Jan 5, 2018

Dział: Motoryzacja

Regeneracja DPF – dlaczego warto z niej skorzystać?

Regeneracja DPF – dlaczego warto z niej skorzystać?

Każdy samochód na Dieslu lub benzynie emituje spaliny, jednak utrzymany w dobrym stanie filtr DPF pozwala znacznie je ograniczyć i w ten sposób sprawia, że nie jesteśmy odpowiedzialni w tak dużym stopniu za zanieczyszczanie środowiska i podtruwanie ludzi, co jest bardzo ważną kwestią.

Filtr cząstek stałych DPF

W Polsce umyślne usuwanie takiego filtra jest niezgodne z prawem, ponieważ samochody niewyposażone w DPF trują ludzi poprzez wydzielanie bardzo rakotwórczych i szkodliwych spalin, które są bardzo toksyczne. Montowanie DPF w układach wydechowych silników ma więc na celu wyeliminowanie cząstek stałych, sadzy, popiołu, związków trujących i gazów spalinowych. Pozwala także pozbyć się – charakterystycznego dla wszystkich samochodów Diesla – zanieczyszczającego środowisko, czarnego dymu.

Działanie DPF jest bardzo proste, cząstki sadzy osadzają się na ściankach filtra, który w pewnym momencie zostaje zapełniony i poddany procesowi regeneracji, jednak jeżeli dojdzie do krytycznego stanu zapełnienia zanieczyszczeniami, to w większości przypadków będzie konieczna wymiana filtra. Skupienie tak dużej uwagi na DPF nie jest bezcelowe, ponieważ zadbanie o tę sferę pozwala zmniejszyć emisję spalin od 0% do 15%, ponieważ takie filtry mogą być skuteczne w przedziale od 85% do 100%, co bez wątpienia jest bardzo imponującym wynikiem i tylko potwierdza wszystkie wymienione wcześniej zalety.

Regeneracja filtrów DPF

W momencie, gdy filtr się zapełni, a nie jest on jednorazowy, potrzebne jest wdrożenie procesu regeneracji, którą należy poprzedzić odpowiednio przeprowadzonym demontażem pod nadzorem specjalnie do tego przeszkolonego personelu i przy wykorzystaniu profesjonalnego sprzętu. Zanim jednak przejdziemy do następnego etapu, niezbędne jest dokładne obejrzenie filtra i zadecydowanie czy w tym przypadku naprawa jest jeszcze możliwa, bo przecież nie powinno nikogo zdziwić, że przepełnione, popękane, wytopione, ukruszone, zaklejone i bardzo wyeksploatowane DPF nie będą już w żadnym stopniu użyteczne. W przypadku, gdy jednak można przeprowadzić regenerację, należy w następnym kroku oczyścić dokładnie filtr i sprawdzić jeszcze raz czy aby na pewno nie przeoczyliśmy jakichś uszkodzeń.

Jedną z bardziej zaawansowanych metod jest system samooczyszczania filtra zwany także regeneracją pasywną, która polega na spalaniu sadzy po osiągnięciu wysokiej temperatury. Możliwe są dwa rodzaje wypalania zanieczyszczeń, pierwszy polega na okresowej zmianie trybu pracy silnika, co skutkuje emisją zwiększonych ilości dwutlenku azotu powodującego utlenianie się nagromadzonej sadzy. Drugim sposobem jest spalenie sadzy poprzez podgrzewanie DPF płomieniem podczas wtryskiwania do niego specjalnej mieszanki płynów.

regeneracja filtra DPF Warszawa

Można też umieścić monolit z filtra w urządzeniu indukcyjnym, w którym komputer dopasuje optymalną temperaturę tak, aby nie był zbyt szybko nagrzany ani ochłodzony, co mogłoby uszkodzić produkt. Istotny jest tutaj również czas wykonywania tej czynności, ponieważ zbyt krótki może sprawić, że sadza nie zdąży się spopielić, a filtr nadal nie będzie sprawny, przesadzenie jednak z długością też nie jest dobre, ponieważ może osłabić strukturę monolitu i znacznie skrócić jego żywotność. Z tego właśnie powodu taka czynność trwa przeważnie około dwunastu godzin, co jest średnią, która gwarantuje działanie i zapobiega uszkodzeniu przedmiotu.

Na samym końcu trzeba ponownie oczyścić monolit z zewnątrz jak i z wewnątrz, a następnie dokładnie sprawdzić oraz ocenić stan filtra, który, jeżeli wszystko się zgadza, możemy umieścić w samochodzie. Może się jednak zdarzyć, że trafił on do nas po jakiejś awarii i nadal ma w sobie ślady po oleju silnikowym, w takim przypadku można zastosować dodatkowo kąpiel chemiczną, która pozwoli na usunięcie wszystkich resztek płynów i zanieczyszczeń.

Jesli jesteście zainteresowani regeneracją DPF to polecamy sprawdzić ofertę firmy Pralnia DPF, która zapewnia profesjonalne czyszczenie filtrów samochodowych na terenie Warszawy. Znajdziecie ją pod tym adresem internetowym – www.pralniadpf.pl.