Jun 11, 2015

Dział: Inwestycje, Porady, Usługi

Po czym poznać dobry papier?

Po czym poznać dobry papier?

Prowadząc drukarnię często problemem są awarie sprzętu. O ile na ten aspekt nie zawsze możemy mieć realny wpływ, gdyż zdarzenia te mają charakter losowy, o tyle na wybór materiałów, na których drukujemy – czyli najczęściej papieru, wpływ możemy mieć bardzo realny. W dzisiejszym poradniku staramy się wytłumaczyć, w jaki sposób dobrze wybrać papier i na jakie cechy powinno się zwracać uwagę podczas jego zakupu gdyż nie zawsze jest to oczywista sprawa.

Drukarnia

Waga

Waga papieru obliczana jest na podstawie stosunku masy w kilogramach pomnożonej przez wiele więcej arkuszy stron. Każdy gatunek papieru ma podstawową wielkość, która jest wykorzystywana do określenia gramatury. Należy pamiętać, że papier o podobnej wadze nie musi być tej samej wielkości. Mniejszy papier może ważyć tyle samo gdyż może posiadać większą grubość. Papier jest sprzedawany na wagę, dlatego zawsze trzeba sprawdzać wszystkie czynniki przed jego zakupem.

Grubość

Grubość papieru mierzy się za pomocą specjalistycznych suwmiarek. Grubość mierzona jest w tysięcznych centymetrów. Systemowo oceniany papier za jeden punkt pomiarowy uznaje 0,00254 cm. Analogicznie papier o 8 punktach grubości powinien posiadać grubość 0,00254 x 8.

Szukasz dobrej drukarni w Krakowie?

Masa

Masa papieru jest to nic innego jak stosunek jego grubości do wagi. Masa pozwala ściślej określić nam z jakim papierem mamy do czynienia. Różne rodzaje papieru mają różną masę, jednak musimy pamiętać, że różnice głównie wynikają z klasy papieru i mogą posiadać różną wagę, różne gramatury ale jednakową masę.

Rozmiar

Rozmiar papieru oznacza fizyczne jego wymiary. Dzięki międzynarodowej taksonomii określone typy papieru muszą posiadać oczekiwany wymiar. Wymiary podawane są w dwóch płaszczyznach – szerokości i długości arkusza. Informacje te pomocne są by dobrze rozplanować zamówienie dla odpowiednich klientów i zoptymalizować koszty.

Ilość

Podczas zakupów papieru posługuje się ilościami i nazewnictwem hurtowym. Popularnym określeniem przy papierze są ryzy. Jedna ryza oznacza większą ilość papieru jako jedną jednostkę. Przykładowo ryza może liczyć 300 sztuk arkuszy, więc zamawiając 3 ryzy otrzymamy 900 sztuk.

Pragnąc by biznes dobrze się rozwijał, nie możemy zapominać o tym by odpowiednio w niego inwestować. W związku z tym, biorąc pod uwagę nasze wskazówki zachęcamy do sprawdzania swoich dostawców i wybierania tych najlepszych. Jest bowiem zawsze na rynku papier, który będzie odpowiadał nam w 100%.