Dec 21, 2018

Dział: Porady

Warto iść na studia logistyczne – jest po nich praca?

Warto iść na studia logistyczne – jest po nich praca?

Logistyka to kierunek studiów coraz częściej podejmowany. Jeśli wybierasz się na studia i chcesz wiedzieć, co dokładnie obejmuje logistyka i czy po takich studiach będziesz mieć perspektywy pracy związanej ze swoim kierunkiem, zapraszamy do lektury. W tym artykule napiszemy o tym, czym zajmuje się logistyka i spedycja i jak wygląda jej miejsce na rynku pracy oraz dlaczego jest coraz popularniejsza.

Czym zajmuje się logistyka?

firmy transportowe

Przy wyborze pracodawcy skorzystaj ze strony opinia-spedycje

Warto na samym początku sprecyzować czym dokładnie zajmuje się logistyka. Ma ona za zadanie odpowiednio zarządzać przepływem dóbr oraz pracą, która musi być wykonana, aby dobra te z punktu A znalazły się w punkcie B. Firmy logistyczne zajmują się więc planowaniem transportu, zarządzaniem towarem, organizacją pracy ludzi oraz zamówieniami i wszystkim, co z tymi kwestiami związane. Dzięki ich pracy współpraca firm korzystających z ich usług układa się pomyślnie.

Logistycy muszą podtrzymywać współpracę z poszczególnymi firmami i koncernami, dbać o ciągłość dostaw, potrafić zorganizować wszystko zgodnie z wymaganiami poszczególnych osób i mieć do tego dobrą pamięć. Warto wziąć pod uwagę również to, że większość firm spedycyjnych współpracuje dzisiaj z firmami na całym świecie, dlatego jedną z najważniejszych kwalifikacji logistyka jest znajomość przynajmniej jednego języka obcego na dobrym, komunikatywnym poziomie.

Czy jest zapotrzebowanie na logistyków?

Wybierając studia, wielu studentów chce mieć pewność, że będą mogli nabytą wiedzę wykorzystać podczas pracy podejmowanej już po ich ukończeniu. Jeśli chodzi o perspektywy pracy w zawodzie, aktualnie na rynku pracy jest zapotrzebowanie na logistyków. Wystarczy przejrzeć ogłoszenia o pracy i naprawdę spora część z nich pochodzi od firm poszukujących logistyków, spedytorów czy innych pracowników biurowych, a także dyspozytorów czy inżynierów procesu w firmach spedycyjnych.

Jeśli chodzi o zarobki pracowników sektora logistyki, są to najczęściej kwoty wahające się pomiędzy 3000 zł netto, a 6000 zł netto. Wiele zależy od zajmowanego stanowiska i kompetencji, możliwości firmy czy też miejsca pracy. W tym momencie branża logistyczna rozwija się, każda firma spedycyjna na bieżąco nawiązuje nowe współprace, rozrasta się i zarabia więcej, dlatego potrzebuje nowych pracowników.

Studia logistyczne

studia logistyczneZe względu na charakter pracy i jej wymagania, podczas rekrutacji na studia logistyczne mają znaczenie wyniki z matury z języka obcego, geografii, wiedzy o społeczeństwie i matematyki, ale być może również z informatyki, w zależności od wymagań danej uczelni i roku zdawania matury. Po rozpoczęciu studiów logistycznych studenci będą uczyli się na temat pracy w magazynach, obsługi istotnych programów komputerowych, które pozwalają na szybkie i efektywne planowanie, a także będą poznawali zagadnienia dotyczące bezpiecznego transportu i wymogów stawianych przewoźnikom.

Do pracy w logistyce potrzebna jest studentom także wiedza na temat dystrybucji dóbr, oraz organizacji transportów, zarówno drogą lądową, jak i innymi środkami transportu. Przedmioty, które pojawiają się w czasie studiów logistycznych to, między innymi, transport miejski, systemy logistyczne, obsługa logistyczna, informatyka w logistyce, logistyka dystrybucji, inżynieria wywarzania czy też outsourcing logistyczny. Warto pamiętać także o tym, że osoby pracujące w branży logistycznej muszą być dobrze zorganizowane i skoncentrowane, tym bardziej że zarządzają nie tylko swoim czasem pracy, lecz przede wszystkim licznymi procesami, od których zależy powodzenie kolejnych transakcji. Ważne są u takich pracowników również umiejętności analizy oraz dobra pamięć i odporność na stres, oraz umiejętność znajdowania rozwiązań w sytuacjach kryzysowych czy codziennych.