na nowy serwer Twoja strona www będzie działała jeszcze na starym serwerze, podczas etapu propagowania DNS (podpinania nowego serwera pod domenę), działanie strony zostanie wyłączone na 24 do 28 godzin). Użytkownicy nie będą mogli w tym czasie odwiedzać strony, przeglądać jej zawartości czy dokonywać zakupów, dlatego moment zmiany serwera warto zaplanować na weekend i godziny nocne, by upewnić się że przenoszenie serwera nie spowoduje większych strat finansowych dla Twojej firmy i niedogodności dla klientów.

Kiedy przeniesienie strony na nowy serwer będzie konieczne?

Najczęstszym powodem do zmiany hostingu jest powiększenie się strony tak, że przerasta możliwości obecnego serwera. W wielu przypadkach firmy decydują się na zmianę serwera w obrębie tego samego usługodawcy, ale proces przeniesienia wygląda w tym przypadku tak samo, jak przenoszenie strony na zupełnie nowy serwer innego usługodawcy. Decydując się na zmianę warto wcześniej przeanalizować dostępne oferty i porównać je ze swoimi oczekiwaniami i dalszymi perspektywami rozwoju strony. Polecamy sprawdzenie cen nie tylko pod kątem aktualnych, atrakcyjnych ofert dla nowych klientów, ale też kosztów utrzymania serwera po upływie pierwszego, promocyjnego roku. To właśnie nieświadomość standardowej ceny serwera sprawia, że wiele stron przenosi się na nowe serwery częściej, niż to konieczne.

Informatyk w pracy

Jeśli chcesz uniknąć problemów i sprawnie przenieść stronę na inny serwer, rozważ skorzystanie z pomocy specjalistów.

Serwer należy zmienić koniecznie w sytuacji, gdy obecny zawodzi i nie wytrzymuje obciążenia strony odwiedzanej przez coraz większe grono użytkowników. Często słyszy się o przeciążeniu serwerów w sklepach internetowych w okresie dużych wyprzedaży czy akcji promocyjnych. Jeśli problemy z utrzymaniem stabilności serwera pojawiają się także poza tego typu akcjami, zmiana będzie niezbędna do zachowania płynnego działania strony i przyjmowania na niej rosnącego ruchu.

Zmiana hostingu – najważniejsze korzyści i typowe problemy

Korzyści z przeniesienia strony www na inny serwer może być wiele. Od szybszego, bardziej płynnego działania strony, mniejszej ilości awarii oraz szansy udźwignięcia większego ruchu na stronie po zwiększone bezpieczeństwo, większą swobodę rozwoju i często korzystniejszą ofertę cenową, firmy decydują się na zmianę hostingu na różnych etapach swojej działalności w sieci i z różnymi planami na przyszły rozwój strony www. Decydując się na zmianę hostingu i dobierając nowy serwer pod własne oczekiwania i potrzeby strony można znacząco usprawnić swoje działanie w sieci. Są jednak problemy, na jakie należy uważać podczas przenoszenia strony.

Jeśli zdecydujesz się na samodzielny transfer strony www na nowy serwer, popełnienie błędu na którymkolwiek z etapów procesu może skończyć się brakiem ciągłości w działaniu strony oraz utratą niektórych danych. Nowa strona może nie działać poprawnie, mogą pojawić się problemy z przeniesieniem zawartości strony lub poczty, niektóre elementy działające na starym serwerze mogą nie działać prawidłowo na nowej stronie i wymagać drobnych poprawek. Wszystkie szczegóły techniczne, z którymi pracuje się podczas przenoszenia strony na nowy serwer warto sprawdzić pod kątem prawidłowego funkcjonowania dokładnie, tak by po ponownym otwarciu jej dla użytkowników nie pojawiły się niespodziewane błędy. Jeśli chcesz uniknąć problemów i przenieść swoją stronę sprawnie na nowy serwer, rozważ skorzystanie z pomocy specjalistów. Ich doświadczenie zagwarantuje, że przejście ze stroną na nowy serwer będzie płynne, sprawne i niemalże niezauważalne dla korzystających ze strony użytkowników.