Sep 4, 2018

Dział: Zdrowie

Psycholog potrzebny od zaraz

Psycholog potrzebny od zaraz

W życiu każdego z nas może zdarzyć się sytuacja, z którą trudno poradzić sobie samemu. Warto wtedy poszukać pomocy u specjalisty. Chociaż wiele osób niechętnie przyznaje się do problemów emocjonalnych, porada psychologa może zdziałać wiele dobrego. Do psychologa warto udać się nie tylko w sytuacji, kiedy nie radzimy sobie emocjonalnie z trudnym problemem, ale również kiedy chcemy się rozwijać, czy poprawić relacje z pozostałymi członkami rodziny. Kiedy koniecznie należy umówić się na wizytę do specjalisty, a w jakich sytuacjach możemy (chociaż nie musimy) wybrać się na rozmowę z psychologiem?

Aby zrozumieć swoje emocje…

Przyczyny złego samopoczucia są różne. Każdy z nas miewa ciche dni z partnerem, odczuwa stres z powodu wielu obowiązków w pracy, albo potrafi zdenerwować się z błahego powodu. Jeśli takie sytuacje zdarzają się sporadycznie, nie ma powodu do obaw – to całkiem normalne. Problem pojawia się, kiedy obniżony nastrój utrzymuje się tygodniami. Napady płaczu, odczuwanie smutku, apatia, czy niekontrolowane wybuchy złości z mało ważnych powodów to niepokojący sygnał. Jeśli dodatkowo odczuwamy przy tym bóle brzucha i głowy, a bliscy znajomi i rodzina twierdzą, że potrzebujemy pomocy, powinniśmy wybrać się do specjalisty. Przyczyny depresji mogą być różne – problemy w pracy i natłok obowiązków, śmierć bliskiej osoby, zdrada partnera czy nowa sytuacja życiowa (jak np. przyjście na świat dziecka) mogą przyczynić się do poważnych problemów, a te – nawet do prób samobójczych.

psycho1Na wizytę do psychologa można udać się nie tylko, gdy zauważymy w swoim zachowaniu czy samopoczuciu niepokojące sygnały. Jest to również sposób, aby poprawić relacje z dziećmi czy partnerem, a także – aby pozbyć się określonych trudności przeszkadzających nam w życiu. Specjalista wskaże również drogę samorozwoju, pomoże zrozumieć emocje i reakcje, które zadziwiają nas samych; a także określić dlaczego nie do końca jesteśmy zadowoleni z naszego życia. Oprócz terapii indywidualnej psycholog może również zaproponować zajęcia w grupach. Wiele osób odkłada wizytę u psychologa. Przyczyny takiego stanu rzeczy są różne, ale najczęściej wiąże się to z niechęcią do opowiadania o swoich uczuciach i obawą, że ktoś wyśmieje nasze problemy. Warto jednak pamiętać, że taka wizyta może znacznie poprawić jakość życia, a specjalista z całą pewnością potraktuje nas poważnie – twierdzi psychoterapeuta Honorata Kubiak.