May 19, 2023

Dział: Internet

Rezerwowanie książek w bibliotece – zrób to online

Rezerwowanie książek w bibliotece – zrób to online

Czytanie książek to bardzo ważna kwestia, o której warto pamiętać nie tylko podczas chodzenia do szkoły, ale też w życiu codziennym. Czynność ta pozwala na rozwój wyobraźni, ćwiczenie mózgu, wyciszenie, a także, co bardzo ważne utrwalanie zasad pisowni.  Aby jeszcze bardziej ułatwić dostęp do literatury, powstał specjalny system pozwalający na rezerwację książek online. Dzięki temu czytanie staje się jeszcze prostsze, a czytelnik może bez wychodzenia z domu przejrzeć propozycję książek, które chciały przeczytać. Warto dodać, że takie rozwiązanie sprawia, że dużo chętniej sięgamy po książki.

Rezerwacja książek online – na czym polega?

Jeszcze do niedawna jedyną możliwością wypożyczenia książek z biblioteki była osobista wizyta w tym miejscu. Oczywiście w dalszym ciągu obowiązuje tam zasada, jednak dzięki pewnym udogodnieniom można wcześniej zarezerwować książkę, przez co będziemy mieli pewność, że książka na nas zaczeka.

Podczas wyszukiwania książki dostępne są specjalne okienka do wypełnienia, dzięki temu możemy wyszukać książkę, wpisując jej tytuł, autora, a także bibliotekę znajdującą się w naszym mieście. Po wyszukaniu pojawią się książki, które dostępne są w danej bibliotece. Czytelnik może wybrać dowolną książkę z listy i dokonać rezerwacji.

Jeżeli jednak wszystkie książki pod danym tytułem będą w wypożyczeniu tworzona jest lista oczekujących. Poza tym istnieje możliwość dodania interesujących nas książek do listy literatury do przeczytania. W ten sposób nie umknie nam żadna ciekawa lektura, którą chcielibyśmy przeczytać. Ponadto za pomocą dodatkowych funkcji można wybrać wyszukiwanie zaawansowane, które pomoże dopasować książki do naszych wymagań. Taka opcja to świetny sposób na doprecyzowanie wyszukiwania pod wymagania.

Aby móc skorzystać z takiej możliwości konieczny jest dostęp do Internetu i założenie konta. Jest to ważny krok, który pozwoli na dostęp do bardzo dużej ilości książek. Wyszukiwanie książek obejmuje egzemplarze dla dzieci i dla dorosłych. 

Dlaczego rezerwacja książek to wygodne rozwiązanie?

Znalezienie konkretnej książki często to nie lada wyzwanie. System umożliwiający rezerwację książek online pozwala na przeszukanie bazy i sprawdzenie, czy dana książka jest dostępna do wypożyczenia lub, czy ktoś ją już wcześniej wypożyczył. Taki sposób rezerwacji działa w większości bibliotek, co jest bardzo wygodnym rozwiązaniem dla czytelników. Biblioteki, które oferują takie udogodnienie działają w systemie MAK+.

Rezerwacja online pozwala na sprawdzenie dostępności książek bez wychodzenia z domu. Nie trzeba udawać się osobiście do biblioteki, aby sprawdzić, czy dana lektura lub książka jest dostępna do wypożyczenia. Poza tym, jeśli już zarezerwujemy książkę, można w każdej chwili pójść do biblioteki i ją wypożyczyć.

Z takich rozwiązań chętnie korzysta także wielu uczniów oraz studentów, którzy często muszą opierać się na różnych źródłach literatury. Zaoszczędzimy w ten sposób dużo czasu oraz możemy na spokojnie wyszukać interesujące nas zbiory.

biblioteka

Dlaczego rezerwacja książek online staje się tak popularna?

Odwiedzanie wielu bibliotek w celu poszukiwania konkretnych książek to już przeszłość. Obecnie nowoczesne rozwiązania takie jak rezerwacja online ma na celu pomoc w znalezieniu dokładnie tego, czego szukamy. Obecne możliwości, jakie daje nam Internet to naprawdę duża wygoda dla osób w każdym wieku. Wbrew pozorom taka opcja jest też wykorzystywana przez osoby starsze. W sieci spędzamy naprawdę sporo czasu, a więc taka forma rezerwacji książek dla większości czytelników to codzienność. Poza tym umiejętność poruszania się w przeglądarkach internetowych sprawia, że rezerwacja książek jest niezwykle prostą i szybką czynnością. Jest to też ogromne udogodnienie dla pracowników bibliotek.

Ponadto wiele osób może w ten sposób chętniej sięgać po książki, ponieważ nie musi tracić czasu na szukanie ciekawych egzemplarzy. Bardzo duża ilość bibliotek, w tym też biblioteka w Jedlinie Zdroju korzystająca z systemu MAK+ daje ogromne możliwości czytelnikom. Od momentu powstania tego systemu ilość częstotliwość, jeżeli chodzi o wypożyczanie książek się zwiększyła. Oznacza to, że coraz więcej osób sięga po książki i spędza swój wolny czas na czytaniu.