Aug 21, 2021

Dział: Porady

Projekt domu z płaskim czy skośnym dachem

Projekt domu z płaskim czy skośnym dachem

Każda osoba, która chce wybudować dom, musi się zmierzyć z dużą ilością decyzji do podjęcia.

Jak się okazuje, budowanie domu nie jest wcale taką prostą sprawą i może wymagać od danej osoby sporo przemyśleń. Wiele z nich dotyczy także wyglądu domu — tego, z jakich materiałów ma być wykonany, czy ma być piętrowy, czy parterowy. A jak wybrać dach?

Dach płaski — zalety i wady

W ostatnich latach dach płaski nie cieszył się w naszym kraju dużą popularnością. Uznawany był za mało trwały i słabo dostosowany do naszych warunków, dlatego większość domów jednorodzinnych budowana była z dachami spadzistymi. Jednak w związku z rozwojem technologii, coraz częściej okazuje się, że nie ma żadnych przeciwwskazań do stosowania płaskiego pokrycia dachu w budownictwie jednorodzinnym.

Do niekwestionowanych zalet dachu płaskiego można zaliczyć przede wszystkim to, że nie ogranicza on powierzchni wewnątrz domu. Podczas planowania pomieszczeń, nie trzeba przejmować się, chociażby niewygodnymi i mało praktycznymi skosami.

Do tego, taki dach można bardzo łatwo dopasować do bryły budynku, co niestety jest utrudnione przy dachach skośnych. Niezależnie od tego, jaki kształt domu chcemy i czy planujemy ewentualną możliwość dobudowy, z takim dachem nie będzie problemów.

Jakie jeszcze korzyści ma budowa domu z płaskim dachem?

Innym plusem z pewnością jest też stosunkowo niska cena. Łączy się to także z kształtem bryły. W tym przypadku nawet skomplikowana bryła nie będzie znacząco podnosiła kosztów budynku tak, jak miałoby to miejsce przy dachu spadzistym.

Dodatkowo obecnie do tego rodzaju dachów używa się nowoczesnych materiałów, co bardzo często pozwala na ich zaadaptowanie. Jest to dodatkowa przestrzeń, jaką można wykorzystać na dodatkowy taras, bądź coraz popularniejszy trend, jakim są ogrody na dachu.

. Dodatkowo obecnie do tego rodzaju dachów używa się nowoczesnych materiałów, co bardzo często pozwala na ich zaadaptowanie. Jest to dodatkowa przestrzeń, jaką można wykorzystać na dodatkowy taras, bądź coraz popularniejszy trend, jakim są ogrody na dachu.

Dach płaski ma także kilka wad, choć jest ich mniej niż zalet. Przede wszystkim, dach płaski wymaga odśnieżania, co należy wziąć pod uwagę, jeśli w domu mają mieszkać osoby starsze. Wynika to z tego, że dach płaski po prostu bardziej narażony jest na uszkodzenia i niszczenie, ze względu na warunki atmosferyczne, niż dachy spadziste.

To z kolei jest powodem do konieczności wentylowania dachu płaskiego. Jeśli tego nie zrobimy, pod powierzchnią stropodachu zacznie zbierać się woda i będzie prowadziła do zniszczenia.

Dach spadzisty — wady i zalety

Dachy spadziste od kilkunastu ładnych lat są w modzie. Wiele osób decyduje się właśnie na taki rodzaj dachu, choć może on być stosunkowo trudny do wykonania. Koszty dachu spadzistego mogą być różne, w zależności od tego, ile spadów będzie przewidziane w projekcie. Wyróżniamy dachy: jednospadowe, dwuspadowe, czterospadowe i wielospadowe. Najprostsze i jednocześnie najtańsze, są dachy dwupołaciowe

Z pewnością główną zaletą takiego dachu, czyli swojskim wyglądem, który dodatkowo można dopasować do swoich potrzeb i finansów. Dzięki temu, że można uzyskać różne formy i kształty dostajemy stosunkowo szeroki wybór możliwości. Jest znacznie mniej narażony na działanie szkodliwych warunków atmosferycznych — woda i śnieg same się z niego zsuwają, a słońce nie pada na całą powierzchnię równomiernie. Zazwyczaj na takim dachu łatwiej jest także założyć fotowoltaikę, co w ostatnich latach także było istotne

Wady wiążą się głównie z dość dużą utratą powierzchni, jaka ma miejsce po zastosowaniu dachu spadzistego. Niezależnie od tego, jakie pomieszczenie chcielibyśmy tam urządzić, skosy będą nam bardziej przeszkadzały niż pomagały. Oczywiście nie można zapominać o kosztach, które zwiększają się w zależności od ilości spadów i kształtu bryły budynku.

Rodzaj dachu, a nowoczesny projekt domu

W taj sytuacji, każdy z nas powinien kierować się tym, co dla niego będzie bardziej istotne. Choć dachy ze skosami są bardziej estetyczne, to znacząco ograniczają ilość miejsca na poddaszu, co nie ma miejsca w wypadku domów z płaskim pokryciem. Trudno jest jednoznacznie stwierdzić, które rozwiązanie jest lepsze, bo zależy to od indywidualnych preferencji osób, które będą w tym domu mieszkały.  Jednak do nowoczesnych projektów domów najczęściej wykorzystuje się typy domów z płaskim dachem.