Dec 7, 2017

Dział: Gastronomia

Praktyczne zastosowanie szkła w domu

Praktyczne zastosowanie szkła w domu

Czy współcześnie można wyobrazić sobie funkcjonalną i praktyczną kuchnię bez szkła? Zdecydowanie trudno byłoby się w niej poruszać i tworzyć codzienne potrawy. Szkło to bowiem nie tylko wszelkiego rodzaju artystyczne ozdoby i dodatki, ale przede wszystkim naczynia i podstawowe wyposażenie.


Oprócz kosztownej ale tym samym ekskluzywnej porcelany i ceramiki, standardowo w każdej kuchni i jadalni korzysta się ze szklanych talerzy, mis czy kubków i kieliszków. Jest to przede wszystkim materiał tani i powszechny, ogólnodostępny. Odpowiedni zarówno na specjalną okazję jak i w dzień powszedni. Szeroki wybór zastawy stołowej i kuchennego wyposażenia obfituje w najróżniejsze formy i wzory wszelkich typów naczyń.


Producenci wykonują cały szereg ciekawych i pomysłowych naczyń przeznaczonych dla nowoczesnej, funkcjonalnej kuchni. Obok typowych talerzy obiadowych i deserowych salaterek znaleźć można także wyrafinowane, wielce kunsztowne ozdobne półmiski, wazy czy dzbany. Różnorodne wzornictwo uzależnione jest obok względów stricte estetycznych także przeznaczeniem kompletów. Inaczej dekorowane będą zatem naczynia przeznaczone na standardowe posiłki, jeszcze inaczej zaś te, których użyjemy podczas świąt czy specjalnych okazji, takich jak na przykład komunia czy kameralne przyjęcie weselne.


Jednakże aby spożyć rodzinny, odświętny posiłek na oryginalnej zastawie, należy każdą potrawę najpierw przyrządzić w specjalnie przystosowanych do tego naczyniach. Szkło żaroodporne to chyba najpopularniejszy element kuchennego akcesorium. Pozwala przecież na przygotowywanie dań wymagających wysokiej temperatury, zatem materiał musi być na tyle odporny i wytrzymały by nie dopuścić do żadnych kulinarnych wpadek i niepowodzeń.

Każda potrawa, szczególnie zaś bardziej egzotyczna czy niecodzienna wymaga serwowania na odpowiednich talerzach czy półmiskach. Zastawa stołowa swoją estetyką dopełnia bowiem elegancji dań, oraz, niewątpliwie uprzyjemnia każdy posiłek. Również podawanie owoców wymaga stosowania specjalnych naczyń, takich jak misternie dekorowane patery czy półmiski.

Podobnież napoje powinny być serwowane w odpowiednich szklankach, kubkach czy kieliszkach. Zasady doboru naczyń do potraw i trunków określają szczegółowo wytyczne savoir-vivre’u. Stosowanie się do tychże reguł świadczy o nienagannej kulturze i elegancji, tak ważnych podczas zarówno wystawnych przyjęć jak i powszedniego celebrowania posiłków.


Nie tylko zastawa stołowa może być szklanym akcentem w kuchni. Równie ważnym wyposażeniem jadalni są przecież elementy oświetleniowe, w całości lub tylko częściowo wykonywane ze szkła kolorowego lub klasycznego, przezroczystego. Nadają pomieszczeniu estetycznego wyglądu oraz, rozświetlając podczas kameralnych kolacji, stwarzają intymny, przytulny nastrój.

Nie tylko potrawy wymagają serwowania na odpowiednio dobranych naczyniach. Również napoje wymagają specjalnych, przeznaczonych do określonego typu trunków, szkieł. Podanie w eleganckim, przystosowanym do danego napoju naczyniu nie tylko poprawi komfort spożywania ale także zagwarantuje gustowne i eleganckie obycie.

Na początek skupmy się na zastawie używanej na co dzień. Każdego poranka bowiem większość osób parzy kawę lub herbatę, by rozpocząć dzień od zastrzyku kofeiny. Stąd też wynika tak znaczne przywiązanie zarazem producentów jak użytkowników do oryginalności i niezwykłej estetyki takich serwisów. Dostępne na rynku filiżanki i kubki obfitują w bogactwo dekoracji i kształtów. Od klasycznych, tradycyjnych wzorów po wymyślne kombinacje. Niekiedy, do wyrobu takich akcesoriów codziennego użytku stosuje się oprócz typowego, bezbarwnego również szkło kolorowe. Barwne elementy skutecznie ożywiają przecież celebrowany przez kawoszy poranny zwyczaj pijania małej czarnej.


Do serwowania różnego rodzaju soków owocowych, koktajli czy nawet zwyczajnej wody mineralnej stosuje się specjalne, wysokie szklanki, wyglądem mogące przypominać pucharki do lodów lub podawania owocowych wariacji kulinarnych. Tego typu zastawa wcale nie musi być szablonowa i monotonna, bowiem producenci oferują także i w tym przypadku wielość zdobień. Popularne są przede wszystkim kolorowe wzory, często będące naklejkami lub nadrukami na powierzchni szklanki. Często spotykane są również warianty szkła do napojów z dekoracją w postaci pęcherzyków powietrza, tworzących oryginalne bąbelki w strukturze powierzchniowej. Takie szklanki są wprost stworzone do podawania w nich napojów gazowanych i soków.

Nie ulega jednak wątpliwości, iż najtrudniejszymi do dostosowania względem trunku są wszelkiej maści kieliszki. Zależnie bowiem od rodzaju alkoholu powinno stosować się odmienne kształty i formy barowego szkła. Szampana podaje się przecież w wysokich, smukłych kieliszkach, konak natomiast – w zaokrąglonych i niskich, przypominających pucharki. Również wino, w zależności od stopnia wytrawności wymaga innej zastawy


Przy wyborze odpowiedniego szkła do napoju warto także zwrócić uwagę, czy pasuje ono swoim (opcjonalnym) motywem dekoracyjnym do pozostałej zastawy stołowej, Ustawiane obok talerzy i pomiędzy półmiskami szklanki i czarki nie powinny przecież odstawać od ozdobnych naczyń. Jest to kwestia szczególnie ważna podczas przygotowań do wigilijnej kolacji jak i przyjęcia komunijnego. Goście powinni co rusz utwierdzać się przecież w przekonaniu, iż mają do czynienia z kulturalnymi, wychowanymi zgodnie z przykazaniami savoir-vivre’u, gospodarzami.