Jan 16, 2023

Dział: Przydatne produkty

Zakup czy wykonanie tablicy manipulacyjnej dla dzieci – sprawdź wady i zalety każdego rozwiązania

Każdy rodzic pragnie, aby jego dziecko rozwijało się w sposób prawidłowy. Troszczy się o nie od poczęcia aż do osiągnięcia dojrzałości.

Stwarza maluchowi warunki do wykształcenia kompetencji umożliwiających mu samodzielne funkcjonowanie w dorosłym życiu w zakresie relacji z innymi, realizowania swoich potrzeb i ambicji, przeżywania różnych emocji i doświadczania satysfakcji z własnych osiągnięć. W przypadku pojawienia się jakichkolwiek nieprawidłowości wspiera dziecko w terapii, na przykład wynikającej z zaburzeń integracji sensorycznej. Dba o stworzenie warunków dla doskonalenia się malucha poprzez zakup pomocy i zabawek sensorycznych, które będą wspierały jego prawidłowy rozwój.. 

Co to są zaburzenia integracji sensorycznej?

Integracja sensoryczna jest zdolnością do prawidłowego rozumienia, porządkowania informacji i bodźców dostarczanych przez zmysły z otoczenia i własnego ciała. Umożliwia ona prawidłowe funkcjonowanie dziecka w otaczającym świecie. Jeśli proces ten jest zaburzony, to zwykle pojawiają się problemy z nauką, koncentracją uwagi, zachowaniem. W takiej sytuacji rodzice powinni zgłosić się do specjalisty, który zaproponuje odpowiednią terapię i ćwiczenia w domu. Wspierają je pomoce i zabawki sensoryczne, między innymi tablica sensoryczna manipulacyjna dla dzieci.

Czym jest tablica sensoryczna manipulacyjna dla dzieci?

Tablica manipulacyjna sensoryczna dla dzieci wykorzystywana jest do rehabilitacji i terapii wielozmysłowej. Zamocowane na niej różne elementy umożliwiają stymulowanie wzroku, słuchu oraz dotyku. Składa się z materiałów o różnych fakturach, kolorach, które oddziałują na zmysły takie jak: słuch, wzrok, dotyk, a nawet węch i smak. Tablice manipulacyjne sensoryczne są bardzo lubiane przez dzieci, budzą ich duże zainteresowanie i aktywność. Wykorzystywane są w salach doświadczania świata, gabinetach terapeutycznych oraz salach przedszkolnych. 

Jak tablica sensoryczna manipulacyjna wpływa na rozwój dziecka?

Tablica manipulacyjna jako zabawka sensoryczna wpływa bardzo korzystnie na rozwój dziecka. Przyczynia się również do rozwoju jego zdolności manualnych i poznawania nowych kształtów, faktur, kolorów.  Wpływa to bardzo pozytywnie na rozwój mózgu i powstawanie w nim połączeń. Umożliwia również ćwiczenie koordynacji wzrokowo –  ruchowej. Dobrze rozwinięta motoryka mała, dotycząca dłoni ma ogromny wpływ na naukę pisania i rysowanie. 

Tablica sensoryczna manipulacyjna pomaga rozwijać zmysł dotyku, gdyż opuszki palców są jedną z najbardziej czułych części palców. To właśnie tam znajduje się najwięcej zakończeń nerwowych, dlatego tablica z elementami o wielu strukturach, kształtach, o odmiennym poziomie twardości, na przykład drewniana zębatka, metalowa zasuwka doskonale stymuluje rozwój dziecka. 

Zmysł wzroku jest pobudzany przez kolorowe elementy, na przykład zębatki i wiele innych. Uruchamiane za pomocą włącznika barwne diody ledowe mają za zadanie pobudzenie reakcji na bodźce wzrokowe. Tablica sensoryczna manipulacyjna oddziałuje także na zmysł słuchu dzięki takim elementom jak: trąbki, koraliki, metal, drewniane zębatki, które wydają odmienne dźwięki o różnej sile natężenia, wywołując reakcje na nie dziecka w postaci uśmiechu, zadowolenia lub zdziwienia. Tego rodzaju jest doskonałym połączeniem zabawy, nauki i terapii. 

Czy warto wykonać samodzielnie tablicę sensoryczną manipulacyjną?

Ze względu na doskonały wpływ tablicy manipulacyjnej sensorycznej na stymulowanie prawidłowego rozwoju dziecka w zakresie wspierania wszystkich zmysłów warto wykonać tego rodzaju pomoc sensoryczną samodzielnie w domu. Dzięki niej maluch już od najmłodszych lat pobudza swoją ciekawość, ćwiczy motorykę małą, bo może otwierać zamki, zasuwki, obracać kółka, dotykać odmiennych powierzchni i kształtów, słuchać dźwięków, jakie wydają elementy znajdujące się na tablicy. 

Można na niej przymocować wszystko, czym maluch lubi bawić się na co dzień. Im więcej znajdzie się na niej elementów, tym lepiej. Należy zwrócić uwagę, aby użyte do jej wykonania materiały były bezpieczne dla dziecka, odpowiednio i stabilnie przymocowane, dlatego najkorzystniej jest nadzorować jego zabawę w celu uniknięcia niebezpiecznych sytuacji. 

Czy warto kupić tablicę sensoryczną manipulacyjną?

Zakup tablicy sensorycznej manipulacyjnej dostarczy maluchowi doskonałej zabawy połączonej z nauką i terapią. Zainspiruje ona dziecko do odkrywania, majsterkowania i zapewni rozrywkę przez długi czas. Rynek oferuje tablicę wyposażoną w oświetlenie UV LED i dźwiękową posiadającą chimesy, czyli dzwonki wietrzne, chromatyczne o 27 tonach, trąbkę, dzwonek, gong. 

Prezentowane tablice oferowane są w komplecie po dwie sztuki. Wykonane są z bezpiecznych dla dziecka materiałów, zastosowano w nich sprawdzone rozwiązania, które sprawdziły się w przypadku innych małych użytkowników. Poza tym rodzice mają pewność, że użyte materiały są przyjazne dla maluchów. Dzięki zakupowi tablicy mogą zaoszczędzić czas, gdyż wykonanie jej samodzielnie wymaga nie tylko umiejętności, ale również czasu.