May 25, 2018

Dział: Prawo

Przepisy dotyczące projektowania publicznych toalet

Przepisy dotyczące projektowania publicznych toalet

Wszelkie pomieszczenia sanitarne, z których ogromna część społeczeństwa korzysta codziennie, mogą być różne, w zależności od miejsc, w jakich się znajdują. Inaczej bowiem urządzana jest przestrzeń sanitarna w centrach handlowych, w szkołach i przedszkolach czy w miejscach pracy.

Jeszcze inaczej wygląda sytuacja w projektowaniu publicznych toalet przy halach koncertowych lub w miejscach, gdzie odbywają się imprezy masowe.

Łazienki oraz toalety są miejscami, z których korzystamy codziennie. Wydawać by się mogło, że łączy je podobieństwo lub, że są one urządzane tak samo.

W zależności od miejsca i jego wielkości, lokalizacji czy wymagań instalacyjnych, toaleta jest projektowana indywidualnie pod konkretne miejsce.

Urządzanie toalet w różnych miejscach

Jest to zbiór czynności, na które nakłada się wiele przepisów prawnych. Publiczne toalety, łazienki oraz pomieszczenia sanitarne mogą wyglądać bardzo różnie. Jest to związane z mnogością przepisów prawnych oraz z wymaganiami danego miejsca.

Jedną z najbardziej popularnych kabin toaletowych jest Morus. Do jej produkcji zostało wykorzystane tworzywo HPL, które cechuje się niesamowitą wytrzymałością na zniszczenia, zanieczyszczenia oraz wilgoć. Źródło zdjęcia: http://greenpanel.pl.

Podstawowym kryterium jest miejsce, w jakim powinna znaleźć się toaleta publiczna. W jakiej odległości najlepiej ją umieścić? – W zależności od typu miejsca, toalety publiczne powinny znajdować się oddalone maksymalnie o:

  • 50 metrów – w przypadku zakładu pracy chronionej,
  • 75 metrów – od stanowiska pracy,
  • 125 metrów – na otwartej przestrzeni.

Dodatkowo, droga prowadząca do publicznej toalety musi prowadzić z korytarzy lub z dróg komunikacji ogólnej. Oprócz tego, że droga do toalet powinna być prosta, należy ją również odpowiednio oznaczyć. Na drzwiach muszą się więc znajdować odpowiednie oznaczenia. Często, na korytarzach prowadzących do toalet, umieszcza się odpowiednie znaczniki, by łatwiej było do nich trafić.

Liczba umywalek i ustępów w toalecie publicznej

Z publicznych toalet korzysta wiele osób, niezależnie od miejsca, w jakim się znajdują. Zaprojektowanie ich jest jednym z ważniejszych zadań dla architektów. Toalety stanowią bardzo istotne miejsce w pracy oraz w budynkach użyteczności publicznej.

Ilość umywalek oraz kabin WC, jakie znajdują się w toalecie publicznej, jest zależna od tego, ile osób docelowo z nich korzysta. W miejscu pracy, ilość armatury dobiera się pod względem liczby pracowników, którzy przebywają w danym miejscu podczas jednej zmiany.

umywalki w publicznej toalecie

Zgodnie z wymogami prawnymi i sanitarnymi, na jedną umywalkę w toalecie publicznej, powinny przypadać trzy toalety lub trzy pisuary. Zapewnia to bezpieczeństwo oraz utrzymanie higieny osobistej na najwyższym poziomie.

Trzeba jednak dodać, że inne zasady panują w przypadku urządzania toalet przeznaczonych dla większej ilości osób. Oznacza to, iż w toaletach przeznaczonych dla kobiet i mężczyzn, musi znajdować się co najmniej jedna umywalka na 20 osób. Oprócz tego, toaleta musi być wyposażona w co najmniej jedną kabinę WC i jeden pisuar na 30 mężczyzn. W toalecie dla kobiet z kolei, powinna znaleźć się co najmniej jedna kabina na 20 kobiet.

Jeśli jednak liczba użytkowników toalet publicznych jest mniejsza niż 10, dopuszcza się jeden wspólny ustęp dla kobiet i mężczyzn.

W każdym powyższym przypadku uwzględnia się również płeć użytkowników toalet. Otwarta przestrzeń, galerie handlowe i podobne miejsca, powinny być dodatkowo wyposażone w kabiny sanitarne dla matek z dziećmi oraz dla osób niepełnosprawnych.

Ciepła woda w umywalkach i akcesoria łazienkowe

Wymogiem każdego zarządcy danego obiektu, jest zapewnienie swoim pracownikom lub klientom, ciepłej wody w umywalkach dla zwiększenia komfortu korzystania z toalet oraz dla utrzymania prawidłowej higieny.

Oprócz tego, każda łazienka publiczna powinna być odpowiednio wyposażona. Akcesoria, jakie muszą się w niej znajdować, to między innymi mydło, papier toaletowy, ręczniki papierowe oraz suszarka do rąk.

W przypadku toalet, z których korzystają zarówno dorośli, jak i dzieci, przynajmniej jeden zlew powinien być dostosowany do wzrostu małego dziecka.
Urządzanie toalet w miejscach publicznych opiera się więc przede wszystkim na parametrach danego pomieszczenia oraz liczby i płci osób, dla których zostanie zbudowana toaleta.