Apr 5, 2018

Dział: Porady

Praca w Holandii bez języka – czy to możliwe?

Praca w Holandii bez języka – czy to możliwe?

Od momentu wejścia Polski do Unii Europejskiej znacząco wzrosła liczba osób emigrujących z kraju w celach zarobkowych. Popularnym państwem, do którego Polacy chętnie wyjeżdżają jest Holandia. Szukając pracy za granicą bardzo często zastanawiamy się jednak czy jest ona możliwa bez znajomości języka. Z roku na rok spływa coraz więcej ofert odnośnie pracy za granicą zarówno sezonowej jak i długoterminowej. Czy trzeba znać język obcy aby móc znaleźć zatrudnienie?

Znajomość holenderskiego

Pragnąc udać się do Holandii do pracy fizycznej w większości przypadków nie musimy znać języka holenderskiego. Informacje na temat konieczności posiadania takich umiejętności zawsze umieszczane są na ogłoszeniu. Bardzo często osoba szukająca rąk do pracy zapewnia zakwaterowanie, wyżywienie oraz pomoc Polaków znajdujących się w Holandii. Dzięki temu osoba bez znajomości języka może z powodzeniem podjąć się pracy zza granicą. Zapewnione miejsce noclegowe oraz posiłki gwarantują, że nie będzie konieczności ani sytuacji gdy znajomość języka holenderskiego okaże się niezbędna.

Warto jednak być świadomym, że pragnąc znaleźć pracę biurową lub umysłową znajomość języka jest niezbędna. W przypadku prac fizycznych nie ma konieczności komunikowania się ze współpracownikami. Zazwyczaj prace te polegają na prostych, powtarzalnych czynnościach wykonywanych samodzielnie. Jeśli pragniemy znaleźć pracę na dłużej, a nie interesują nas prace sezonowe, znajomość języka może okazać się koniecznością. Jego nauką będzie o tyle łatwiejsza, że mieszkając w Holandii dłużej ma się stały kontakt z żywym językiem co znacząco ułatwi przyswojenie podstawowych zwrotów.

Znajomość innych języków obcych pomocnych podczas pracy

Brak znajomości jakiegokolwiek języka obcego nie zawsze okazuje się być problemem. Osoby, które nie posługują się zarówno holenderskim jak i nie znają nawet podstaw angielskiego wciąż mogą brać udział w zagranicznych pracach. Warto mimo wszystko pamiętać, że znajomość podstawowych zwrotów po angielsku pomoże nam wykonywać podstawowe codzienne czynności takie jak zakupy w sklepie. Znając podstawy staniemy się bardziej niezależni od innych co gwarantuje nam, że niezależnie od sytuacji damy sobie radę. Najwięcej osób wyjeżdżających do Holandii w poszukiwaniu pracy sezonowej, zostaje tam zazwyczaj na krótki czas, dlatego sytuacji w których język może okazać się przydatny nie jest wiele. Każdy poradzi sobie w codziennych obowiązkach nie znając nawet podstawowych zwrotów.

Pomoc organizatorów dla Polaków bez języka

Większość osób organizujących wyjazd do pracy do Holandii doskonale zdaje sobie sprawę, że wielu Polaków chętnych na dodatkowy zarobek nie zna języka obcego. Biorą to pod uwagę organizując odpowiednie zakwaterowanie oraz wyżywienie. Wówczas konieczność znajomości języka nie będzie potrzebna. Bardzo często już na miejscu będą znajdować się Polacy, który będą koordynować pracowników i pomagać w razie problemów.

Każda osoba poszukująca pracy w Holandii, która nie zna języka holenderskiego ani angielskiego koniecznie powinna zwróć uwagę czy w ogłoszeniu są wzmianki na ten tematu. Nie warto oszukiwać i podawać błędnych informacji na temat znajomości. Brak umiejętności posługiwania się danym językiem, który był wymagany w ogłoszeniu i tak wyjdzie na jaw w trakcie pracy. Mimo wszystko należy pamiętać, że osoby z chociażby podstawową znajomością będą miały pierwszeństwo na rynku pracy dlatego warto w każdym wieku rozwijać swoje umiejętności i uczyć się chociażby podstawowych zwrotów, które mogą okazać się przydatne w wypełnianiu codziennych obowiązków.