0

Decyzja o kupnie lub adopcji psa nie powinna być podejmowana pod wpływem emocji. Należy ją dokładnie przemyśleć i zastanowić się, czy będziemy mogli zapewnić psu warunki, jakich potrzebuje oraz zaspokoić wszelkie jego potrzeby. Nie bez powodu mówi się, że pies to najlepszy przyjaciel człowieka. Jest w tym dużo prawdy, bowiem jest on naszym wiernym kompanem do końca swojego życia, niezależnie od tego kim jesteśmy, gdzie mieszkamy oraz jaki jest nasz status materialny. Posiadanie psa wiąże się jednak nie tylko z przyjemnością, lecz również z obowiązkami, które na Tobie, jako na właścicielu psa spoczywają.  Jakie są 3 najważniejsze obowiązki właścicieli psów?  Dowiesz się w poniższym artykule.

Dbanie o zdrowie pupila

Pies, podobnie jak człowiek, może cierpieć na różnego rodzaju choroby, schorzenia i dolegliwości. Kiedy zapada decyzja o kupnie szczeniaka, przyszli właściciele nie zawsze biorą pod uwagę to, że pies z upływem lat z dużym prawdopodobieństwem nie będzie cieszył się aż tak dobrym zdrowiem, jak wtedy, kiedy był młody. Zanim przyszli właściciele wezmą pod swój dach puchatą kulkę, powinni przede wszystkim dokonać szczerej i rzetelnej analizy, czy będą w stanie pokrywać koszty związane z ewentualnym leczeniem pupila.  A te potrafią być naprawdę bardzo wysokie i sięgać nawet….kilkadziesiąt tysięcy złotych. Do tego dochodzą koszty wizyt u weterynarza w związku z obowiązkowymi szczepieniami na choroby zakaźne. Kluczowe zatem jest to, aby w comiesięcznych wydatkach związanych z wyżywieniem i pielęgnacją pupila uwzględnić również jego niemałe koszty leczenia oraz podstawowej opieki zdrowotnej.   

Trening posłuszeństwa

Wychowanie psa powinno rozpocząć się już od jego pierwszych dni w nowym domu. Najpierw ogranicza się ono do treningu czystości, aby psiak potrafił załatwiać swoje potrzeby tylko i wyłącznie na dworze. Kolejny etap stanowi nauka reagowania na swoje imię oraz nauka podstawowych komend. Wymaga to włożenia zarówno ze strony właściciela, jak i psa, odpowiedniej ilości wysiłku oraz poświęcenia czasu. Obecnie bardzo często treningi posłuszeństwa organizowane są przez wykwalifikowanych behawiorystów lub przez szkoły treningu psów. Podczas uczestnictwa w takim treningu właściciel psa uczy się poprawnego wzmacniania u swojego pupila pozytywnych zachowań oraz nawiązywania z nim głębszych relacji opartych na zaufaniu i przyjaźni. Uczestnictwo w treningach umożliwia naukę psa podstawowych komend posłuszeństwa, z których najważniejsze stanowią: nauka przywołania (komenda „do mnie”), nauka zostawiania przedmiotów, których nie chcielibyśmy, aby pies brał do pyska (komenda „zostaw”, „nie wolno”), nauka pozostawania w miejscu (komenda „siad”, „zostań”). 

Sprzątanie odchodów po psie

Sprzątanie odchodów po psie jest obowiązkiem każdego właściciela psa. Każda gmina ma prawo do samodzielnego regulowania tej kwestii. W przypadku większych, polskich miast obowiązuje bezwzględny obowiązek sprzątania psich odchodów. Niezastosowanie się do tego przepisu może grozić mandatem nawet w wysokości 500 zł. Ustalony obowiązek sprzątania psich odchodów wynika nie tylko z aspektów estetycznych związanych z zanieczyszczaniem przestrzeni publicznej, lecz również z kwestii zdrowotnych. Być może nie każdy właściciel psa zdaje sobie sprawę z tego, że w psich odchodach mogą zawierać się drobnoustroje chorobotwórcze, pasożyty, zarazki i bakterie zagrażające innym zwierzętom, dzieciom i ludziom. Na psie odchody powinni szczególnie uważać rodzice małych dzieci, które lubią bawić się w piaskownicy, w parkach i na skwerach zielonych.

Woreczki na psie kupy-niezbędne akcesorium do sprzątania psich odchodów

Sprzątanie psich odchodów nie jest czynnością wstydliwą. Świadczy o odpowiedzialności i zwykłej, ludzkiej przyzwoitości. W sklepie internetowym Psi Pakiet każdy właściciel czworonoga może zaopatrzyć się w woreczki na psie kupy, które ułatwiają sprzątanie odchodów. Posługując się woreczkami, nasze ręce pozostają czyste i z dala od psich fekaliów. Oferowane przez nas woreczki na psie kupy są biodegradowalne i przyjazne dla środowiska naturalnego. Można je nabyć w bardzo atrakcyjnych i przystępnych cenach. Serdecznie zapraszamy do skorzystania z naszej oferty, dzięki której dbanie o porządek i czystość w najbliższym otoczeniu stanie się dla każdego właściciela psa przyjemnością.

Redaktor MK Changed status to publish May 22, 2023