Sep 22, 2023

Dział: Porady

Sprzątanie po zmarłym – czy można wykonać je samemu?

Sprzątanie po zmarłym – czy można wykonać je samemu?

Kiedy bliska nam osoba odchodzi, zostawiając po sobie pustkę, możemy stać się przytłoczeni licznymi obowiązkami i sprawami do załatwienia. Jednym z nich jest sprzątanie mieszkania po zmarłym. Czy możemy to zrobić samodzielnie? Dlaczego warto zastanowić się nad skorzystaniem z usług specjalistycznych firm?

Problemy po stracie bliskiej osoby

Po śmierci bliskiej osoby najtrudniej jest przede wszystkim zmierzyć się z emocjonalnym ciosem i żałobą. Na tym tle sprzątanie mieszkania może wydawać się drugorzędnym zadaniem, ale z czasem staje się koniecznością. Zdarza się, że musimy uporządkować mieszkanie zmarłego w krótkim czasie, np. w związku z wynajmem nieruchomości lub koniecznością sprzedaży.

Czy można posprzątać mieszkanie po zmarłym samodzielnie?

Teoretycznie, mieszkanie po zmarłym można posprzątać samodzielnie. Jednakże w praktyce wiąże się to z licznymi wyzwaniami, zarówno emocjonalnymi, jak i praktycznymi.

Dlaczego jest to niebezpieczne?

 • Aspekt emocjonalny: Zmaganie się z bólem po stracie bliskiego i jednoczesne sprzątanie jego rzeczy może być niezwykle trudne. Może to prowadzić do dodatkowego stresu i przygnębienia.
 • Rzeczy nieznane: Mogą się tam znajdować substancje niebezpieczne, przeterminowane leki lub inne materiały, z którymi nie chcielibyśmy mieć styczności bez odpowiedniej wiedzy i ochrony.
 • Zanieczyszczenia biologiczne: W przypadku śmierci niezauważonej przez dłuższy czas mogą wystąpić zanieczyszczenia biologiczne, które są niebezpieczne dla zdrowia.

Czy istnieją firmy, które się tym zajmują?

Tak, istnieją specjalistyczne firmy, które oferują usługi sprzątania po zmarłych. Mają one odpowiednie wyposażenie, preparaty oraz wiedzę, by sprzątać w bezpieczny i skuteczny sposób.

Jakie usługi świadczą w tym zakresie?

Firmy specjalizujące się w sprzątaniu po zmarłych oferują szereg specjalistycznych usług, dostosowanych do wyjątkowych i trudnych okoliczności:

 • Usuwanie zanieczyszczeń biologicznych: Obejmuje to usuwanie wszelkich materiałów, takich jak krew, płyny ustrojowe czy pozostałości po zmarłym, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia. Wymaga to specjalistycznych narzędzi i technik.
 • Dezynfekcja i oczyszczenie pomieszczeń: Zaawansowane technologie dezynfekcji zapewniają, że wszelkie potencjalnie szkodliwe mikroorganizmy zostaną usunięte, a mieszkanie stanie się bezpieczne dla innych.
 • Usuwanie niechcianych rzeczy i przedmiotów: Profesjonalne firmy mogą pomóc w segregacji, pakowaniu i usuwaniu rzeczy zmarłego, zarówno tych, które mają wartość, jak i tych, które są do usunięcia.
 • Rekonstrukcja i renowacja pomieszczeń: W przypadku, gdy mieszkanie doznało uszkodzeń lub wymaga remontu po zmarłym, niektóre firmy oferują usługi renowacyjne.
 • Neutralizacja zapachów: Usuwanie nieprzyjemnych zapachów związanych z rozkładem ciała, co jest niezwykle ważne dla komfortu przyszłych mieszkańców lub użytkowników nieruchomości.
 • Wsparcie psychologiczne: Niektóre firmy oferują wsparcie psychologiczne lub doradztwo dla rodziny zmarłego, pomagając im przejść przez trudny proces sprzątania i żałoby.
 • Transport i przechowywanie rzeczy: W przypadku, gdy rodzina zmarłego nie jest gotowa do podejmowania decyzji co do losu niektórych przedmiotów, firmy mogą zapewnić tymczasowe przechowywanie.
 • Zapewnienie dokumentacji: Firmy mogą dostarczyć odpowiedniej dokumentacji potwierdzającej, że mieszkanie zostało oczyszczone zgodnie z normami branżowymi, co może być potrzebne w przypadku wynajmu lub sprzedaży nieruchomości.

