Apr 20, 2023

Dział: Porady

Połączenie materiału bez szycia – sprawdź jak można to skutecznie zrobić!

Połączenie materiału bez szycia – sprawdź jak można to skutecznie zrobić!

Do uszycia sztuki odzieży zwykle potrzebne są akcesoria w postaci igły, nitki, maszyny do szycia, nożyczek. Jednak można tego dokonać bez używania tych narzędzi. Okazuje się, że w wielu sytuacjach, szczególnie tych nagłych lub wyjątkowych niezbędny jest dobry klej do tkanin. Jest niezastąpiony przy mocowaniu niektórych elementów do odzieży, czy szybkich poprawkach. Klej okazuje się niezastąpioną pomocą przy łączeniu różnego rodzaju tekstyliów. 

W jakich sytuacjach potrzebne jest połączenie materiału bez szycia?

Użycie kleju do tkanin zdecydowanie ułatwi pracę każdej osobie trudniącej się szyciem lub naprawą odzieży. Dzięki zastosowaniu tego rodzaju produktu można zaoszczędzić czas. Klej do tkanin jest niezastąpiony do szybkiego podwijania, skracania, łatania i cerowania. W sposób trwały łączy różnego rodzaju materiały. Rynek wyrobów pasmanteryjnych oferuje skuteczne kleje do tkanin, z których często korzystają krawcowe również przy dekorowaniu odzieży. Przy użyciu tego rodzaju produktu można przykleić naszywkę haftowaną na ubrania, łatkę czy ozdobną aplikację. Wykorzystuje się go najczęściej wtedy, gdy pragniemy uniknąć widocznych szwów. Dzięki zastosowaniu klejów do tkanin nasze ulubione ubrania zyskują drugie życie. Po pojawieniu się na nich dziur lub przetarć nie musimy ich wyrzucać, ale wystarczy sięgnąć po uniwersalny produkt w postaci kleju do tkanin i zamocować różnego rodzaju aplikacje lub łatki.

Jakie są rodzaje klejów do tkanin?

W zależności od preferencji, osoby trudniące się szyciem, zarówno profesjonalne krawcowe, jak i hobbyści, w pewnych sytuacjach potrzebują dobrej jakości kleju do tkanin. Mogą go stosować podczas łączenia tkanin, czy przerabiania odzieży. Rynek akcesoriów do szycia posiada w swojej ofercie produkty, które sprawdzą się w każdej sytuacji, spełnią oczekiwania i będą odpowiednie do powierzonych im zadań. Ubrania ozdobione aplikacjami wyglądają bardziej efektownie, a cekiny świetnie sprawdzą się w kreacjach wieczorowych lub karnawałowych. W ofercie sklepów pasmanteryjnych znajdują się różnego rodzaju kleje, między innymi w proszku, arkuszu, a także marki Gutermann. 

Kiedy stosujemy kleje do tkanin w proszku?

Kleje do tkanin w proszku doskonale sprawdzają się w sytuacjach nagłych, wtedy kiedy trzeba zakleić dziurę, skrócić lub podwinąć rękawy, a także  w przypadku łączenia różnego rodzaju tkanin. Po jego zastosowaniu można prać odzież bez obaw o rozpuszczenie i odklejenie zamocowanego w ten sposób elementu odzieży. Ich odporność na działanie detergentów jest niezwykle cenną zaletą produktu, która umożliwia pranie ubrań w pralce. Użycie kleju w proszku jest niezwykle proste i nie nastręcza większych problemów. Pierwszą czynnością podczas mocowania tkanin za pomocą tego rodzaju produktu jest posypanie materiału, który ma zostać połączony z inną tkaniną. Następnie trzeba rozgrzać żelazko do temperatury 160 stopni Celsjusza. Po wykonaniu tych czynności należy przykryć naszywkę lnem lub papierem do pieczenia i na koniec zaprasować żelazkiem. Tę metodę mocowania tkanin nazywamy klejeniem na gorąco.

krawiectwo

Kiedy stosujemy kleje do tkanin w arkuszu?

Kleje do tkanin w arkuszu stosuje się wtedy, gdy celem jest naprawa odzieży i tekstyliów, a także przyklejenie naszywek lub aplikacji krawieckich. Jest idealny do wykonywania napraw, zdobienia odzieży. Służy również do podklejania lub łączenia ze sobą dwóch tkanin. W przypadku kleju do tkanin w arkuszu wykorzystuje się metodę łączenia materiałów na gorąco. Pierwszym krokiem jest wycięcie odpowiedniego kształtu i umieszczenie na tkaninie. Następnie usuwa się papier z warstwy klejącej i przykłada do tkaniny, na koniec utrwala się wszystko rozgrzanym żelazkiem. 

Kiedy stosujemy klej do tkanin marki Gutermann?

Za pomocą kleju do tkanin marki Gutermann można łączyć materiały na zimno, dlatego doskonale sprawdza się do mocowania naszywek i delikatnych cekinów, koralików i innych tego rodzaju ozdób. Jest odporny na pranie w pralce do 40 stopni Celsjusza. Wykorzystuje się go najczęściej do delikatniejszych tkanin, które nie są odporne na wysokie temperatury. W dodatku aplikacja takiego produktu jest niezwykle precyzyjna i pozwala przyklejać nawet bardzo małe elementy. Jego zaletą jest możliwość usunięcia pozostałych na materiale resztek produktu za pomocą acetonu. Klej nakłada się na materiał punktowo za pomocą aplikatora. Następnie należy odczekać dwie minuty aż produkt nieco przeschnie i dopiero wtedy nałożyć naszywkę, materiał do połączenia lub innego rodzaju element dekoracyjny i docisnąć. Ubrania, w których wykorzystano klej do tkanin marki Gutermann, można prać w pralce, ale w temperaturze 40 stopni Celsjusza. Nie zaleca się stosowania wyższych temperatur.