Aug 20, 2023

Dział: Zdrowie

Zabieg korekcji powiek – czy warto go wykonać?

Zabieg korekcji powiek – czy warto go wykonać?

Blefaroplastyka, potocznie nazywana korekcją powiek, to zabieg chirurgiczny polegający na korygowaniu skóry i tkanki tłuszczowej powiek. Jest to procedura, która może być przeprowadzana zarówno z powodów estetycznych, jak i medycznych. Jej głównym celem jest przywrócenie młodzieńczego wyglądu okolic oczu oraz poprawa funkcji powiek.

Jakie problemy rozwiązuje blefaroplastyka?

Blefaroplastyka, czyli korekcja powiek, jest odpowiedzią na wiele problemów zarówno estetycznych, jak i funkcjonalnych, które mogą wystąpić w okolicach oczu:

 •     Opadające powieki (ptosis): Z wiekiem bądź z powodu predyspozycji genetycznych powieki mogą zaczynać opadać. W niektórych przypadkach opadające powieki mogą na tyle zakrywać gałkę oczną, że zaczynają wpływać na zakres widzenia, co stanowi poważny problem funkcjonalny.
 •     Nadmierna skóra na powiekach górnych: Zbędna skóra może tworzyć cienie, dawać uczucie ciężkości oraz starzeć wygląd oczu.
 •     Worki pod oczami: Worki te są często wynikiem nagromadzenia tkanki tłuszczowej lub zastój płynów. Mogą sprawiać, że twarz wygląda na zmęczoną i starzejącą się, niezależnie od faktycznego wieku osoby.
 •     Zmarszczki i drobne linie: Z wiekiem skóra traci swoją elastyczność, co prowadzi do powstawania zmarszczek wokół oczu, zwłaszcza tzw. “kurzych łapek”.
 •     Asymetria powiek: U niektórych osób jedna powieka może być bardziej opadnięta niż druga, co tworzy asymetryczny wygląd. Blefaroplastyka może pomóc w wyrównaniu tej różnicy.
 •     Problemy z zamykaniem oczu: Nadmierna skóra lub nieprawidłowe napięcie mięśni powiek może utrudniać pełne zamykanie oczu, prowadząc do podrażnień i suchości.

Blefaroplastyka, przeprowadzona prawidłowo, jest w stanie skutecznie zaradzić wyżej wymienionym problemom, przywracając oku młodzieńczy wygląd oraz poprawiając jakość życia poprzez usunięcie utrudnień w zakresie widzenia czy komfortu noszenia soczewek czy okularów.

Wskazania do zabiegu

Blefaroplastyka, mimo że często kojarzona z zabiegami estetycznymi, posiada szerokie spektrum wskazań, które uzasadniają konieczność jej przeprowadzenia. Oto niektóre z głównych powodów, dla których pacjenci decydują się na ten zabieg:

 •     Utrata pole widzenia: Opadające powieki górne mogą w znacznym stopniu ograniczać pole widzenia, co utrudnia codzienne czynności, takie jak czytanie, prowadzenie samochodu czy nawet chodzenie.
 •     Stałe podrażnienie skóry: Nadmiar skóry na powiekach górnych może powodować stałe tarcie, prowadząc do podrażnienia, zaczerwienienia i dyskomfortu.
 •     Trudności z noszeniem okularów lub soczewek kontaktowych: Nadmierna skóra czy worki tłuszczowe mogą powodować dyskomfort podczas noszenia okularów, a w ekstremalnych przypadkach nawet uniemożliwiać noszenie soczewek kontaktowych.
 •     Problemy z zamykaniem oczu: Niewłaściwy kształt powiek czy nadmiar skóry może utrudniać lub uniemożliwiać pełne zamykanie oczu, co prowadzi do podrażnień, wysuszenia gałki ocznej i innych komplikacji.
 •     Asymetria powiek: U niektórych osób różnice w kształcie, wielkości czy położeniu powiek są znaczące, co może być powodem dyskomfortu estetycznego.
 •     Estetyka i starzenie się: Ze względów czysto estetycznych wielu pacjentów decyduje się na blefaroplastykę, aby poprawić wygląd powiek, zredukować widoczne oznaki starzenia i odzyskać młodzieńczy wygląd.
 •  Czynniki genetyczne: W niektórych rodzinach worki pod oczami czy opadające powieki są cechą dziedziczną i mogą pojawić się już w młodym wieku.

Każdy pacjent jest inny, dlatego ważne jest, aby przed podjęciem decyzji o przeprowadzeniu blefaroplastyki skonsultować się z doświadczonym chirurgiem plastycznym, który dokładnie oceni stan powiek i doradzi najlepsze rozwiązanie dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjenta.

Przebieg zabiegu

Korekcja powiek jest zabiegiem chirurgicznym, który wymaga dokładnego planowania i precyzji. W pierwszym kroku lekarz dokładnie oznacza obszar do korekty, następnie wykonuje nacięcia w strategicznych miejscach, tak aby były one jak najmniej widoczne po zagojeniu. Po usunięciu nadmiaru skóry i/lub tkanki tłuszczowej nacięcia są zamykane.

Ile czasu trwa zabieg?

Blefaroplastyka zwykle trwa od jednej do trzech godzin, w zależności od zakresu procedury i tego, czy są operowane powieki górne, dolne czy obie pary jednocześnie. To stosunkowo krótki zabieg, ale wymaga precyzji i doświadczenia chirurga.

Efekty zabiegu

Po zabiegu pacjenci zwykle dostrzegają znaczącą poprawę w wyglądzie powiek, co przekłada się na odmłodzony i wypoczęty wygląd twarzy. Korekcja powiek we Wrocławiu jest popularna, ponieważ wielu pacjentów zwraca uwagę na doskonałe rezultaty uzyskane w tej okolicy Polski. Oprócz aspektów estetycznych, wielu pacjentów zauważa poprawę w funkcji powiek, w tym lepsze pole widzenia.

powieki

Zalety blefaroplastyki

Korekcja powiek to nie tylko sposób na odmłodzenie wyglądu. Ma wiele innych zalet:

 • Poprawa jakości życia dzięki lepszemu widzeniu.
 • Uzyskanie bardziej wypoczętego i promiennego wyglądu.
 • Zwiększenie pewności siebie.
 • Redukcja podrażnień skóry wynikających z nadmiaru skóry.

Podsumowując, blefaroplastyka to zabieg, który oferuje wiele korzyści zarówno estetycznych, jak i funkcjonalnych. Ostateczna decyzja o przeprowadzeniu procedury zawsze powinna być dokładnie przemyślana i oparta na konsultacji z doświadczonym chirurgiem plastycznym.