Apr 13, 2016

Dział: Usługi

Szkolenia BHP bez tajemnic

Szkolenia BHP bez tajemnic

Szkolenia BHP to nie tylko obowiązek ale także wyraz zdrowego rozsądku ze strony pracodawcy. Każdy pracodawca powinien mieć zawsze porządek w papierach jeśli chodzi o BHP. To wymagane jest zarówno przez Główny Inspektorat Pracy jak i Sanepid. Dlatego każdy pracodawca jest zobowiązany do przeprowadzania takich szkoleń w miejscu pracy – oczywiście w zależności od rodzaju wykonywanej pracy mogą się one różnić. Różna może być także częstotliwość ich przeprowadzania i dodatkowe pakiety jakie mogą wiązać się z nich przeprowadzaniem. Czego jednak mogą dotyczyć te szkolenia? Trzeba zwrócić uwagę, że każde szkolenie dopasowywane jest do potrzeb pracodawcy. Co to oznacza?

Szkolenia wymagane przez prawo

Przede wszystkim, że szkolenia BHP muszą odnosić się do konkretnego stanowiska pracy. Co za tym idzie muszą być tutaj uwzględnione bieżące zajęcia pracowników oraz środki bezpieczeństwa zastosowane na terenie zakładu. Po takiej ocenie można przejść do złożenia zapotrzebowania na dany kurs BHP. Najczęściej takie zajęcia odbywają się w miejscu pracy a jeśli pracodawca nie ma warunków aby zapewnić komfortowe przeprowadzenie szkoleń to możliwe jest wykonanie ich w innym miejscu. Przykładem może być sala konferencyjna bądź miejsce w firmie świadczącej takie usługi. Natomiast jedno pozostaje pewne: każde szkolenie musi odbywać się w porozumieniu z firmą zajmującą się obsługą BHP. To ona ustala tematykę i dba o prawidłowy przebieg całego zdarzenia.

szkoleniabhpJaki ma być skutek jeśli chodzi o szkolenia okresowe BHP? To przede wszystkim zwiększenie się poziomu bezpieczeństwa w miejscu pracy. Znajduje on wyraz w mniejszej ilości wypadków a także poprawie bezpieczeństwa poszczególnych działów firmy. Jeśli chodzi o to u kogo wykonać takie szkolenia to oczywiście należy brać pod uwagę lokalne firmy. Przykładowo w mieście Wrocław sprawdzone są szkolenia okresowe BHP, które prowadzone są przez doświadczone jednostki. Co istotne firmy takie wystawiają potem stosowane zaświadczenia co chroni pracodawcę przed organami odpowiedzialnymi za kontrole takich szkoleń. Aby ustalić szczegóły zlecenia należy skontaktować się z biurem firmy i ustalić dogodny termin i oczywiście zakres takich szkoleń. Warto także dotrzymywać terminów i przeprowadzać je regularnie w zależności od zaleceń.