Dec 31, 2018

Dział: Porady

Pomysł na domek narzędziowy

Pomysł na domek narzędziowy

Niezależnie od tego czy lubimy majsterkować, czy mamy duży ogród, którym sami się zajmujemy, musimy mieć miejsce, by trzymać narzędzia. Bardzo często w domu nie mamy odpowiedniej przestrzeni. Świetnym rozwiązaniem jest domek narzędziowy.

Co wziąć pod uwagę projektując domek narzędziowy?

Kiedy decydujemy się na postawienie domku narzędziowego musimy wziąć pod uwagę wiele parametrów. Przede wszystkim musi on mieć odpowiednią wielkość i kształt, powinniśmy się zastanowić z jakiego materiału ma być wykonany, jak ma wyglądać i sprawdzić na ile możemy dopasować wnętrze do naszych potrzeb.

Oczywiste jest to, że im większy domek tym więcej pomieści. W tym momencie najistotniejsze jest to, jakie będzie on miał zastosowanie. Jeżeli chcemy w nim przechowywać narzędzia ogrodowe zobaczmy ile ich mamy. Łopaty, widły, grabie i węże możemy powiesić na ścianach, ale powinien on też zmieścić naszą kosiarkę, a jednocześnie musimy mieć dostęp do całego sprzętu i swobodne przejście. W takiej sytuacji ważna jest wysokość całej konstrukcji – istotne, by był na tyle wysoki, aby sprzęt swobodnie wisiał. Jeżeli natomiast jesteśmy zapalonymi majsterkowiczami i chcemy, by była to nasza mała stolarnia, potrzebujemy też przestrzeni roboczej. W takiej sytuacji im większy domek tym lepszy. Będziemy mieli coraz więcej narzędzi i wszystkie powinny się tam mieścić. Jeżeli więc mamy miejsce warto zainwestować w większą konstrukcję.

Z czego wykonać domek narzędziowy?

Bardzo istotnym parametrem jest to z czego wykonamy domek narzędziowy. Zazwyczaj rozpatrywane są 3 główne materiały: plastik, metal lub drewno. To, który wykorzystamy wpłynie na wytrzymałość całej konstrukcji, ale nie tylko. Materiały wybrane przez nas do wykonania takiego budynku zdecydują o tym na ile schowane przez nas narzędzia będą zabezpieczone przed wilgocią, chłodem, gorącem i innymi oddziaływaniami atmosferycznymi. Przecież właśnie o takie zabezpieczenie nam chodzi, ponieważ dzięki temu nasz sprzęt będzie się wolniej i mniej niszczył.

Naprawdę zapalony majsterkowicz ma wiele narzędzi, które są drogie. Na porządną wiertarkę, szlifierkę, a nawet śrubokręt można przeznaczyć naprawdę duże sumy. Domek narzędziowy i to z czego jest wykonany decyduje o poziomie bezpieczeństwa i zabezpieczeniu wszystkiego przed kradzieżą. Jest to szczególnie istotne, jeżeli chcemy postawić go na działce za miastem czy daleko od domu.

Domki narzędziowe to doskonała propozycja dla osób posiadających duży ogród. Najlepsze domki znajdziesz pod adresem www.cgt.com.pl

Konstrukcje wykonane z drewna charakteryzują się tym, że bardzo łatwo jest je modyfikować, zwłaszcza jeżeli sami uwielbiamy zajmować się stolarką. Jednak są one zdecydowanie mniej wytrzymałe niż inne rozwiązania. Drewno butwieje, jest narażone na oddziaływanie wody, grzybów, roślin, pleśni i innych czynników biologicznych oraz chemicznych. Wymagają konserwacji i dbałości, a jeżeli chcemy, aby wytrzymały długo musimy zainwestować w to duże kwoty. Wysokiej jakości drewno, a tylko takie jest odpowiednie do wykonania domku narzędziowego w naszym klimacie, będzie drogie.

Idealną alternatywą jest postawienie stalowej konstrukcji. Są one wytrzymałe i mocne. Jeżeli zainstalujemy odpowiednie zamki bardzo ciężko jest się do nich włamać. Dzięki zastosowaniu izolacji zabezpieczą one nasz sprzęt przed wilgocią, nie będą się tak nagrzewały latem i będą cieplejsze zimą. Jednocześnie ich wykonanie jest bardzo szybkie i znacznie tańsze. Wiele osób obawia się o estetykę takich konstrukcji, ale obecnie możemy wybierać spośród szerokiej oferty kolorowych blach, a nawet materiałów przypominających wyglądem drewno.  Minusem może być jednak trudniejsze wykonywanie modyfikacji w konstrukcji niż w przypadku drewna.