Feb 8, 2016

Dział: Prawo

Nakaz aresztowania w Europie

Nakaz aresztowania w Europie

Co powinieneś wiedzieć o ENA?

Ekstradycja dla wielu Polaków nie jest jasnym pojęciem, szczególnie jeśli ktoś na co dzień nie interesuje się zagadnieniami z dziedziny prawa. Trzeba przyznać, że przepisy w tym zakresie co jakiś czas ulegają zmianom. Doskonale zdają sobie z tego sprawę specjaliści, którzy regularnie zapoznają się z nowymi rozporządzeniami. Warto podkreślić, że sam proces ekstradycji jest w rzeczywistości bardzo interesujący, nawet dla laików. Obejmuje on wielu przestępców, którzy dzięki tej formie przestrzegania prawa, nie unikają kary z tytułu prowadzonej działalności. Wśród pojęć dotyczących omawianej problematyki, warto zwrócić uwagę na europejski nakaz aresztowania. Dzięki niemu można zadbać o sprawiedliwość, zmuszając przestępcę do stawienia się przed sądem lub też do odbycia wcześniej ustalonej kary.

Europejski nakaz aresztowania ściśle wiąże się z ekstradycją przestępcy. Nie da się ukryć, że bardzo często dotyczy osób, które uciekły przed wymiarem sprawiedliwości. Dzieje się tak w przypadku Polaków starających się dostać za granicę, którzy w pewien sposób złamali prawo. Jeśli przestępca zostanie zatrzymany przez policje innego kraju, podlega on ekstradycji do Polski. Ta zasada dotyczy niemalże każdego państwa. Oczywiście obowiązująca jest tutaj tak zwana umowa ekstradycyjna, która obejmuje ze sobą poszczególne kraje. Jeśli ktoś jest zainteresowany konkretnymi sytuacjami, w których zostało wykorzystane prawo do przeprowadzenia ekstradycji, warto poszukać dodatkowych informacji w sieci. Na uwagę zasługują między innymi portale o tematyce kryminalnej, gdzie można znaleźć wiele ciekawostek dotyczących świata przestępczego. Jeśli ktoś interesuje się podobną tematyką, koniecznie powinien zapoznać się z dostępnymi szczegółami.

ena

Ekstradycja często jest najważniejszym dowodem na to, że przestępca nie może uciec przed wymiarem sprawiedliwości obowiązującym w danym kraju. Często ważne jest samo dokonanie przestępstwa. Jeśli miało ono miejsce na terenie Polski, to właśnie do naszej ojczyzny powinien być skierowany gangster, który uciekł za granicę. Niektórzy uważają, że odnalezienie przestępcy na terenie obcych krajów jest praktycznie niemożliwie. Tymczasem wszystko zależy od odpowiedniej współpracy pomiędzy poszczególnymi organami ścigania oraz rozpowszechnienia wizerunku konkretnego przestępcy. Na uwagę zasługują tak zwane listy gończe, które są wysyłane za najgroźniejszymi przestępcami. Nierzadko dotyczą recydywistów, którym udało się uciec z zakładu karnego. Moment złapania takich osób często jest szeroko komentowany w krajowych mediach. Są to informacje cieszące się niemałym zainteresowaniem, dzięki którym można nieco bliżej zapoznać się ze specyfiką funkcjonowania prawa karnego. Nie da się ukryć, że ekstradycja zawsze wzbudza wiele emocji – głównie dlatego, że odnosi się do najgroźniejszych przestępców. Warto nieco bliżej zapoznać się ze specyfiką listów gończych oraz z głównymi zasadami, na podstawie których inne państwa są zobowiązane do przewiezienia na teren Polski konkretnych osób.

Pod tym adresem znajdziemy wszystkie niezbędne informacje na ten temat.