Apr 24, 2018

Dział: Porady

Wybierz idealny mop dla siebie

Wybierz idealny mop dla siebie

Czyste podłogi w domu to jeden z pierwszych znaków rozpoznawczych dobrej gospodyni. Prawdą jest, że w dzisiejszych czasach nikt nie ma czasu na nieustanne bieganie ze ścierką lub mopem i ścieranie każdego zabrudzenia pojawiającego się na podłodze. A przecież przed sprzątanie wypadałoby jeszcze poodkurzać lub pozamiatać, żeby za mopem nie ciągnęły się śmieci, których na pierwszy rzut oka nie było widać. Koszmar! Wszystkiemu jednak można zaradzić wybierając odpowiedni dla siebie rodzaj mopa, który pomoże nam w utrzymaniu porządku. Decyzja zapadnie tu pomiędzy mopem płaskim, sznurkowym, obrotowym i parowym. A Ty, który wybierzesz dla siebie?

Mop sznurkowy

To zdecydowanie najbardziej popularny, najczęściej spotykany w polskich domostwach mop, który jak się okazuje nie ze wszystkim sobie radzi. Małe główki mopów sznurkowych sprawiają, że ten sprawdzi się szczególnie dobrze podczas mycia mniejszych powierzchni oraz powierzchni o nieregularnych kształtach, jednak na większej przestrzeni może być jedynie przyczyną szybkiego zmęczenia. Mniejsza końcówka czyszcząca pozwala tu na precyzyjne ruchy, więc mop z powodzeniem pomoże nie tylko zmyć plamę ze środka kuchennej podłogi, ale i kurz zalegający w rzadko odwiedzanym kącie pomieszczenia. Podczas wyboru mopa sznurkowego może okazać się, że oferta końcówek na sklepowych półkach przytłacza – jeśli nie wiesz, którą wybrać, podpowiadamy: najlepiej sprawdzają się sznurki wykonane z bawełny, gdyż wchłaniają one największą ilość wody, nie pozostawiając dzięki temu mokrych śladów (co jest szczególnie korzystne dla paneli podłogowych).

Mop płaski

Ten rodzaj mopa to przede wszystkim sposób na mycie podłóg w dużych pomieszczeniach. Dzięki szerokiej i płaskiej powierzchni końcówki mopa, usuwanie zabrudzeń z większego obszaru jest dość proste, a przy tym niezwykle szybkie i nie wymagające większego wkładu energii. Po raz kolejny przypominamy, że warto zwrócić uwagę na materiał, z jakiego został wykonany mop – końcówka bawełniana będzie dobrze wchłaniała wodę i inne zanieczyszczenia, podczas gdy ta z wiskozy nie zostawi po sobie drobnych kłaczków na panelach, szybko wyschnie i nie wchłonie w siebie zapachów.

Mop parowy

To jedno z najbardziej nowoczesnych i zdecydowanie najbardziej kosztownych urządzeń w naszym zestawieniu. Mopy parowe zrobiły na rynku furorę już kilka lat temu i od tego czasu notorycznie pojawiają się we wszelkiego rodzaju wielkościach i mocach, oferując tym samym szansę mycia ciśnieniowego różnych powierzchni. Dzięki wysokiej temperaturze generowanej przez mop możesz mieć pewność, że na podłodze nie pozostaną żadne drobnoustroje czy zarazki, co jest szczególnie przydatne w obszarze kuchni. Mop parowy nie wymaga wykorzystywania detergentów, co również jest korzystne zarówno z perspektywy środowiska, jak i tego że nie musisz już dostosowywać płynu do konkretnego rodzaju podłóg. Aby przystąpić do sprzątania, napełnij zbiornik mopa wodą destylowaną lub demineralizowaną i do dzieła!

Spin mop/Mop obrotowy

Na koniec pozostawiliśmy opcję, która według nas jest opcją sprawdzającą się w domowych warunkach najlepiej. Spin mop został wyposażony w specjalne wiadro, które dzięki specjalnemu mechanizmowi odwirowuje nadmiar wody z końcówki mopa – w większości przypadków mechanizm ten uruchamia się za pomocą specjalnego pedału umieszczonego z boku wiadra. Końcówka do mopa obrotowego może być, podobnie jak w przypadku mopów płaskich, wykonana z bawełny lub wiskozy. To, czym przeważa nad swoimi poprzednikami to oczywiście wspomniany mechanizm rotacyjny – dzięki odwirowaniu wody możesz dokładnie umyć podłogę bez pozostawiania smug i zacieków.