Mar 19, 2023

Dział: Porady

Wybór prezentu na chrzest: Co warto podarować na pamiątkę?

Wybór prezentu na chrzest: Co warto podarować na pamiątkę?

Chrzest dziecka jest jednym z najważniejszych wydarzeń nie tylko w życiu małego człowieka, ale całej rodziny. To idealny moment na przedstawienie malucha i spędzenie z nim czasu. Rodzice najczęściej chrzczą małe, kilkumiesięczne dzieci, ale czasami przesuwają termin  uroczystości na miesiące wiosenno–letnie w celu uniknięcia ich choroby. Po uroczystościach w kościele odbywa się przyjęcie dla rodziny, które jest dobrą okazją do spotkania jej członków i wręczenia maluchowi prezentów. 

Tradycyjne prezenty z okazji chrztu dziecka?

Tradycyjnym prezentem wręczanym maluchowi z okazji chrztu są dewocjonalia w postaci medalika i różańca. Mają one wymiar symboliczny, nawiązujący do charakteru uroczystości. Uniwersalność takiego upominku polega na tym, że towarzyszyć będzie dziecku przez wiele lat, dlatego warto wybrać produkt wykonany z najwyższej jakości materiału jakim jest na przykład złoto lub srebro. Idealnym prezentem będzie  również Biblia, książeczka o tematyce religijnej lub z modlitwami dla dzieci, a także ozdobna świeca. 

Wybierając upominek dla dziecka należy pamiętać, aby nie zagrażał on w żaden sposób jego zdrowiu, a tym bardziej życiu. Jego krawędzie powinny być stępione, aby nie zraniły maluszka i nie stwarzały możliwości zakrztuszenia. 

Jaki prezent wybrać dla dziewczynki z okazji chrzcin?

Prezent z okazji chrztu dziewczynki powinien być nie tylko pożyteczny, ale przede wszystkim ma stanowić dla niej pamiątkę tego wyjątkowego wydarzenia. Po uroczystości zostają maluchowi głównie prezenty i wspomnienia jego rodziców z tej niezwykłej uroczystości, dlatego warto wybrać upominek, który będzie doskonałą pamiątką dla dziewczynki na wiele lat. 

Warto pomyśleć o prezencie spersonalizowanym. Może to być biżuteria, zegarek, grzechotka z grawerem. Niektóre prezenty dzieci docenią zapewne po latach. Pomysłowym upominkiem z okazji chrztu dziewczynki będą urocze maskotki, które doceni każda z nich, która lubi przytulanki. Radzimy również porozmawiać w tej sprawie z rodzicami i zdecydować o wyborze produktu, który będzie przydatny w codziennym funkcjonowaniu i opiece nad maluchem. Może to być również nosidełko, zestaw zabawek lub pamiątkowy album na zdjęcia. 

Jaki prezent wybrać dla chłopca z okazji chrzcin?

Symboliczny, a przy tym praktyczny prezent na chrzciny dla chłopca może być naprawdę oryginalny. Dzięki personalizacji, również jedyny w swoim rodzaju. Prezenty dla chłopców często niewiele różnią się od tych wręczanych dziewczynkom. Dobrym wyborem są zabawki takie jak: samochody o napędzie elektrycznym, misie, narzędzia do majsterkowania ukryte w skrzyni, sztućce wykonane ze srebra, które przydadzą się do nauki posługiwania się łyżką, widelcem, nożem i łyżeczką. 

Można zamówić tego rodzaju upominek z wygrawerowanym imieniem malucha. Ich zaletą jest to, że wielkość dopasowana jest do małej dłoni dziecka. Doskonałym upominkiem będzie również album nie tylko na zdjęcia, ale również zapiski rodziców o najważniejszych wydarzeniach w życiu malucha i ich datach oraz informacje o rodzicach chrzestnych. Po wielu latach będzie on idealną pamiątką, która umożliwi dziecku odtworzenie najważniejszych fragmentów okresu niemowlęcego i dzieciństwa. 

Prezenty od chrzestnych dla dziecka

Bywa i tak, że goście decydują się na wręczenie, zamiast podarunku w formie przedmiotu lub zabawki, koperty z gotówką. Zapewne tego rodzaju upominek nie przetrwa wielu lat, a dla malucha nie będzie stanowił żadnej pamiątki z tej wyjątkowej uroczystości. Warto podjąć decyzję o wyborze prezentu, który utrwali w pamięci dziecka najważniejsze chwile z tego okresu. 

chrzest

Można zdecydować się również na zakup dewocjonaliów, które wyrażają religijny charakter chrztu. Każdy upominek od chrzestnych zarówno dla chłopca i dziewczynki w postaci zabawki, albumu, praktycznych ubranek będzie lepszym wyborem niż koperta z pieniędzmi. Korzystniejszym rozwiązaniem może być założenie lokaty i wpłacanie co jakiś czas niewielkich kwot. 

Rola gości na chrzcie dziecka

Rola gości na chrzcie dziecka jest uzależniona od stopnia pokrewieństwa. Bliższa rodzina może zaoferować pomoc w załatwieniu formalności związanych na przykład z wyborem miejsca i organizacją przyjęcia w restauracji. Dobrą propozycją na chrzciny we Wrocławiu są restauracje w hotelu, specjalizujące się w organizacji tego typu imprez okolicznościowych. Chrzciny w restauracji są bez wątpienia jednym z najpopularniejszych, ale i najmniej stresujących dla młodych rodziców rozwiązań  Pracownicy zadbają o to, aby przy tradycyjnym polskim menu i w eleganckiej, rodzinnej atmosferze uczcić chrzciny nowego członka rodziny.