Te usługi są świadczone z najwyższą troską o bezpieczeństwo i z poszanowaniem prywatności rodziny zmarłego. Warto wybrać firmę z odpowiednim doświadczeniem i referencjami, aby zapewnić, że prace zostaną wykonane profesjonalnie i z dbałością o szczegóły.

Dlaczego warto zainwestować w takie usługi?

Sprzątanie po zmarłym niesie ze sobą wiele wyzwań, zarówno praktycznych, jak i emocjonalnych. Warto zastanowić się nad powierzeniem tych zadań specjalistycznym firmom z kilku kluczowych powodów:

 • Specjalistyczna wiedza i doświadczenie: Firmy, które specjalizują się w sprzątaniu po zmarłych, posiadają nie tylko odpowiednie narzędzia, ale także wiedzę i doświadczenie, które zapewniają, że prace będą wykonane szybko, skutecznie i z dbałością o najdrobniejsze szczegóły.
 • Bezpieczeństwo: Usuwanie zanieczyszczeń biologicznych lub innych potencjalnie szkodliwych materiałów wymaga specjalistycznego sprzętu i technik. Profesjonalne firmy dbają o to, aby proces był bezpieczny zarówno dla pracowników, jak i dla osób korzystających z mieszkania po zakończeniu prac.
 • Zmniejszenie obciążenia emocjonalnego: Sprzątanie mieszkania bliskiej osoby, która odeszła, może być emocjonalnie wyczerpujące. Powierzenie tego zadania profesjonalistom pozwala rodzinie skupić się na żałobie i wspomnieniach zamiast na aspektach praktycznych.
 • Oszczędność czasu: Profesjonalne firmy dysponują zespołem doświadczonych pracowników, co przyspiesza proces sprzątania i pozwala rodzinie zaoszczędzić czas.
 • Wsparcie w decyzjach: Firmy oferujące takie usługi często doradzają rodzinie w kwestii tego, co zrobić z rzeczami pozostawionymi przez zmarłego. Mogą pomóc w identyfikacji wartościowych przedmiotów, jak również doradzić, co zrobić z przedmiotami o wartości sentymentalnej.
 • Gwarancja jakości: Korzystając z usług profesjonalnej firmy, możemy być pewni, że prace zostaną wykonane z najwyższą starannością i zgodnie z normami branżowymi.
 • Neutralizacja trudnych zapachów: Specjalistyczne firmy mają odpowiednie środki i techniki do skutecznego usuwania nieprzyjemnych zapachów, które mogą być trudne do usunięcia tradycyjnymi metodami.

Inwestowanie w usługi profesjonalnego sprzątania po zmarłych to inwestycja nie tylko w czystość i porządek, ale przede wszystkim w zdrowie i komfort psychiczny rodziny zmarłego. W tak trudnych chwilach warto otoczyć się wsparciem ekspertów, którzy pomogą przejść przez ten proces z godnością i spokojem.

sprzątanie

Sprzątanie po zmarłych – cennik

Koszty usług sprzątania po zmarłych różnią się w zależności od wielu czynników: wielkości mieszkania, stopnia zanieczyszczenia, potrzeby usuwania rzeczy czy lokalizacji. Dlatego warto skontaktować się z kilkoma firmami i zapytać o wycenę indywidualnie. Ceny mogą zaczynać się od kilkuset do kilku tysięcy złotych.

Chociaż samodzielne sprzątanie mieszkania po zmarłym jest teoretycznie możliwe, warto zastanowić się nad skorzystaniem z usług profesjonalnych firm. Zapewni to bezpieczeństwo, efektywność i oszczędzi wiele stresu związanego z tą trudną sytuacją.