Nov 17, 2020

Dział: Porady

RTG zęba – na czym polega i kiedy się je wykonuje?

RTG zęba – na czym polega i kiedy się je wykonuje?

Niektóre zabiegi stomatologiczne wymagają od pacjenta wykonanie zdjęcia RTG uzębienia, aby lekarz stomatolog mógł lepiej zapoznać się ze stanem zębów. Zdjęcie RTG wykonuje się z różnych powodów – przed wstawieniem implantu zęba czy podjęciem się przez stomatologa leczenia kanałowego. Jak wygląda RTG zęba?

Co to jest RTG zęba?

Pomimo że technologia wykonywania zdjęcia rentgenowskiego jest nam znana od dziesiątek lat, wielu pacjentów zastanawia się jak wygląda zdjęcie RTG zęba i czy jest to bolesna procedura. W praktyce jednak zdjęcie rentgenowskie zęba jest zbliżone do zwykłego prześwietlenia każdej części ciała. Różnica między nimi polega jedynie na tym, że RTG wykonuje się poprzez wprowadzenie kliszy rentgenowskiej do jamy ustnej, którą następnie pacjent musi samodzielnie przytrzymać. Cały proces trwa kilka sekund, a po chwili stomatolog otrzymuje dokładny obraz zmian, które zachodzą w miejscach niewidocznych podczas zwyczajnego badania.

Warto również wiedzieć, że podczas wykonywania zdjęcia RTG stomatolog ubiera pacjenta w specjalny fartuch z gumy ołowianej, aby zabezpieczyć go przed promieniowaniem. U dzieci stosuje się dodatkowe zabezpieczenie w postaci kołnierza, zakładanego na tarczycę. Zdjęciom rentgenowskim bezwzględnie nie mogą poddawać się kobiety w ciąży.

Rodzaje RTG zęba

Z racji tego, że istnieją różne powodu wykonywania zdjęć RTG, stomatolog może zlecić jeden z trzech rodzajów prześwietlenia. Punktowe, które obejmuje zaledwie 4 sąsiadujące ze sobą zęby. To rozwiązanie jest stosowane w przypadku leczenia kanałowego, a także stanów zapalnych czy przed implantologią zębów. Innym rodzajem RTG jest zdjęcie panoramiczne, określane zdjęciem pantomograficznym. Widoczne są na nim wszystkie zęby, dzięki czemu stomatolog jest w stanie określić ogólny stan ich zdrowia i w razie problemów ustalić odpowiednie leczenie.

Zdjęcie RTG wykonuje się również często przed założeniem aparatu ortodontycznego. Rodzajem zdjęcia, jakie się wtedy przeprowadza jest cefalometryczne – oddaje ono rodzaj kości i tkanek miękkich czaszki. W ten sposób lekarz diagnozuje wady zgryzu i potrafi określić wstępny efekt noszenia aparatu ortodontycznego.

W jakim celu wykonuje się RTG zęba?

Zdjęcie RTG wykonuje się z różnych powodów. Do jednym z nich należą przygotowania do wstawienia implantu. Implantolog na podstawie zdjęcia określa czy istnieją jakiekolwiek przeciwskazania do założenia tytanowej śruby. Jeśli tak, może zaproponować kilka metod, które pomogą w jego przyjęciu się. Zdjęcie RTG jest pomocne również ortodontom.

Warto również zauważyć, że zdjęcie RTG zębów jest najczęściej wykonywane podczas rutynowej kontroli w gabinecie stomatologicznym. Lekarz na podstawie zdjęcia panoramicznego weryfikuje czy w jamie ustnej nie pojawił się żaden stan zapalny i jeden z zębów nie wymaga natychmiastowego leczenia.

leczenie zeba u dentysty

Jakie choroby zębów będą wymagały zdjęcia zęba?

Procedurę wykonania RTG zęba przeprowadza się także w momencie trwającego leczenia. Stomatolog zleca wykonanie prześwietlenia zęba przed podjęciem się leczenia kanałowego, zwłaszcza w przypadku leczenia wielokanałowego przeprowadzanego pod mikroskopem. Niektórzy specjaliści decydują się na wykonanie zdjęcia każdorazowo przed podjęciem się leczenia endodontycznego, aby zobaczyć jak daleko sięga próchnica i czy ząb można w ogóle wyleczyć.

Zaleceniem do wykonania zdjęcia RTG jest również ekstrakcja zęba. Ten zabieg jest o tyle skomplikowany, że stomatolog każdorazowo powinien zobaczyć w jaki sposób ułożone są korzenie zęba, aby usunąć wszystkie jego elementy z jamy ustnej.

Wykonanie zdjęcia RTG zęba jest niezwykle popularne w gabinetach stomatologicznych. Zdjęcie rentgenowskie znacznie ułatwia codzienna pracę stomatologów, a jednocześnie pozwala na dokładne i skuteczne leczenie chorych zębów.