Jul 26, 2017

Dział: Przydatne produkty

Oświetlenie magazynu – postaw na lampy LED

Oświetlenie magazynu  – postaw na lampy LED

Magazyny są niezbędnym elementem fabryk, w którym stale są przechowywane części i składniki służące do procesów produkcji jak i gotowe produkty, które nie zostały wysłane do miejsca przeznaczenia. Magazyny zazwyczaj są wysokimi konstrukcjami, nie mającymi dostępu do światła słonecznego. Z racji swoich olbrzymich rozmiarów bardzo trudno dobrać d nich odpowiednie oświetlenie.

Dobrze dobrane światła ułatwią odczytywane etykiet, uzupełnianie dokumentów oraz  poruszanie się po tak wielkim obszarze. Zbyt mocne oświetlenie, które będzie powodowało łzawienie ludzkiego oka także jest niedopuszczalne. Źle dobrane światła lub ich całkowity brak mogą doprowadzić do wielu pomyłek, wypadków i z pewnością utrudnią pracę osobom zatrudnionym

Najczęściej wykorzystywanym oświetleniem w magazynach są popularne lampy LED.  Jest wiele zalet tego typu żarówek. Najważniejsza jest trwałość, bo przecież jest to jeden z najważniejszych wyznaczników branych pod uwagę podczas wybierania żarówek przez właściciela firmy. Żywotność oświetlenia LED jest nawet 10 krotnie dluższa niż w przypadku standardowych źródeł. Ponadto LED-owe żarówki są odporne na zniszczenia mechaniczne i wstrząsy.

Wiele pracowników i właścicieli przedsiębiorstw doskonale wie, jak bardzo, w przypadku standardowych żarówek, w okresie letnim uciążliwe jest nadmierne nagrzewanie się powietrza.

Jak podaje Luxon: Oświetlenie LED nie emitują ciepła, przez co firma może oszczędzać na klimatyzacji w magazynie. Ważną zaletą tego typu żarówek jest fakt, ze zużywają one nawet 90% mniej energii, w porównaniu ze standardowym oświetleniem.

Wybór oświetlenia do magazynu wymaga dłuższego zastanowienia, oraz przemyślenia wszelkich aspektów. Z pewnością nie może to być pochopna decyzja. Według badań to właśnie oświetlenie stanowi największą część kosztów stałych w utrzymaniu magazynów. Warto pamiętać, że wciąż rosnąca cena energii elektrycznej sprawia, że oszczędzanie w tej kwestii jest niemal niemożliwe. Magazyny, które bardzo często muszą być oświetlone przez całą dobę, powinny być oświetlone w przemyślany sposób, tak by pracownicy czuli komfort pracy, a właściciel nie musiał wydawać mnóstwa pieniędzy na utrzymanie obiektu. Światła muszą być dobrane do wysokości magazynu. Jeśli nie przekracza on 6m stosowane są najczęściej lampy fluorescencyjne lub oświetlenie LED.

hala

W sytuacji, gdy magazyn jest dużo wyższy niezbędne będzie wykorzystanie technologii pozwalających uzyskać wysoki strumień światła, tak by każda część obiektu miała zapewnione wystarczające oświetlenie. Bardzo ważne jest również samo rozmieszczenie świateł. W niektórych miejscach niezbędne będzie mocne, przejrzyste i dobrej jakości światło, a w innych wystarczy tylko delikatne przełamanie otaczającej ciemności. Zwróćmy uwagę na przykład, by przy wjeździe do magazynu nie montować mocnych świateł, które mogłyby oślepiać kierowców. Co istotne, istnieją konkretne normy prawne określające stopień oświetlenia w różnych obszarach pracy. 

Zgodnie z §26 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej (26 września 1997 r.) w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2003 r. Nr 169, poz. 1650) zarówno oświetlenie naturalne, jak i sztuczne powinno być odpowiednio dopasowane do specyfiki przedsiębiorstwa.

Pamiętajmy, że niedostosowanie się do tych zasad grozi wysoką karą pieniężną. Mimo zakazów na terenie Polski wciąż nieprzestrzegane są wytyczne, a złe oświetlenie często prowadzi do niebezpiecznych wypadków, pomyłek i osłabia zdolności pracowników. Wykazano, że dobrze dobrane oświetlenie sprawiło, że praca wykonywana przez zatrudnione osoby była znacznie efektywniejsza, a pracujący byli zadowoleni z warunków w jakich muszą wykonywać swoje obowiązki.