Feb 12, 2016

Dział: Porady

Kupno komputera – poradnik

Kupno komputera – poradnik

Informatyk prawdę Ci powie

Zakup sprzętu komputerowego nastręcza wiele problemów przede wszystkim tym, którzy nie znają się za bardzo na hardware. Dodatkowo każdy kto chce aby jego sprzęt służył bez problemów przez wiele lat powinien być szczególnie ostrożny podczas doboru takich produktów. Dzisiejszy problem w wyborem to przede wszystkim bardzo duża ilość podobnego sprzętu, który różni się tylko niektórymi parametrami. Faktem jest że niemal cały sprzęt komputerowy bez względu na markę pochodzi z tej samej fabryki w Chinach co już powinno dać nam sporo do myślenia. Raz że jakościowo sprzęt droższy nie różni się zbytnio od tańszego to jeszcze w przypadku bardziej prestiżowych firm musimy płacić horrendalne marże za znaczek na sprzęcie. Najlepszym przykładem jest Apple które osiąga w Polsce ceny nie do przyjęcia przez zwykłego zjadacza chleba a mimo to znajduje wielu odbiorców na rodzimym rynku. To co wyróżnia ten sprzęt poza absurdalną ceną jest wyjątkowy design i renoma firmy. Czy to jednak wystarczająco wiele aby zakupić sprzęt średnio o połowę droższy wobec tej samej konfiguracji bez znaczka z jabłkiem? Bardzo wątpliwe.

laptop

Dlatego najlepiej nie kierować się samą marką a zwrócić uwagę na opinie użytkowników w internecie oraz oczywiście konfigurację. Warto dołożyć kilkaset złotych więcej aby mieć pewność, że sprzęt jaki zakupimy służyć nam będzie przez wiele lat. W tym wypadku drożej znaczy taniej o czym niejeden mógł się przekonać zanosząc swój zepsuty sprzęt na gwarancje kilka miesięcy po zakupie. Pod tym względem należy rozważnie kupować każdy produkt tego typu taki jak komputery poleasingowe czy poszczególne podzespoły. Ostatecznie jeśli mamy wątpliwości co do zakupu konkretnej rzeczy możemy poradzić się jakiegoś zaufanego specjalisty dla którego sprzęt komputerowy to nie jest czarna magia. Unikniemy przy tym niepotrzebnych wydatków związanych z wymianą sprzętu a co za tym idzie zaoszczędzimy sobie stresu.

Sprzęt za gotówkę czy na kredyt?

Ostatnią sprawą o jakiej powinniśmy pomyśleć podczas wyboru laptopa jest jego sfinansowanie. Czy będzie to kredyt, leasing czy może kupno za gotówkę to zależy od naszego gustu. Środkowa opcja jest dostępna tylko dla ludzi prowadzących własną działalność gospodarczą jednak klienci indywidualni również mogą skorzystać z takich rozwiązań kupując komputery poleasingowe. Często są one w bardzo dobrym stanie i nadają się od razu do użytkowania w domowym zaciszu.