Apr 12, 2019

Dział: Prawo

Od kiedy mogę ubiegać się o zwrot podatku z Niemiec?

Od kiedy mogę ubiegać się o zwrot podatku z Niemiec?

Podatek z Niemiec za ubiegły rok można rozliczyć indywidualnie lub z żoną/ mężem. Wysokość kwoty wolnej od podatku wynosi 9 000 Euro za 2018 rok. W przypadku małżeństw, kwota ta jest wyższa o około połowę. Wiąże się to z ulgami dla małżeństw. Rok podatkowy w Niemczech trwa od 1 stycznia do 31 grudnia. Deklarację podatkową można składać po zakończeniu się roku. Podatnik musi być zatrudniony legalnie i pracować w poprzednich latach w Niemczech. Aby móc się rozliczyć, należy posiadać specjalną kartę, którą dostaje się od pracodawcy tuż po zakończeniu się roku podatkowego – Lohnsteuerbescheinigung. Zwrot podatku za pracę w Niemczech należy się każdemu pracownikowi zatrudnionemu legalnie. Nie wszyscy mają jednak obowiązek rozliczania się z podatku dochodowego. Warto ubiegać się o zwrot pieniędzy z nadpłaconego podatku, ze względu na jego wysokość. Średnia wysokość podatku wynosi 1000 Euro dla osoby indywidualnej. Rozliczając się wraz ze współmałżonkiem, możemy spodziewać się zwrotu w wysokości 1950 Euro.

Do kiedy muszę się rozliczyć za podatek dochodowy?

Ważne jest to, by pamiętać również o tym, DO kiedy należy rozliczać podatek z Niemiec. Termin może się różnić, w zależności czy rozliczamy się sami czy z pomocą doradcy podatkowego. Osoby, które rozliczają się same, mają czas do końca lipca tego roku. Ci, którzy są rozliczani przez doradców podatkowych, mogą złożyć deklarację do końca lutego 2020. Należy pamiętać o terminowości – każdy miesiąc opóźnienia wiąże się z naliczaniem kary w wysokości około 25 Euro.

Im szybciej złożymy deklarację podatkową, tym szybciej możemy się spodziewać zwrotu podatku. Długość oczekiwania może się wahać od kilku tygodni do 6 miesięcy. Warto również wiedzieć, że nie w każdym przypadku możemy otrzymać zwrot – jest to zależne od wysokości naszych dochodów. Dodatkowo, czasem może się zdarzyć, że będziemy musieli dopłacić do urzędu skarbowego.

Polacy pracujący w Niemczech, mogą rozliczać się z podatku dochodowego nawet do 4 lat wstecz. Oznacza to, iż zatrudnieni od 2015 roku, mamy szansę odzyskać swoje nadpłacone pieniądze z podatku.

Obliczanie wysokości kwoty zwrotu podatku

Dziś, wszelkie formalności są uproszczone – możemy składać formularze i rozliczać się przez Internet. Jest to wygodna opcja, która zastępuje nam stanie w długich kolejkach w urzędzie skarbowym. Niemcy są krajem, w którym możemy liczyć na szereg ulg jako pracownicy. Jeśli jesteśmy zatrudnieni legalnie, możemy otrzymać ulgę, jeśli posiadamy dzieci, małżonka w Polsce. Dodatkowo, Polacy mogą liczyć na zwrot kosztów związanych z dojazdami do kraju i podwójne prowadzenie gospodarstwa domowego.

biura rozliczające podatek z niemiec

Zwrot podatku z Niemiec możemy odzyskać dzięki pomocy specjalistów z Tax Pol. Doświadczona firma dba o prawidłowe wypełnianie dokumentów i pomaga odzyskać nadpłacone pieniądze nawet sprzed 4 lat.

Obliczanie kwoty, jaką możemy uzyskać w ramach zwrotu podatku za rok 2018, jest możliwe w internecie. Podatnicy mogą skorzystać z darmowego kalkulatora. Aby sprawdzić wysokość zwrotu, trzeba jedynie wpisać właściwe dane i wziąć pod uwagę wszystkie ulgi, z jakich korzystamy. Istotne jest również to, czy rozliczamy się sami czy z małżonkiem i czy pomaga nam pośrednik/ doradca finansowy.