Aug 18, 2020

Dział: Porady

Obowiązki właściciela psa – o czym pamiętać?

Obowiązki właściciela psa – o czym pamiętać?

Przyjaciel jakim jest pies daje właścicielowi wiele przyjemnych i niezapomnianych chwil. Pomimo tego należy pamiętać, że posiadanie zwierzęcia to także wiele wyrzeczeń i nieprzyjemnych obowiązków, które muszą przez właściciela zostać zaakceptowane. Posiadając psa należy być osobą dojrzałą oraz świadomą swoich praw i obowiązków związanych z tym przywilejem.

Posiadanie psa, a obowiązki właściciela

Odnosząc się do obowiązków, które ciążą na właścicielach psów można wymienić kilka podstawowych, takich jak: uczęszczanie na szczepienia, dbanie o zostawienie porządku po zwierzęciu na spacerze, opłaty za jego posiadanie w niektórych miastach oraz odpowiednią dawkę ruchu i pożywienia. Należy pamiętać, że pies to także żywe stworzenie i potrzebuje stałej opieki weterynarza oraz zbilansowanej diety w oparciu o pełnowartościową karmę.

Faktem jest, że niektóre, szczególnie większe miasta coraz częściej wprowadzają tzw. podatek za posiadanie psa. Wiąże się to z faktem przymusu sprzątania przestrzeni publicznej z odchodów zwierzęcia, które powinny być sprzątane przez właścicieli czworonogów. Zapewnienie odpowiedniej dawki ruchu również spoczywa na barkach właściciela. Jak widać na powyższych przykładach posiadanie psa to nie tylko przyjemność związana z zabawą, ale także szereg obowiązków, o których należy pamiętać aby zapewnić psu szczęśliwy byt.

Spacer z psem i zbieranie odchodów – obowiązek

Warto poświęcić trochę czasu na lekturę odnośnie tego, dlaczego prawo polskie wymaga od właścicieli sprzątnięcia kup po swoim psie. Wynika to z chęci utrzymania większego porządku w przestrzeni publicznej. W takich miejscach jak np. blokowiska często nieprzestrzegane są zasady związane ze zbieraniem odchodów po psie i dochodzi do sytuacji, w której całe podwórko pokryte jest psimi kupami. Wynika to ze skrajnej nieodpowiedzialności właścicieli. Aby bezpiecznie i zgodnie z przepisami wyprowadzić psa na spacer należy zaopatrzyć się w jednorazowe woreczki na psie odchody. Najlepsze z nich są takie, które są biodegradowalne oraz cechują się wysoką odpornością na przemakanie oraz nieprzepuszczanie zapachów na zewnątrz. Warto więc wybierać produkty renomowanych marek, które są powszechnie polecane i cieszą się dobrą opinią wśród innych właścicieli czworonogów.

posiadanie psa

Pies – przyjemność, ale również obowiązek

Warto zwrócić uwagę na fakt, iż pies nie jest zabawką i nie należy kupować go osobom nieodpowiedzialnym. Zawsze należy pamiętać, że pomimo tego, iż pies będzie najlepszym przyjacielem człowieka oraz kompanem do zabawy to jednak właściciel będzie zobligowany do utrzymania porządku po czworonogu podczas spacerów, ale także będzie musiał zadbać o jego prawidłowe odżywianie, dawkę ruchu i regularne wizyty u weterynarza. Jednym z najważniejszych aspektów jest także zbieranie odchodów po czworonogu. Ma to znaczenie nie tylko ze względu na utrzymanie porządku w miejscach publicznych, ale także ekologię, która w dzisiejszych czasach zmaga się z wieloma przeciwnościami.

Decydując się na posiadanie psa należy pamiętać o zakupie profesjonalnych woreczków na psie odchody, do których można bez obaw zbierać wszystko co pies wydali podczas spaceru, a następnie wyrzucić do specjalnego pojemnika na zwierzęce odchody. Wybierając produkty biodegradowalne można mieć pewność, że worek jak i odchody zostaną wykorzystane jako nawóz przez rolników na polach uprawnych. Reasumując warto pamiętać, że pies to ogromne szczęście dla właściciela, ale i szereg obowiązków (często mniej przyjemnych jak zbieranie kup), które należy przestrzegać bezwzględnie pod karą mandatu ze strony służb porządkowych.