Oct 2, 2018

Dział: Porady

Nauka gry na pianinie – ile trzeba ćwiczyć?

Nauka gry na pianinie – ile trzeba ćwiczyć?

Nauka gry na pianinie przeważnie niczym nie różni się od nauki w zwykłej szkole ogólnokształcącej. Jedna lekcja z prywatnym nauczycielem trwa od 45 do 60 minut, w których trakcie uczeń słucha się jego wskazówek i próbuje je samodzielnie wykonać w trakcie ćwiczeń. Na początku ćwiczona jest oczywiście gama, czytanie nut oraz układanie palców na klawiszach. Po takim obyciu z tym instrumentem można rozpocząć dalszą naukę, która obejmuje już granie różnego rodzaju utworów i doprowadzanie ich do fajnego, dobrego brzmienia.

Ile jednak potrzeba czasu, aby zacząć swobodnie wygrywać różne melodie na pianinie? Czy trzeba wykupywać wiele dziesiątek godzin, aby móc zagrać, bez pauz, swój ulubiony utwór? I czy trzeba posiadać specjalne talenty, aby nauka gry na pianinie przebiegała szybko i sprawnie? Pomimo tego, że pianino wygląda na skomplikowany instrument, który jest trudny do opanowania, to da się nauczyć na nim grać w miarę szybko.

Jak długo trwa nauka na pianinie?

Oczywiście ilość nauki zależy od tego, do jakiego poziomu chcemy dojść w grze na pianinie. O wiele mniej godzin będzie potrzebował człowiek, który po prostu chce nauczyć się wygrywać jedną, ulubioną melodię, od człowieka, który będzie chciał zostać wirtuozem gry. Dzieci w szkole muzycznej potrafią spędzić kilka lat na tym, aby dojść do dobrego poziomu – jednak one potrafią wygrywać przeróżne melodie, nawet te bardziej skomplikowane. Są osoby na tym świecie, które nauczyły się grać bez znajomości nut i chodzenia na zajęcia.

Mimo że lata nauki mogą wydawać się przytłaczające, to sama nauka przytłaczającą nie jest – niektórzy poświęcają na nią pół godziny dziennie, inni nieco więcej. Wszystko jednak zależy od chęci, determinacji i zaangażowania. Wiadomo, im młodszy jest uczeń, tym na samym początku ciężej mu się będzie przebić przez czytanie nut, jednak w późniejszym czasie może samodzielnie spędzać więcej czasu na grze. Na tym właśnie polega magia pianina, gra na nim jest ekscytująca i potrafi być bardzo przyjemna. Wielu ludzi wybiera sobie grę na pianinie, jako hobby.

Dlaczego warto jest grać na pianinie?

Nauka gry na jakimkolwiek instrumencie zdecydowanie poszerza horyzonty. Pianino natomiast idealnie działa także na podzielność uwagi, ponieważ bez niej ciężko jest operować dwoma rękoma naraz, w zupełnie inny sposób. Oczywiście, aby nauczyć się grać bez pauz, płynnie, potrzeba jest wiele godzin nauki, jednak zdecydowanie jest to umiejętność do opanowania. Poza tym, tak jak ze wszystkim innym, tak i nauka gry na pianinie jest dobrą odskocznią od spraw codziennych.

A jeżeli się chce, to można taką naukę pociągnąć dalej i zacząć przygotowywać się do wielu różnych konkursów pianistycznych. Ponieważ pianino może być zarówno zwykłym hobby wykonywanym od czasu do czasu, jak też i prawdziwą pasją, dzięki której można poznać wielu ciekawych ludzi z całego świata, którzy także uczą się i grają na pianinie.

Podsumowanie

Jeżeli chcesz nauczyć się wygrywać wyłącznie jedną melodię, to nauka gry nie powinna ci zająć nie wiadomo jak wiele czasu. Jeżeli jednak chcesz umieć grywać różne melodie i samemu je wymyślać, to wtedy nauka może trwać latami. Niemniej jednak taka nauka nie jest straszna, a bardziej przyjemna!