Jan 20, 2020

Dział: Usługi

Wykorzystanie dźwigów budowlanych

Wykorzystanie dźwigów budowlanych

Żurawie wieżowe to urządzenia pracujące na dużych wysokościach przy wznoszeniu budynków i budowli. Jednocześnie są to największe urządzenia przeznaczone do montażu, podnoszenia i przenoszenia wszelkiego rodzaju elementów konstrukcyjnych.

Wolnostojące i samobieżne dźwigi

Tego rodzaju dźwig jest maszyną wolnostojącą, przymocowaną do podłoża i w takich warunkach może osiągać wysokość podnoszenia nawet do 100 metrów. Natomiast istnieją także dźwigi wieżowe montowane, a właściwie zakotwiczone na budynkach i wtedy ich możliwości znacznie się rozszerzają, a jedynym ograniczeniem jest lina służąca do podciągania.

Zwykle żurawie wieżowe są stacjonarne, ale mogą być także umieszczone na podwoziu gąsienicowym, szynowym czy samochodowym. Ich wieże mają konstrukcję pionowej kratownicy. Natomiast wysięgniki są wychylne lub też stałe, poziome z cięgnikiem zamocowanym na końcu lub też ruchomym, przesuwającym się po wysięgniku. Tenże musi być napędzany, gdyż ma on postać obrotową i podnosi za pomocą haka ładunki, zwykle jest to realizowane elektryczne.

jak wykorzystywane są dźwigi samobieżne

Pośród wieżowych dźwigów budowlanych rozróżnia się dolnoobrotowe i górnoobrotowe żurawie. Te pierwsze przemieszczają się ciągnięte przy pomocy ciągnika siodłowego, a montuje się je na podłożu przy użyciu rozstawianych łap. Następnie dźwig musi zostać wypoziomowany, a wieża ustawiona w pionie. Ważnym elementem jest tutaj przeciwwaga. Jej założenie warunkuje sprawną pracę żurawi, który będzie podnosił balast o konkretnej masie.

Montaż głównego elementu, wieży, odbywa się hydraulicznie przy użyciu siłowników, podobnie sprawa ma się z wysięgnikiem lub też mechanicznie, czyli teleskopowo, z wykorzystaniem lin i wielokrążków. Z kolei górnoobrotowy żuraw składa się z poszczególnych elementów dostarczanych na miejsce montażu samochodami ciężarowymi. Aby można było go zamontować, potrzebny jest do tego celu inny dźwig, a mianowicie samojezdny. Na specjalnie przygotowanym podłożu montuje się podstawę żurawia, a następnie do niej przymocowuje się więżę. W tym wypadku składa się ona z wielu pojedynczych elementów łączonych ze sobą tak, aby osiągnęła ona wymaganą wysokość.

Żurawie wieżowe do pracy na mniejszych wysokościach zwane samomontującymi, stanowią dźwigi łatwe w użytkowaniu. Rozkładają się automatycznie i są bardzo nowoczesne, wygodne do transportu i bardzo dobre do pracy dla małych i średnich firm.

Maszyny budowlane

W chwili obecnej budownictwo wykorzystuje nowoczesne technologie i rozwiązania pozwalające wznosić budynki oraz różnego rodzaju budowle szybko, a co najważniejsze przy zachowaniu norm bezpieczeństwa. Takie prace znacznie ułatwiają i przyspieszają odpowiednie maszyny, bez których niemożliwe byłoby montowanie elementów konstrukcyjnych stalowych czy betonowych na dużych wysokościach oraz w przeróżnych zakamarkach. Zastępują one ludzi przy wykonywaniu niebezpiecznych zadań, a cechują się sporą wytrzymałością i dużymi możliwościami.

 operator dźwigu samobieżnego

Aktualnie w każdym mieście dają się zauważyć place budowy, gdzie powstają centra handlowe, bloki mieszkalne, domy jednorodzinne i obiekty użytkowe, takie jak hale sportowe i baseny. Często ich nieodłącznym elementem są żurawie, potocznie nazywane dźwigami. To one transportują i podnoszą na duże wysokości materiały budowlane montowane w specyficznych warunkach.

Mogą to być wolnostojące dźwigi wieżowe lub też samojezdne, w tym samochodowe czy też szynowe. Te pierwsze są tak skonstruowane, że ich wysięgnik może osiągać do 100 metrów wysokości. Współcześnie urządzenia dźwigowe i służące do przenoszenia  są podstawą nowoczesnego budownictwa. Wykonują one większość prac oraz zadania specjalne, toteż powinny się cechować szczególnymi parametrami.

Przechadzając się w pobliżu powstających obiektów możemy zwrócić uwagę na to jak ogromne są te maszyny. To, co można zdziałać przy ich użyciu, wywiera niesamowite wrażenie. Poza bardzo dużymi żurawiami wieżowymi, na placach budowlanych korzysta się także z dźwigów samochodowych, które często bywają przydatne do montażu tych większych dźwigów.

Nowoczesne technologie sprawiają, że człowiek może dzisiaj budować wielopiętrowe bloki i wieżowce przy udziale ogromnych dźwigów. W tym celu coraz częściej wykorzystywane są usługi dźwig niezwykle pomocne podczas właściwie wszystkich prac budowlanych. W innym wypadku byłoby to zupełnie niemożliwe, gdyż nikt z nas nie jest w stanie poradzić sobie z takimi ciężarami i wysokościami.

W budownictwie wykorzystywane są także koszowe podnośniki, przydatne do prac wykończeniowych: między innymi montażu okien. Ponadto współcześnie branża budownicza wykorzystuje takie urządzenia jak: platformy robocze, ładowarki teleskopowe, żurawie kompaktowe wyposażone kompleksowo, dzięki czemu możliwe jest wykonywanie kilku czynności przy ich udziale.